@omererbil

İstanbul'a dev park için ilk adım

İstanbul'a dev park için ilk adım
İstanbul'a dev park için ilk adım
İstanbul'a kurulacak şehir parkı için iki adım birden atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merter'deki arazinin Emlak Konut'a ait kısmını ödeme yaparak devralırken, bölgedeki TOKİ ihalesi de iptal edildi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Merter’de gerçekleştirmeyi planladığı 500 bin metrekarelik şehir parkı için ilk adımı projeyi açıkladıktan bir hafta sonra attı.

İBB bu hafta içinde 196 milyon+KDV ödeyerek Merter’deki arazinin Emlak Konut GYO’ya ait kısmını devralacak. 103 bin metrekarelik arazinin İBB mülkiyetine geçmesiyle Veliefendi Hipodrumu’nun hemen yanında bulunan alandaki özel mülklerin de kamulaştırma çalışmalar başlayacak. 

Toki ihalesi iptal edildi
Dev park için ikinci adım ise TOKİ ihalesinin iptali ile atıldı. İBB Başkanı Kadir Topbaş geçen hafta Radikal’e, Zeytinburnu’na ABD ’deki Central Park gibi dev bir park kurulacağını açıklamıştı. Topbaş, Bakırköy-Zeytinburnu ilçelerinin kesişme noktasında bulunan alanda yapılacak konut projesi ihalelerinin de iptal edileceğini belirtmişti. İlk iptal dün EgeYapı tarafından yapılan basın açıklamasıyla duyuruldu. EgeYapı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı tarafından yapılan açıklamada ‘İstanbul Bakırköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi’ ihalesinin Emlak Konut GYO ve İBB arasında yapılan görüşmeler neticesinde iptal edildiği duyuruldu. EgeYapı, bölgenin yeşil alan olarak kalmasının kararlaştırıldığını belirterek, “İstanbullulara hayırlı olmasını diliyoruz. Umarız İstanbulumuz için çok güzel bir proje hayata geçecektir” dedi. Geçen ay ihalesi tamamlanan TOKİ Emlak Konut’a ait araziyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 553 milyon lira karşılığında EgeYapı’ya vermişti. Merter’de 500 bin metrekare alana park yapılacağını Radikal manşetine taşımıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu bölgede bulunan TOKİ ihalesinin de iptal edileceğini ve bu yönde görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti. EgeYapı’nın kazandığı ihalenin iptal edilmesiyle ikinci adım da atılmış oldu. Belediye, bu süreçten sonra kamulaştırma çalışmaları yapacak. 

Bakırköy-Zeytinburnu ilçelerinin kesişme noktasında, E-5 Karayolu’nun bitişiğinde, planlarda ticaret alanı ve 2.50 emsal serbest yüksekliği olan arazinin, şehir parkı yapılmasına ilişkin düzenleme, İBB Meclisi’nden 11 Temmuz 2013 günü geçti. Merter’de belediyenin yeşil alana çevirdiği Tekzen arazisi de kıymetli bir alandı. Şimdi ihalesi iptal edilen arazi de parka dahil edilecek. Diğer yandan Akın Tekstil’e ait 74 bin metrekarelik fabrika ve arazisi de takas yoluyla İBB mülkiyetine alınacak. Böylelikle İstanbul, yeni proje hayata geçtiğinde içinde yürüyüş yolları, oyun parkları, açık hava konser alanlarının olduğu yaklaşık 500 bin metrekarelik bir yeşil alana kavuşacak. Veliefendi Hipodromu’nun da tescil edilmesi halinde bu bölgede 1 milyon metrekare büyüklüğünde yeşil alan oluşacak.


  http://www.radikal.com.tr/114418011441808

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @ozgur7 - m_yirci

  Hukumetin de yetistirmek istedigi genclik bu degil mi? Dusunmeden, sorgulamadan, okumadan, cocuken kafalarina sokulan dogmalarla yasayan insanlar...

  şehir parkı nerede olur - pretor

  a) mecidiyeköy b) etiler c)beşiktaş d)levent neyse nerede olurmuş sadece chplilerin yoğun yaşadığı yerde olurmuş. niyeymiş chpli olmayanlar zaten eğitimsiz cahil ve faşistçe aşağılanması gereken halk tabakalarıymış onların yaşadığı yer şehir sayılmazmış. gezi eylemlerine aktif olarak katıldım ve küfürün zeka sayıldığı devrim havasını bizzat soludum. Bizdeki devrimciler halkı ve devleti soyan burjuva aşığı, divan otel yıkılsın deyince hayır o bizim biricik burjuvamız diye çığlığı bastılar. Lümpenlik tam da bu iken halka lümpen diye aşağılamak için türlü saçma yorumlar yaparlar. başkasını partizanca bulup kendisi rakip parti istanbul'da cennet yapacam dese militanca antitezler üretme yarışına girersiniz, sonra ay bu cahiller de bizi anlamıyorlar dersiniz ancak gayet iyi anlıyorlar ikiyüzlülüğü ve onlara düşmanca tavrınızı. Sizin yüzünüzden düzgün muhalif duruşum , düzgünce eleştiri isteğim mide bulantısına dönüşüyor...

  Çok güzel hareketler bunlar - İtaatsiz

  Şehir Parkı şahane fikir. Ama bir "Merkez Parkı" değil. Şehirin merkezine de bir park isteriz: "Dolmabahçe Parkı". Hilton, Swissotel, Gökkafes, Intercontinental kamulaştırılsın ve yıkılsın. Harbiye Orduevi ve İnönü Stadı yıkılsın. Hepsinin yerine Gezi'den Maçka'ya oradan da Dolmabahçe'ye uzanan bir park yapılsın. Hatta İTÜ Makina ya da Taşkışla yine İTÜ'ye bağlı bir doğa tarihi ve bilim müzesi olsun. Dolmabahçe'nin bahçesi geri gelsin, "Merkez Park" olsun.

  Gezi direnişçileri.. - Düzgün Baba

  Allah razı olsun nur içinde yatan Gezi direnişi şehitlerinden , bu uğurda bedel ödeyenlerden . Sayelerinde İstanbul parklara kavuşacak, eğer Eylül ayında milleti sokağa dökmek için yeni bir tecavüz yapılmazsa.

  şehir parkı şehirde olur.... - drozer

  Her ne kadar İstanbul, son 50 yılda hızla her yöne büyüdüyse de, şehrin merkezinin neresi olduğu belli. Veliefendi'nin olduğu bölgeye yapılacak bir parka "şehir" parkı demek saçma oluyor. Gerçekten "şehir"de olan Gezi parkını yoketmek için elinden geleni yapan, Kalamış parkını özelleştiren bir yönetimin, Istanbul'a "şehir" parkı yapmak istediğine kim inanır?..

  Traji Komedi - ozgur7

  Iste, cahil kesim futbol takimi tutar gibi siyasete yaklasip., parti tutarsa, asagidaki yorumu yapan sifat gibi kuzular hic eksik olmaz ulkenin uzerinden. Egitim sart ama iste bu adamlar mahalede takilip, hamsi gibi dunyadan bir haber yasidiklari icin, egitimde alamiyorlar.

  korku sen nelere kadirsin - zihni sinir

  yüce mevlam verdikçe veriyor verdikçe veriyor...gezinin nimetleri saymakla bitmiyor.