İstanbul'a deniz suyu içirilecek

Son 70 yılın en kurak yazını yaşamasına rağmen İstanbul'da su kesintisine gidilmediğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, hem İstanbullulara yüzde 25'lik su tasarrufu için teşekkür etti hem de...

İSTANBUL - Son 70 yılın en kurak yazını yaşamasına rağmen İstanbul'da su kesintisine gidilmediğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, hem İstanbullulara yüzde 25'lik su tasarrufu için teşekkür etti hem de günlük su ihtiyacı 2.5 milyon metreküpe doğru giden metropolde alınacak yeni önlemleri anlattı. Önlemler arasında içme suyuna deniz suyu 'katılması' ve suya zam da var.
ŞU ANDAKİ DURUM NEDİR?: Hiç yağmur yağmasa bile, İstanbul'un mevcut su rezervi kasıma kadar yetecek. Ancak barajlardaki doluluk oranı yüzde 22'lere kadar gerilediği için yine de hassasiyet gerekiyor.
İSTANBULLULAR NE KADAR TASARRUF ETTİ?: Kente Topbaş göreve geldiğinden beri 200 bin yeni abone eklendi. Topbaş, buna rağmen su tasarrufu çağrısından itibaren günlük su tüketimi 2 milyon 350 bin metreküpten 1 milyon 800 bin metreküpe indiğini yani yaklaşık yüzde 25'lik su tasarrufu yapıldığını söyledi.
DENİZ SUYU EN ERKEN BİR YIL SONRA: Topbaş, İstanbul'un en erken bir yıl sonra arıtılmış deniz suyu içeceğini, metreküpü 30 sentten teklifler aldıklarını açıkladı. Topbaş, hazırlıkları şöyle anlattı: "Deniz suyuyla ilgili son koordinasyon toplantımızda start verdik. İhale hazırlığı yapılıyor. Deniz suyunu, içme suyu derecesinde arıtmak suretiyle mevcut sisteme miks edeceğiz. Birinci etapta günde 350 bin metreküp gibi (bir miktarda) deniz suyu için hazırlık yapıyoruz. Günlük tüketim 2.5 milyon metreküpe doğru gittiğine göre, yüzde 12 nispette miks edeceğiz mecbur kalırsak, ki kalıyoruz."
MELEN SUYU DA BUHARLAŞMAYA MI GİDECEK?: Sakarya'dan borularla taşınan Melen Suyu, 20 Ekim 2007, saat 17.00'de İstanbul'da musluktan akmaya başlayacak. İlk etapta günde 750 bin metreküp su gelecek. Ancak Topbaş, bunun kentin ihtiyacının sadece üçte birini karşılayacağını, yeterli olmayacağını düşünüyor. Sıcak havalarda günde 300-400 bin metreküp suyun buharlaştığını belirten Topbaş, su tedariki için yeni arayışlar, yeni projeler içinde olduklarını vurguladı.
BAŞKA KAYNAK YOK MU?: "Bu yılı atlatırsak, bu sıkıntıyı bir daha bu kadar yaşamayız" diyen Topbaş, yağmur suyu depolanması için de çalışacaklarını açıkladı. İleri biyolojik arıtmayla tekrar tekrar kullanılır su elde etme yolunda Ayamama Deresi'nde inşaat devam ediyor. Topbaş, bu yolla sanayi ve sahil bandı sulamada kullanılacak günde 400 bin metreküp su elde etmeyi umuyor.
VE SUYA ZAM: En somut önlemlerden biri de suya zam! Görev geldiğinde suya bir miktar indirim yaptıklarını hatırlatan Topbaş, "Yapacağımız zam, (ayda) 10 metreküp kullananlara dokunmadan olacak. Çünkü su tedariki için paraya ihtiyaç var. Bollaşınca tekrar indirim yaparız. Meclis toplantısı için İSKİ'nin hazırlığı var. Evlerde 10 metreküpün altına pek dokunulmasına taraftar değilim. Az gelirliler korunmalı." (aa, Radikal)'Terkos'un dibine deniz suyu verilirdi'
Uzmanlara göre, deniz suyunu 'içilebilir' hale getirmek astarı yüzünden pahalıya gelecek bir uygulama. İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı, "İsrail, Suudi Arabistan gibi ülkeler, dev arıtma tesisleriyle içme sularını denizden sağlayabiliyor. Ancak bu, çok büyük yatırım, dev arıtma tesisleri, elektrik enerjisi gerektiriyor. Tuzu arıtmak yeterli değil. Bütün kirlilik ajanlarının arıtılması gerekiyor. Bu durum akla 'Bir bidon su, bir bidon benzinden daha pahalı olacak' sözünü getiriyor."
Topbaş ise pahalı elektrik faturasını, rüzgar ve güneş enerjisiyle dengeleyeceklerini söylüyor.
Öte yandan deniz suyunun İstanbul'daki barajlara karıştırılması İstanbul'da yeni bir uygulama değil. Prof. Dr. Talınlı, 1992 yılında, Nurettin Sözen'in belediye başkanlığı sırasında Terkos Barajı'na deniz suyu verildiğini söyledi. Ancak burada deniz suyu, içmek için değil, sadece su seviyesi düşen barajda verimi artırmak için kullanılıyor. Temel bir arıtmadan geçirilen su, baraja basılıyor. Tuzlu su, dipteki çamurlu tabakayla tatlı suyun arasına girerek bir katman oluşturuyor. Tuzlu su tatlı suyun çamurlu tabakayla temas ederek heba olmasını önlerken, barajdaki su seviyesini de yukarı çekiyor.