İstanbul yaralarını sarıyor

Kar ve fırtınanın etkisini azalttığı İstanbul'da hayat normale dönmeye başladı.

İSTANBUL - Kar ve fırtınanın etkisini azalttığı İstanbul'da hayat normale dönmeye başladı. İl Afet Yönetim Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi önceki geceden itibarenTEM otoyolu,E-5karayolu, köprüler ve ana arterlerde trafik akışının normale döndüğünü açıkladı.
TEM otoyolu Hadımköy mevkisinde kilitlenen trafik açıldı, mahsur kalan vatandaşlar tahliye edildi. Büyükşehir belediyesi gece boyunca buradaki vatandaşlara toplam dört tanker akaryakıt ile 10 bin gıda paketi dağıttı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi, kar ve buzla mücadele çalışmalarında 4 bin 802 ton tuz ile 24 ton üre kullanıldığını belirtti.
Belediye: Yollar açık
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, yoğun kar ve buzlanmayla fırtınanın yaşamı olumsuz etkilediği kentte şu anda ana arterler ve Boğaz köprülerinde sorun olmadığını belirterek, yavaş yavaş normale dönüldüğünü söyledi. Bozdoğan, "Kentte 8 bin 800 km. yol var. İki tarafın da kaldırım olduğu düşünülürse bu 17 bin km.'yi geçer. Bu kadar uzun bir yol ağında, birilerinin kayıp düşmesi normal. Dikkatli yürünmeli. Bu şartlarda bütün kaldırımların temizlenmesi mümkün değil" dedi.
Trafik Vakfı Genel Müdürü Kemal Polat da, yolda bırakılan araçların otoparklara çekildiğini açıkladı. 108'i resmi olmak üzere toplam bin otomobilin çekiciler tarafından yollardan taşındığını belirten Polat,
"Araç sahipleri vakfımıza ait 0212 282 42 32 No'lu telefondan arabalarının hangi otoparkta olduğunu öğrenebilir. Yol temizleme çalışmalarının sağlıklı sürdürülebilmesi için sürücülerin araçlarını bir an önce bıraktıkları yerden almaları gerekiyor" dedi. Araç sahipleri, araçlarını otoparklardan alırken 50 milyon lira ödeyecek. Ayrıca, gün başına 6 milyon lira da otopark ücreti alınacak.
Bazı yerler hâlâ karanlık
Kötü hava koşulları nedeniyle Avrupa yakasındaki 9 bin 872 trafodan 28'i arızalandı, üçü de yandı. Ancak ildeki elektrik kesintisi sorunu büyük ölçüde giderilerek, Avrupa yakasının yüzde 94'üne akım verilmeye başlandı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürvekili Yunus Bekircan, durumu şöyle özetledi:
"Trafolara elektrik verildi. Buradan da abonelere dağıtılıyor. Münferit olarak aboneler sorun yaşayabilir. Bunlar da normal. Daha önce de bu sorunlar oluyordu. Yapılan eleştiriler insafsızca. İstanbul içinde de birtakım sorunların yaşandığı doğru. İşletmemizin ilk günkü zararı yaklaşık 4.5 trilyon lira."