İstanbul yine sele teslim

Dün gece başlayan sağanak yağış kentte hayatı felç etti. 750 su baskını meydana gelirken, Alibeyköy yine felaketin kıyısından döndü.

Dün gece başlayan sağanak yağış, bugün İstanbul'da hayatı felç etti. Her iki yakada 750 su baskını meydana gelirken, geçen ağustos ayında su altında kalan Alibeyköy, yine felaketin kıyısından döndü. Çinçin ve Tavukçu dereleri de taştı. Sağanak yağış kent trafiğini kilitledi. Sabah işlerine gitmek için yola çıkan İstanbullular saatlerce trafikte mahsur kaldı.
Alibeyköy yine selden en fazla etkilenen bölgeydi. Özellikle, Karadolap ve Çırçır mahalleleri yarım metre seviyesinde baskınlara uğrarken, onlarca ev ve işyeri su altında kaldı. Sivil Savunma Genel Müdürlüğü bölgeye zodyak kurtarma botu gönderirken, İSKİ ve itfaiye ekipleri, su basan evlerde tahliye çalışmaları yaptı, tıkanan mazgallar da iş makineleri yardımıyla açıldı. Alibeyköy Lisesi, Alibeyköy Meslek Lisesi, Alibeyköy İlköğretim Okulu, Yunus Emre İlköğretim Okulu ve Haydar Akçelik Kız Meslek Lisesi tatil edilirken, öğrenciler erken saatte evlerine gönderildi. Daha sonra da okuldaki 15 öğretmen ve hizmetli dozerlerle okuldan çıkarıldı.
Kocasinan'daki Tavukçu Deresi de yaklaşık 1.5 metre yükselerek, taştı. Dere suları Gümüşlük, Yeşilada, Mercan, Öner ve Tezer sokaklarını bastı. Esenler'deki Çinçin Deresi de taştı, ancak su baskını yaşanmadı.
Beykoz'da da yaklaşık 50 ev ve işyerinde su baskını olurken, Tokatköy Deresi ve Ağa Deresi Çiftehavuzlar mevkii taştı. İlçe merkezi ve Paşabahçe'ye elektrik verilemezken, Beykoz Çubuklu Mezarlıklar yanında servis minibüsünde mahsur kalan öğrenciler, itfaiye ekiplerince kurtarıldı.
Unkapanı köprü altı, Eminönü alt geçit, Yenikapı köprü altı, Vatan Caddesi, E-6 TEM bağlantı yolu, Alibeyköy Meydanı, Silahtarağa, Dolmabahçe, Piyalepaşa Bulvarı, Karanfildere köprü altı, Levent Sabancı Center, Kağıthane, Zeytinburnu ve Veliefendi Köprü altında su birikintileri oluştu.
Sağanak yağış yüzünden kent trafiği de durma noktasına geldi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile bağlantı yollarında uzun kuyruklar oluştu. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Etiler çıkışında oluşan iki metre yüksekliğindeki su birikintisi, çıkışı kullanan araçlarda yığılmaya neden oldu.
Yağıştan tramvay ve deniz otobüsleri de etkilendi. Topkapı - Cevizlibağ arasındaki tramvay yolunda bir aracın kalması nedeniyle Topkapı - Zeytinburnu arasındaki tramvay seferleri yapılamazken, Aksaray'da hat üzerinde su birikmesi nedeniyle de Eminönü'ne aksamalı seferler gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde bazı deniz otobüsü seferleri de yapılamazken, saat 12.30'daki Bostancı-Yenikapı-Bandırma deniz otobüsü seferi iptal edildi.
Trafik sıkışıklığı nedeniyle vatandaşlar, Taksim - Levent arasında çalışan metro hattına akın edince, yolcu yoğunluğuna bağlı olarak metro seferlerinde aksamalar yaşandı. Izgara ve mazgallardan taşan yağmur suları, metro istasyonunu Atatürk Havalimanı'na bağlayan katın sular altında kalmasına yol açtı. Su birikintileri yolculara sıkıntılı anlar yaşatırken, sağanak yağış Atatürk Havalimanı'ndaki hava trafiğinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı.

ÜÇ GÜN SÜRECEK

Meteoroloji Böyle Müdürü Mustafa Yıldırım, sabah saatlerinden itibaren Levent'te metrekareye 110, İstinye'ye 84, Beykoz'a 57, Alibeyköy'e 55, Florya'ya 34, Atatürk Havalimanı'na 33, Fatih'e 32, Bahçeköy'e 23, Sarıyer'e 23 ve Çamlıca'ya 4 kilogram yağış düştüğünü açıkladı. Yıldırım, yağışların üç gün süreceğini, yarın etkisini yavaş yavaş kaybedeceğini, pazar gününden sonra ise yağış beklenmediğini söyledi. Mevsim itibariyle önümüzdeki bu tür yağışların sıklıkla görüleceğini vurgulayan Yıldırım, "Hazırlıklı olmak lazım. Bir başka metropolde hayatı felç etmezken, İstanbul felç oluyor" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İdris Güllüce, AKOM'da yaptığı basın toplantısında, "Bu büyüklükte bir yağmur beklemiyorduk. Bu ağustos ayındaki sele neden olan yağmur, bundan daha azdı" dedi.
Güllüce, önceki yağmurda 3 bin 920 noktada sorun yaşandığını, şu anda da gelen bilgilere göre problem sayısının 2 bin 775 noktaya düştüğünü bildirdi. Bunun bin 619'unun çözülmüş durumda olduğunu ifade eden Güllüce, "Bin 156 noktadaki sorunun çözümüyle ilgili çabalarımız sürüyor. Bir önceki döneme göre bin 250 nokta azaldı. 114 kilogramlık yağmur Japonya'da da, Kore'de de, New York'ta da sele neden olur" diye konuştu.