İstanbul yıldız gibi parlayacak

Ekonomik kriz sırasında dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in yayımladığı tasarruf genelgesi doğrultusunda 'kararan' İstanbul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel izniyle yeniden aydınlatılıyor. İstanbul kent siluetinin değişmez parçası olan cami ve Boğaz köprüleri, özel projeksiyonlarla ışıklandırılacak.

İSTANBUL - Ekonomik kriz sırasında dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in yayımladığı tasarruf genelgesi doğrultusunda 'kararan' İstanbul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel izniyle yeniden aydınlatılıyor. İstanbul kent siluetinin değişmez parçası olan cami ve Boğaz köprüleri, özel projeksiyonlarla ışıklandırılacak.
2000 yılında yayımlanan enerji tasarruf genelgesine göre İstanbul'daki tarihi yapılar, sadece özel günlerde aydınlatılıyordu. Turizmin geliştirilmesi için tasarruf genelgesindeki tarihi ve kültürel eserlerin aydınlatılmasını öngören maddesi değiştirilerek, başta Sultanahmet ve Süleymaniye olmak üzere 71 tarihi cami ve Boğaz köprüleri, sadece özel günlerde değil her akşam kesintisiz aydınlatılacak. Boğaz köprülerini aydınlatmanın yıllık maliyetinin 150 milyar lirayı bulacağı, cami aydınlatmalarının maliyet hesaplamasının da hazırlandığı öğrenildi.
2000 yılındaki Ecevit imzasıyla yayımlanan tasarruf genelgesinde, şöyle denilmişti: "Tarihi yerler, resmi daire ve belediyelerin dış görünümlerinin dekoratif amaçlı aydınlatmaları özel günler dışında yapılmayacak."