İstanbul'a 6 yeni otogara kavuşacak

İstanbul'a 6 yeni otogara kavuşacak
İstanbul'a 6 yeni otogara kavuşacak
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da 6 farklı noktada otogar yapılacağını açıkladı.

RADİKAL - Şile'de bulunan Yeryüzü Doğal Ürünler Pazarı'nı ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin Kurbağalıdere ve Taksim Meydan düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı. Topbaş, İstanbul'da 6 farklı noktada otogar yapılacağını açıkladı.

“ÇEVRECİLER O ZAMAN NEREDEYDİ"

Kurbağalıdere'den toplanan balçık ve pisliğin Marmara Denizi açıklarına dökülmesi üzerine sorulan soruya yanıt veren İBB Başkanı Topbaş, CHP 'ye yüklenerek, “Kurbağalıdere 72 kilometrelik bir hat. Sayın Nurettin Sözen döneminde belge var. Bu dereleri denize dökülen yer kabul edip, kanal bağlanabilmesine müsaade etmişler. Kanal bağlamışlar. CHP zihniyeti bu dereleri kirletmiş, kanal bağlatmış. Neredeydi o zaman bu çevreciler" diye sordu. Topbaş Kurbağalıdere ıslahının çabuk tamamlanması için Kurbağalıdere'den toplanan atığın gemiyle taşındığını belirterek, “Bu konuda bilimsel olarak izin almak suretiyle Marmara'nın açıklarındaki belli bir noktada yarık olan bir alana boşaltılabileceğinden bahsettiler. Oralara gemiyle taşıdık, çabuk bitsin diye. Buna karşı çıkıldı. Peki buna karşı çıkanlara soruyorum. Sayın Sözen döneminde derin deşarj diye İstanbul'un atık sularını Marmara'ya gönderilirken, yine İstanbul Boğazı'nın akıntısını vererek Karadeniz'in al ölü noktalarına gönderiyorum diye atık suları deşarj ederken, yıllarca bu devam ettiği halde bu çevreciler niye buna karşı çıkmadılar. Bugün isyan edenler ortada yoktu. Bugün mü öğrendiler çevreciliği bilim adamları veya itiraz edenler. Niye o zaman buna sahip çıkmadılar" dedi.

GÜRSEL TEKİN'E KURBAĞALIDERE ELEŞTİRİSİ

Kadıköy Belediyesi'ni eleştiren Başkan Topbaş, “Kadıköy Belediyesi cürümüne bakmadan İstanbul Belediyesi bize bıraksın, biz yapalım diyor. Cürümü mü yeter. Orada 5 metre yapacak gücü yok o belediyenin. Gayet iyi biliyoruz" şeklinde konuştu. Kurbağalıdere'deki çalışmanın bitmek üzere olduğunu ifade eden Topbaş, “Temizleniyor, hiçbir problem kalmayacak. Yazın sıcağı sebebiyle dipteki balçık kazınıp, alınması lazımdı. Kamyonlarla taşırsanız, 6 ay taşırsınız. Ama gemiyle bir an önce bitecek. Ama yıllarca bunlar buraları boca ettiği halde kimse gık demedi. Çünkü kendi adamları, yandaşları olduğu için bizim burada yapmış olduğumuz doğru, dürüst ve bilimsel çalışmaları gelip orada pankartlar açtılar" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP'li Gürsel Tekin'i eleştirerek, “Sayın Gürsel Tekin de belediye başkan yardımcılığı yaptı. Ne kadar teknik konulara vakıf bilmiyorum. Ne kadar bu konuda yeterliliği var bilmiyorum. Bu derenin Nurettin Sözen döneminden itibaren atık suların buraya bağlandığı dönemde orada başkan yardımcılığı yaptığı dönemde bunu bilmesi, bilmeleri lazım. Yani yavuz hırsız meselesi gibi birileri suçlarını örtbas etmek için bizim üzerimize gelerek, adete bizi burada sorumlu tutuyorlar" dedi.

TAKSİM MEYDANI ÖNÜMÜZDEKİ YILIN İLK AYLARINDA TAMAMLANACAK

Taksim Meydanı'nda devam eden çalışmaların sorulması üzerine Kadir Topbaş, “Taksim Meydanı başlanıldı. Küçük lokal çalışmalarla yürütmekteyiz. Meydanı tamamen kapatarak hayatı etkilememek adına daha titiz, yavaş bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki yılın ilk aylarında tamamlanacak. Bölüm bölüm gidiyoruz, birden gitsek hızla yapabiliriz ama Taksim'i trafiğe, yaya yürüyüşüne büyük ölçekte kapatmak gerekir" dedi.

2017'DE 6 FARKLI NOKTADA OTOGARLAR DEVREYE GİRECEK

İstanbul'da 6 farklı noktada otogar yapılacağını belirten Kadir Topbaş, “Otogarların sistemleri değiştirilir hale geldi. Alibeyköy'de şu anda bir cep otogarı yaptık. Şehir merkezinde kalan Bayrampaşa'daki otogar gelecekteki işlevini yitirecek. Daha lokal, daha küçük, 6 bölgede parçalamak üzereyiz. Buna göre çalışma yapıyoruz. Böylece İstanbul'daki kentler arasındaki ulaşımda bir nokta yoğunlaştırmadan bir çalışma yapıyoruz. Bunun tespitlerini yaptık. Mevcut Bayrampaşa'daki otogarı da üstünü tamamen yeşil park haline getirmeyi, alt katlarını otopark yapmayı düşünüyoruz. Orada artık otogar fonksiyonu olmayacak.  Bu otogarların da 2016, 2017 gibi tamamlanmasını hedefliyoruz. 2017 gibi de bu otogarlar devreye girecek" ifadelerini kullandı. (DHA)