İstanbul'a bakıyorum gözlerim faltaşı!

Yatırımcıların ilgisini çekmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dubai'nin ünlü Yelken Oteli (Burj El Arab) ve Palmiye Adası benzeri projeler hazırladı.

İSTANBUL - Yatırımcıların ilgisini çekmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dubai'nin ünlü Yelken Oteli (Burj El Arab) ve Palmiye Adası benzeri projeler hazırladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu projelerle 8-11 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde yapılacak Uluslararası Proje Finansman Yatırım Platformu'na (MIPIM) katılıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projeleriyle yarışan kentler
açısından 'dünyanın en prestijli platformu' olarak nitelendirilen MIPIM'a bu yıl ilk kez katılıyor. Şehircilik Atölyesi tarafından hazırlanıp Cannes'a götürülen projelerin bir kısmının fizibilitesi ve ön değerlendirmesi yapılmış durumda.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Hem pazar, hem de kentin tanıtımı açısından bu platform çok önemli. Görücüye çıkmak gibi. Projelerimizi yatırımcılara sunacağız. Yap-işlet gibi her türlü teklife açığız. Dünyada artık kentler yarışıyor. İnsanlar Dubai'yi, Palmiye Adası'nı, Yelken Otel'i konuşuyor. Biz de burada, dünyayla yarışacak projeleri ortaya koyacağız. İstanbul'un yatırım potansiyeline dikkat çekeceğiz. İstanbul, yeni bir cazibe merkezi. Her hafta birkaç firma İstanbul'da yatırım yapmak için bizden randevu istiyor. İstanbul'un raylı sistemlerini de platformda konuşacağız. BeylikdüzüBakırköy, Üsküdar-Altunizade, Ümraniye-Levent ve Kadıköy-Kartal hattını yap-işlet sistemiyle yatırımcı ilgisine sunacağız."
'Tower'istan'a buyrun!
Cannes'da toplanan MIPIM'a, Şişli Kültür Merkezi, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, Eğlence Parkı, Tarabya Sağlık ve Ekolojik Güzellik Parkı gibi projeler yanı sıra 'geleceğin imaj kuleleri' adıyla şu projeler götürülüyor:
ISTOWER: İETT'ye ait Levent garaj alanında yaklaşık 200 bin metrekarelik inşaat alanına sahip proje, ofis, rezidans, alışveriş, eğlence ve otopark içeriyor.
ÇAMLICA TOWER: Boğaz'ın Çamlıca Tepesi'nde yer alan ve halen önemli bir rekreasyon alanını içeren 50 hektarlık proje alanı, potansiyel yatırımcı ve işletmecilere, kamu-özel sektör ortaklığı, tasarla-yap-finanse et-işlet işbirliği modelleri ile sunulacak.
Önerilen konsept, televizyon kulesi, otel, kongre, alışveriş ve eğlence olanakları ile belediyenin sağlayacağı teleferiği kapsıyor.
BOSPHORUS TOWER: Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün Zincirlikuyu'daki 8 hektarlık alanında yer alacak kule, panoramik manzaralı olacak. Proje, potansiyel yatırımcı ve geliştiricilerin önerilerine sunulacak.
SKYPORT TOWER: TEM Otoyolu kenarında, KİPTAŞ ve İSTON genel müdürlüklerine ait arsa üzerine inşa edilecek kule.
MILLENNIUM TOWERS: Maslak'ta kurulması düşünülen 10 milyar dolarlık proje, üç kule ve etrafında tamamlayıcı sayısız unsurdan oluşuyor.
İKİ ANA HAT: Kentsel omurgayı ve kent geleceğini şekillendirmeyi hedefleyen proje, TEM ve E5 gibi iki kent dokusunu, kentlerin buluşma merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Alışveriş, iş ve buna bağlı konut merkezlerinin yapımını içeren proje ile bölgenin ihtisas şehrine dönüştürülmesi hedefleniyor.
Platforma katılacak diğer projeler de şunlar:
KÜÇÜKÇEKMECE GÖL ÇEVRESİ: Proje, Küçükçekmece Gölü'nün çevresine yat limanı kurulması ve bina grupları oluşturulmasını içeriyor.
HALİÇ'TE KALYON OTEL: Altınboynuz'da yeni konaklama alternatifi yaratmak için bölgeye Osmanlı stilinde inşa edilen bir kalyon otelin yerleştirilmesi planlanıyor.
KARTAL TAŞ OCAKLARI DÖNÜŞÜM PROJESİ: 40 hektarlık kamu arazisi üzerinde otel, alışveriş merkezi, rezidans, spor, eğlence ve benzeri fonksiyonlar ile 10 hektarlık suni gölet alanını içeren proje, planlama aşamasında ve geliştirici ile yatırımcıların alternatif tasarımlarına açık.
ZEYTİNBURNU KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ: Deprem riskine karşı bazı mahallelerde uygulanmak istenen örnek projeler için Cannes'daki platformda fon temin edilmeye çalışılacak.
MIPIM'da uluslararası yatırımcılara Zeytinburnu'ndaki Uluslararası Deniz Terminali ve Yat Limanı Anahtar Kentsel Dönüşümü Projesi, Haydarpaşa Limanı'nın yat limanına dönüştürülmesi, tarihi yarımada, Yedikule, Dolmabahçe ve Kadıköy ile ilgili çeşitli projeler de tanıtılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7397027397020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.