İstanbul'a fırtına uyarısı

İstanbul'da sabahtan beri esen poyraz öğle saatlerinde fırtınaya dönüşecek 70 km hıza ulaşacak. Hava Sıcaklığı, batı bölgelerde 1 ile 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyorDevlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden elde edilen bilgilere göre, Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir ve İstanbul'un Anadolu Yakası), Güney ve İç Ege (Aydın, Muğla, Denizli, Afyon, Kütahya ve Uşak), Batı ve Orta Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur, Anamur ve Silifke), Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir ve Ankara'nın batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava Sıcaklığı, batı bölgelerde 1 ile 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), zamanla güney, iç ve doğu bölgelerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, kuzeybatı kesimlerde (Marmara ve Kuzey Ege kıyıları) kuvvetli olarak esecek.

BÖLGELERDE HAVA

Marmara: Çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Bursa ve Bilecik ile bölgenin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; akşam saatlerine kadar Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir ve İstanbul'un Anadolu Yakasında kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Trakya ile bölgenin yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; akşam saatlerine kadar Güney ve İç Ege'de (Aydın, Muğla, Denizli, Afyon, Kütahya ve Uşak) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, zamanla Göller Yöresi (Isparta ve Burdur) ile bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; akşam saatlerine kadar Batı ve Orta Akdeniz'de (Antalya, Isparta, Burdur, Anamur ve Silifke) kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı çok bulutlu, batısı ile akşam saatlerinden sonra güney ve iç kesimleri aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; Eskişehir ile öğle saatlerinden sonra Ankara'nın batı ilçelerinde (Kızılcahamam, Çamlıdere, Polatlı, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş ve Güdül) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin doğusu ile yüksek kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, Bolu, Düzce ve Zonguldak ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde 0rta Karadeniz kıyıları (Samsun, Ordu ve Giresun), akşam saatlerinden sonra Samsun, Amasya ve Çorum çevreleri aralıklı yağmurlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; batısında yağmur zamanla karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin (Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

ÇANAKKALE'DE FIRTINA VE KAR

Kuzey Ege’de etkili olan şiddetli poyraz arabavapuru seferlerini durdurdu. Sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran kar yağışı da hayatı olumsuz etkiledi.

Kuzey Ege’de dünden bu yana etkili olan poyraz fırtınası, adalar arasındaki seferlere darbe vurdu. Saatteki hızı 90 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, saat 07.15’teki Gökçeada- Kabatepe arasında yapılan arabavapuru seferi iptal edildi. Bozcaada- Geyikli arasındaki ulaşımın da saat 07.30’daki seferin ardından öğleye kadar durdurulduğu açıklandı. Bu hatlardaki seferlerin durumu ileriki saatlerde yapılacak değerlendirmeyle belli olacak.

Çanakkale Boğazı’nda ise seferler normal şekilde sürüyor. Boğazda 50 kilometre hızla esen poyraz, Çanakkale- Eceabat ve Gelibolu- Lapseki hattını etkilemedi.

Ayrıca, sabah erken saatlerden itibaren etkisini artıran kar yağışı ise hayatı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde beyaz bir örtü oluşturdu.

Meteoroloji İl Müdürlüğü, fırtına ve kar yağışının gün boyu etkisini sürdüreceğini bildirdi.