İstanbul'a 30 yıl lazım

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kenti depreme hazırlama çalışmalarını sadece belediye kaynaklarıyla yapmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kenti depreme hazırlama çalışmalarını sadece belediye kaynaklarıyla yapmalarının mümkün olmadığını açıkladı.
Dün, kenti depreme hazırlayacak yol haritası niteliğindeki İstanbul Deprem Master Planı'nın iki yıl önce Zeytinburnu'nda başlatılan pilot uygulamasına ilişkin bilgiler veren Kadir Topbaş, kentteki bütün binaların olası bir depreme hazırlanmasının 17 milyar dolar ve 30 yıllık bir süre gerektirdiğine dikkat çekti. Beklenen deprem öncesi İstanbul'un ciddi bir risk taşıdığını hatırlatan Topbaş, şunları söyledi:
'Kentin zeminini biliyoruz'
"Bir dakikayla 30 yıl arasında seyredecek bir oluşumda ciddi risk olduğu açık. İstanbul'un göç alması da birçok yerde risk oluşturdu. Kentin 27 ilçesini kapsayan 5 binlik ve binlik jeolojik haritalar çıkarıldı. Zemin durumunu biliyoruz. İstanbul'da deprem riski taşıyan yapıların da yer yer tespiti var. Ancak bütün binaların tespiti için en az 30 yıl gerekiyor.
'Riskli ilçeler incelenecek'
İstanbul'un tüm riskli binalarının yenilenmesi mümkün değil. Bunun için 17 milyar dolar lazım. Viyadük ve kamu binalarının güçlendirmesini biz yapıyoruz, ama yüz binlerce binanın güçlendirmesini yapmamız mümkün değil. 2006 yılı sonuna kadar Adalar, Avcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Büyükçekmece, Bayrampaşa, Eminönü, Fatih, Güngören, Zeytinburnu ve kent genelinde bazı ilçelerdeki bazı mahallelerde riskli mahalleler incelenecek. Bu ilçeler kentin yapı stokunun yüzde 20'sini içinde bulundurduğu gibi deprem riskinin yüzde 50'si de bu ilçelerde."
Kentsel Dönüşüm Yasası'yla belediyelerin hukuki yaptırımlara kavuşacağını belirten Topbaş, binaların güçlendirilmesi yerine çatlakların sıvanarak satıldığı duyumlarını aldıklarını ifade etti. Topbaş, konut almadan önce, ilçe belediyesinden güvenilirliğinin sorulmasını istedi.
Topbaş, Zeytinburnu ilçesindeki araştırmayla ilgili de şunları söyledi: "9.5 milyon YTL harcayarak 16 bin bina tarandı, 2 bin 295'i riskli çıktı. Riskli 15 bin konutta yaşayan 72 bin kişi Topkapı ve İkitelli'deki toplu konutlara nakledilecek. Bu da bir milyar doları bulacak."


    http://www.radikal.com.tr/7551187551180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.