İstanbul'a çelik perde

Aslen İtalyan'dı. İlk adı Ogliaari. 1496 yılında Licastelle'de doğmuştu. Genç yaşında denizde esir düştü. Müslüman olup bir süre korsanlık yaptı.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Aslen İtalyan'dı. İlk adı Ogliaari. 1496 yılında Licastelle'de doğmuştu. Genç yaşında denizde esir düştü. Müslüman olup bir süre korsanlık yaptı. Uluç Ali adını almıştı. Sonra Turgut Reis'in adamı oldu. İnebahtı'da kazandığı başarıdan sonra kaptan paşalığa yükseltildi. Adı da Kılıç Ali'ye çevrildi.
'İstanbul Gezi Rehberi'nde bir söylence anlatır Murat Belge: "Kılıç Ali Paşa kendine cami yaptıracak yer arıyor, ona rakip olan birtakım yetkililer de güçlük çıkarıyordu. 'Sen Kaptan-ı Derya'sın, bütün denizler senin. Karadan ne istiyorsun' dediler. O da burayı denizden doldurarak camisini yaptırdı."
Caminin mimarı Sinan'dır. "Özellikle dış görünüşe biraz dikkatli bakın" der Belge, "Bildiğiniz başka bir binayı andırmıyor mu? İki binanın boyutları çok farklı olduğu için benzerlik ilk anda gözünüze çarpmayabilir, ama Kılıç Ali Paşa Camisi, Ayasofya'nın küçük ölçekli bir tekrarıdır. Kubbenin iki yanındaki yarım kubbeler, öbür iki yanındaki kemerler ve binayı dıştan destekleyen duvarlar..."
Belge, "Acaba Ayasofya modeli acaba Sinan'ın kararı mı, Kılıç Ali'nin isteği mi" diye sorar: "İkisi de olabilir. Sinan mutlaka Ayasofya'yı incelemişti, ondan alacağını almıştı. Ama hiçbir eserinde de onu kopya etmedi. Eğer Sinan buna kendi karar verdiyse, bunu biraz da eğlence olsun diye yaptığını tahmin edebiliriz. Öte yandan İtalyan asıllı Kılıç Ali de Ayasofya modelini özellikle istemiş olabilir."
Birbiriyle bakışan iki yapı
Nedeni ne olursa olsun, biri tarihi yarımadadaki, diğeri Tophane'deki bu benzer iki yapı yüzlerce yıldır karşılıklı birbirlerine bakmaktadır. Ama şimdi bu iki tarihi varlığın arasına çelik perdeler çekilebilir, gemilerden bir duvar örülebilir.
Bu görüş, İstanbul için kıyı peyzajının önemini anlatmak isteyen disiplinlerarası bir çalışma ekibinin 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nde sunacağı tebliğde yer alıyor. Mimarlar Ersen Gürsel, Gürkan Özenen, Gökhan Erkek; mimar-kent plancıları Güven Birkan, Çelen Birkan, Haluk Erar ve Seher Sezer; mimar-öğretim üyesi Deniz İncedayı, kent sosyoloğu Sema Erder, mimar-karikatürist Tan Oral ve çevre tasarımcısı Ersen Gürsel'den kurulu ekibin çalışması 'Yeniden İstanbul!' başlığını taşıyor.
İstanbul'da olup kenti 'görememek'
Çalışma alanlarını, 'tarihi yarımada tarafından Marmara Denizi'nin Sarayburnu'ndan kıvrılarak Sirkeci, Eminönü, Yağkapanı İskelesi boyunca Haliç'e ulaştığı kıyı ile Galata'dan Boğaz sularının Salıpazarı, Tophane, Karaköy, Perşembe Pazarı'nı izleyerek Haliç'e bağlandığı kıyılar' olarak belirleyen grup, ilginç bir saptamayla başlamış projeye.
Ersen Gürsel, Sepetçiler Kasrı'ndan Sirkeci'ye kadar yol ile deniz kıyısı arasındaki ilişkiyi kesen yüksek duvarların arkasında neler var diye baktıklarında arka planın depolar, otoparklar, işyerleri gibi işlevlerle donatıldığını, bu duvardan denizi görmek, karşı kıyıyla görsel anlamda bağlantı kurmak için duvarları delmeye başladıklarını söylüyor.
"Sirkeci'deki, Eminönü'ndeki kargaşa insanların rahatça denizle buluşmasını kesiyordu. İstanbul'a hiç yakışmayan Galata Köprüsü üzerinde durma olanağımız yoktu. Karaköy Alanı'na geldiğimizde başımızı denize yönelttiğimizde Haliç'in Marmara ile olan bağlantısını ve karşı kıyıda olağanüstü güzellikteki Topkapı Sarayı'nın siluetini kavradık. Rıhtım Caddesi'ne girdiğimizde denizle yol arasındaki ilişkiyi bu kez büyük binalar kesmekteydi. Tophane'ye geldiğimizde hâlâ denizi veya kıyıyı görememiştik. Yolda insanlara 'Acaba buradan denizi görme imkânımız var mı' diye sorduğumuzda, Salı Pazarı Gümrük Alanı'na girilmeyeceğini, yeni yapılmış olan bir sergi binasının kafeteryasından denizi görme imkânımız olduğunu söylediler. Yürümeye devam ettik. Önce Deniz Yolları işletme binalarının, daha sonra Deniz Ticaret binasının ve hemen bitişiğindeki Mimar Sinan Üniversitesi yapılarının önünden geçtik. Fındıklı Parkı'na geldiğimizde denizin kokusunu almaya başlamış, nihayet kıyı ile buluşma imkânına kavuşmuştuk."
Ticari alan alt ve üstyapıyı yutacak
Kongreye sunacakları tebliğde kıyıların tümünü sosyal ve kültürel amaçlı kamu alanları olarak değerlendirmeyi önerecek olan grubun üyesi mimar Gürsel; Galata'da antrepoların bulunduğu alan üzerinde uluslararası bir yolcu limanı projesi ile karşılaştıklarını, 50 yıldır yükleme boşaltma iskelesi olan bölgenin dev yolcu gemileri vesilesiyle yoğun bir insan trafiği yükleneceğine dikkat çekiyor.
"Bu gemilerin kıyı üzerinde yapılarla oluşturduğu duvara benzer şekilde bir engelin deniz tarafından da oluşması söz konusudur. Bir yolcu limanı olarak planlanan gelişmesi ile birlikte gelecek gemi sayısı her yıl artacak, ticari alanlarının büyüme eğilimleri zenginleşecek ve dolayısıyla kara tarafından üst ve altyapısı ile içinden çıkılmaz bir problem alanı haline dönüşecektir."
Bu fikirden hareketle mimar-karikatürist Tan Oral kongreye sunulacak proje için hazırladığı görsellere Karaköy'den Dolmabahçe'ye kadar uzanan kıyı şeridinin fotoğrafını koymuş, bu görüntüye dev yolcu gemilerinin siluetlerini ekleyerek oluşacak çelik duvarın yaratacağı görüntüyü çıkarmış ortaya. Oral denizle aralarına giren duvarı aşarak karşı kıyıyı görmek isteyen İstanbulluları da park ettikleri araçların üzerine tırmandırmış.
İki kilometrelik bir pencere
Ersen Gürsel, İstanbul Modern'in kafeteryasından görünen o müthiş peyzajı anlatıyor: "Boğaz ve Haliç'in Marmara Denizi ile buluştuğu, bir yanda Üsküdar, diğer yanda ise Topkapı Sarayı'nın siluetinin bu noktadan çok farklı bir şekilde izleme olanağı var. Bizim ortaya koyduğumuz projenin temel amacı bu pencere alanını iki kilometrelik kıyı boyunca insanlara açmak ve yaşadıkları kentin bu coğrafyası ve kültürü ile her an buluşabilmelerine olanak tanıyan bu alanı bir sosyal ve kültürel alana dönüştürmektedir."
Grubun hazırladığı projede, eski liman merkezinin imalat, depolama, yük ve yolcu limanı olmaktan çıkarılıp bu alanın kentin sosyal, kültürel ve turizm üst hizmet kullanış alanlarına, kentliyle birlikte dönüştürülmesinin yollarının aranması yer alıyor. Tünel-Galata Alanı'ndan Tophane'ye kadar var olan kıyılarını ve denizini kullanamayan Beyoğlu ilçesinin neler kaybettiğinin sergilenmesi, Beyoğlu ilçesini denizine, limanına açma yollarının araştırılması da isteniyor.
Tophane Alanı canlandırılabilir
Öneriler arasında; saat kulesi, kasır ve camilerine karşın anlamını büyük ölçüde yitiren Tophane Alanı'nın yeniden kazanılması da yer alıyor.
Bir yanda farklı dönemlerde inşa edilmiş tarihi yapıları ile mimarlık müzesi gibi bir Tophane, diğer yanda üç imparatorluğun, Roma'nın, Bizans'ın ve Osmanlı'nın başkentliğini yapmış tarihi yarımada... Şimdi bu iki eşsiz mücevherin arasına, yapılacak olan uluslararası yolcu limanı projesi ile gemilerden çelik bir perde çekilecek.
Mimarlar, kent planlamacıları ve kent sosyologları denizini yitirmek üzere olan kenti 'Yeniden İstanbul!' diyerek geri istiyor!
'Türkiye mimaride rönesans yapabilir'
CAMİ, KATEDRAL YERİNE STADYUM
Dünyaca ünlü ABD'li Mimar Peter Eisenman, Türkiye'nin mimari anlamda rönesans gerçekleştirebilecek inisiyatife sahip olduğunu söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin ev sahipliğinde düzenlenen öğle yemeğine katılan Eisenman şöyle konuştu:
"Dünyada artık mimari turizm diye bir trend var. Bölgelerin kalkındırılmasında ticaret ve mimarlık bir arada kullanılmaya başladı. Artık toplumların simgesi haline gelen stadyumlar yapmakta en az bir cami ve katedral yapmak kadar önemli hale geldi. Özellikle 2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya aday olan Türkiye için bu tür projeler bütün gözlerin Türkiye'ye dönmesini sağlayabilir. Burada önemli iki unsur siyasi ve ekonomik iradedir. Türkiye bu tarz bir uluslararası
enerjinin kendisine akmasını bekleyen bir ülkedir. Bu tür bir inisiyatife sahip bir ülke Türkiye. Böyle bir rönesans gerçekleştirilebilir" diye konuştu. TİM Başkanı Oğuz Satıcı da, dünyanın tüm doğaltaş rezervinin yüzde 32'sine sahip olan Türkiye'nin mimari için binlerce alternatif sunduğunu vurguladı.
SERMAYE YOĞUNLUĞU KORKUTUYOR Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi ve dünyanın önde gelen mimari eleştirmenlerinden Joseph Rykwert, mimarinin pratik ve eleştirel yönüne vurgu yaptı. Rykwert, "Mimari, çok fazla sermaye yoğun bir faaliyet haline geldi. Eleştirenler, gerçeği anlattıklarında rahatlıkla cezalandırılabiliyorlar. Bu yüzden eleştirmenin ne yaptığını çok iyi bilmesi ve düşünmesi gerekiyor. Mimarlar teoriden, mimari felsefeden bahsederler. Ama sizi uyarıyorum, mimari felsefeden bahsedenlere güvenmeyin. Çünkü felsefe bilginin doğasıyla ve metafizik gerçeklerle ilgilidir. Felsefe, kuralları pratiğe dönüştürmez" dedi.
NÜFUS VE TÜKETİM AZALMALI
Ana konuşmacılar arasında, Zaha Hadid'den sonra en çok ilgiyi görenler, Amerikalı Michael Sorkin ve efsane mimar Louis I. Kahn'ın öğrencilerinden İsviçreli Mario Botta oldu. Her ikisini de 2 biner katılımcı izledi. Çok sayıda kitabıyla mimarlık dünyasına düşünsel anlamda yön veren isimlerin başında gelen Sorkin, konuşmasında küreselleşmenin
olumsuzluklarına değindi, çözüm olarak nüfus ve tüketimin azaltılması gerektiğini söyledi.
Botta ise mimar olarak eleştiriye her zaman açık olduğunu söyledi. Geçtiğimiz aylarda kapılarını yeniden açan Milano'daki ünlü La Scala'yı yenileme projesine imza atan Botta, "La Scala'yla ilgili çok
eleştiri aldım. Çoğu siyasi bir çatışmadan kaynaklanıyordu. La Scala'ya hiç gitmeyenler de beni eleştirdi. Bu eleştirileri görmezden gelmek yanlış çünkü eğer Milano'da yaşıyorsa La Scala'ya hiç gitmese bile eleştirmeye hakkı vardır insanların. Bu onların şehirlerine sahip çıktığını gösterir" diye konuştu.
EKİNCİ: TEK TİP MİMARİYE KARŞI TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, kongreye beklenenden çok ilgi olduğunu ve delegasyonun organizasyondan çok memnun kaldığını söyledi. Ekinci, "Küreselleşme dünyada tek tip mimariyi dayatıyor. Buraya katılan mimarlar, teknoloji ve küreselleşmenin dünyayı tek tip hale getirmemesi gerektiğini düşünüyor" diye konuştu. Ekinci Türkiye'deki mimari sorunların kökeninde ranta yönelik apartmanlaşmanın yattığını belirtti.
İSPANYOL BAKAN VALİYİ ZİYARET ETTİ
Kongreye katılmak üzere İstanbul'a gelen İspanya Toplu Konut Bakanı Maria Antonia Trujillo, İstanbul Valisi Muammer Güler'i ziyaret etti. Konuk bakan, İspanya'daki yönetim hakkında bilgi vererek, ülkesindeki 16 bakandan 8'inin kadın olduğunu ifade etti. Vali Güler de "Sayısı eşit olsa da üstünlük bayan bakanlardadır" diye espri yaptı. Konuk bakan Trujillo, Türkiye'nin hicri takvimi kullanıp kullanmadığını sordu. Güler bu takvimin Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren kullanılmadığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7510727510720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.