İstanbul yarım saatte suya battı

Yarım saat süren sağanak, İstanbul'un beş ilçesini felç etti. Bağcılar, Bayrampaşa, Avcılar, Eyüp ve Bahçelievler'de 255 ev ve işyerini su bastı.

İSTANBUL - Yarım saat süren sağanak, İstanbul'un beş ilçesini felç etti. Bağcılar, Bayrampaşa, Avcılar, Eyüp ve Bahçelievler'de 255 ev ve işyerini su bastı. Ayamama Deresi taşınca TEM'de onlarca araç sular altında kaldı, kilometrelerce uzunluğunda araç konvoyu oluştu.
İstanbul'da dün görülen bölgesel yağışlar, kent merkezinde etkili olmasa da çevre ilçelerde yaşamı durdurdu. Bazı ilçelerde yağmur doluya dönüştü. Dün saat 11.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık yarım saat süren sağnak yağış sonrasında, Ayamama Deresi taştı ve TEM sular altında kaldı. Yağış nedeniyle İkitelli-havalimanı yolu, yaklaşık bir saat süreyle trafiğe kapalı kaldı. TEM Basın Ekpres yolunda onlarca araç mahsur kaldı, yolcular kepçelerle kurtarıldı. İtfaiye araçları suyu çektikten sonra bile TEM Mahmutbey mevkisinden Okmeydanı Kavşağı'na kadar araç konvoyu oluştu.
İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yağmur özellikle şehrin Avrupa yakasında etkili oldu. Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler Kocasinan, Bayrampaşa ve Eyüp'te çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Haliç kıyısında bulunan tarihi Feshane de sular altında kaldı.
Yağış Karadeniz'e gidiyor
Sağanak dün Marmara ve Batı Karadeniz'de de etkili oldu. Bolu'da fırtınayla birlikte 10 dakika süren yağmur nedeniyle caddeler sular altında kaldı, kente yarım saat elektrik verilemedi. Edirne'de bir buçuk saat süren sağanakta metrekareye 13.7 kilogram yağış düştü. Karaman'da akşam saatlerinde hızı saatte 70 kilometreye ulaşan lodos ve sağanak yağış 10 dakika içinde yaşamı felç etti. Çorum'daki şiddetli yağış da su baskınına yol açtı.
Meteoroloji'den alınan bilgiye göre, yağışlı hava bugünden itibaren
İstanbul'dan Karadeniz Bölgesi'ne ilerleyecek, Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da parçalı bulutlu bir hava hâkim olacak.
(Radikal, dha)