İstanbul'a Gezi'ye 18 tutuklama

İstanbul'a Gezi'ye 18 tutuklama
İstanbul'a Gezi'ye 18 tutuklama
Salı sabah yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve Gezi Parkı protestolarında olay çıkardıkları öne sürülen 18 kişi "terör örgütü üyeliği" ve "kamu malına zarar vermek" gibi suçlamalarla tutuklandı.

İSTANBUL - İstanbul'da 2 gün önce 21 ilçedeki çok sayıda adreste gerçekleştirilen operasyonlarda, ESP ve MLKP üyesi olduğu öne sürülen 67 kişi gözaltına alınmış, 33 kişi dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edilmişti. Savcılık sorgusunun ardından Gezi parkı olaylarına da karıştığı öne sürülen şüphelilerden 25 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilirken, 8 kişi de serbest bırakıldı. 

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğince ifadeleri alındıktan sonra nöbetçi hakimliğe sevk edilen 25 şüphelinin ifadesi alındı. Nöbetçi hakimlik şüpheli 25 kişiden 18'nin "terör örgütü üyeliği" ve " kamu malına zarar vermek" gibi suçlardan tutuklanmasına karar verdi. Hakimlik, diğer 7 şüphelinin de serbest bırakılmasına hükmetti.

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan 34 şüpheli de bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirildi. 


ANKARA 'DA 26 KİŞİ ADLİYE'YE GETİRİLDİ Öte yandan Ankara'da Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olayları organize ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 26 kişi de Ankara adliyesine getirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin birçok adrese düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 26 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne getirildi. Gezi Parkı eylemleri sırasında çıkan olayları organize ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 26 kişin Cumhuriyet Savcısı'na ifade verecekleri belirtildi. Gözaltındaki kişiler arasında bulunan bir kadının üzerinde '112 Acil Sağlık' yeleği olması dikkat çeki.

Öte yandan Ankara Adliyesi önünde toplanan grup, gözaltıları protesto etti.