İstanbul'a canlı tarih ödülü

Tarihini canlı tutmayı başaran kentlere verilen 'Dan David' ödülüne bu yıl Roma ve Kudüs ile birlikte İstanbul layık görüldü.

NEW YORK - Tarihini canlı tutmayı başaran kentlere verilen 'Dan David' ödülüne bu yıl Roma ve Kudüs ile birlikte İstanbul layık görüldü. Birer milyon dolarlık ödül üç kente, 'geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman boyutlarını kucaklamayı başardıkları ve tarihlerini canlı tutabildikleri' için verildi.
Proje Tarih Vakfı'nın
Tarih Vakfı'nın ödül kazanan 'İstanbul Müzesi Projesi' farklı etnik, dini ve kültürel gruplar arasındaki dayanışmanın önemini, geçmişle gelecek arasında köprü kurarak vurgulayan bir kent müzesi ve toplumsal tarih merkezi kurmayı amaçlıyor. Para ödülü, Doğu-Batı minyatürlerine kamunun ilgisini artırmayı amaçlayan proje için kullanılacak.
12 yıldır İstanbul dergisini çıkaran vakfın sekiz ciltlik bir de İstanbul Ansiklopedisi var. Yayımladığı 300 kitaptan 40 tanesi ise İstanbul'la ilgili.
Ödülün kişilere tahsis edilen kısmı Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu Charles Schwab'a verilirken, 'gelecek boyutu' kısmını da insanın görme sistemi nörobiyolojisini geliştiren bilim adamları Robert Wurtz, Amiram Grinwald ve William Newsome aldı.
Bu yıl üçüncü kez dağıtılan Dan David ödülleri; bilimsel, teknolojik, kültürel ve toplumsal alanlarda dünya çapında etki yapacak iş başaranlara veriliyor. Dan David Vakfı fonu, İsrail'in Tel Aviv Üniversitesi tarafından yönetiliyor.
Ödüle adını veren Romanya doğumlu Dan David, özellikle fotoğrafçılık teknolojisi alanında buluşlarıyla tanınıyor. David'in icatları arasında büyük satış merkezlerinde yaygın kullanılan otomatik fotoğraf çekme kulübeleri de var.