İstanbul'a iki dev 'kent ormanı' geliyor

Haber: NEŞE KARANFİL / ANKARA / Arşivi

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Asya ve Avrupa şehir ormanı projesi hazırladıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatı ile Elmalı Barajı’nın etrafında bu ormanların yapılacağını dile getiren Eroğlu, ormanın İstanbul ’un 7 tepesi gibi 7 ayrı bölgede yapılacağını, 7 kapısının olacağını belirtti. Kapılardan birinin 1993 yılında 37 kişinin hayatını kaybettiği Hekimbaşı Çöplüğü’nde olacağını dile getiren Eroğlu, Avrupa ormanının ise Alibeyköy Barajı etrafında olacağını söyledi. Avrupa şehir ormanı 520, Asya şehir ormanı ise 878 hektar alan üzerine kurulacak, dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak. Elmalı Şehir Ormanı’na, 7 kapıdan girilecek ve 7 mesire alanına ulaşılacak. Her mesire alanında mescit olacak. Ortada kalan büyük alan yaban hayatı için tahsis edilecek. Proje kapsamında Elmalı Baraj Gölü temizlenecek, çevresinde yürüyüş parkuru ve 7 köprü inşa edilecek. Mesire alanlarının isimleri siyasi tartışmaya veya çağrışıma yol açmamak için sümbül, gelincik gibi çiçek isimlerinden seçildi.

3. köprü için 5 milyon ağaç dikilecek

Mesire yerlerinde binicilik imkânı, Osmanlı-Boğaziçi tarihi sandallarıyla gezi, kır kahveleri, çocuk parkı, büfeler olacak. Eroğlu, 3. köprü için kesilecek ağaçlar konusunda ise kesilecek ağaç sayısının aslında 1 milyon olmadığını ifade ederken, Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşma sağlandığını, bazı ağaçların sökme makinesi ile sökülerek başka alanlara taşınacağını açıkladı. Eroğlu, taşınamayan ağaçlarınyerine de 5 kat ağaç dikileceğini vurgulayan Eroğlu, “5 milyon tane dikeceğiz. Aşağı yukarı her yıl istanbula 1.5 milyon fidan dikiyoruz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1130963113096311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kavağa çıkan balık - debergerac

  istanbul gibi büyük bir şehrin belediye başkanıyken gecekonduda oturan bir zihniyetten çevreyi korumasını, ya da planlı şehirleşme mi bekleyeceğiz? (sinirden) güldürmeyin insanı...

  ne kolay - frust

  ne kadar da kolay söylüyorlar 1 milyona yakın ağacı keseceğiz diye. üstelik dandik bir bir köprü ve yol yapmak için. bir de 5 milyon ağaç dikeceklermiş. benzer zihniyetlerin diktikleri ağaçları otoyol kenarlarından hatıra ormanı tabelalarında görüyoruz. tabela ormanları adı var kendi yok.

  hem kes hem dik. - kaşınan adam

  Otoyol kenarlarında ağaçları kesip vatandaşın gözünü boyamak için çiçekler dikiyorlar. Hemde kesilen ağaçların çoğu yıllar önce kendi diktikleri ağaçlar.3 köprü için milyonlarca ağaç kesiyorlar.Kent ormanı yapacaklarmış.Zaten orda orman varki.Sen oraya yollar yaparak ordaki ormanların yok olmasına neden oluyorsun.Dağları tepeleri ormanları maden arama izni vererek köstebek yuvasına çevirdiniz.Bir ülkenin ormanına ve doğasına sizin yaptığınızı düşmanı dahi yapmaz.

  ''Orman sonradan yetiştirilmez.''(Hayrettin Karaca). - Su Cemre Sim

  Uzmanlara sorunuz;orman sonradan yetiştirilmez,ormandan piknik yeri olmaz,ancak ağaçlandırma yapılabilir,var olan ormanları yok etmeyin beyler.SEKA,üç kuruş döviz getirecek diye, benzer bilgisizliklerle Doğu Karadeniz ladin ormanlarını bitirdi.Şimdi sellerle,göçüklerle,kuraklıkla boğuşuyoruz.İrili ufaklı yüzlerce deremiz kurudu,ırmaklarımızın suyu azaladı.

  SEN ÖNCE - pispor

  2 B arazilarini çöz,sonra yeşil alanlara imar izni verme,olan ormanları sert cezalar ile koru,orman dikmene yetiştirmene gerek kalmıyacak.

  orta dünya - kaamos

  adamların projeye bak. okuyan da istanbuldan bir orta dünya çıkaracaklar zanneder. herhalde hülya avşar'a şirin gözükmek için projenin içine biraz fantazi katmışlar. bu çapta bir proje 100 yılda tamamlanmaz. istanbul orta dünya ise sizler ancak saruman olursunuz.

  Boşuna konuşmayın, görüyoruz neyin ne olduğunu. - citizen

  O kestiğiniz ağaçlar en azından 30-40 yıllık yetişkin ve her açıdan ağaca benziyen ağaçlardı. Şimdi diktiğiniz fidanların o ağaçlara benzemeleri için (tabi başlarına birşey getirilmezse) en azından o kadarlık bir zamana ihtiyaç var. Ayrıca İstanbul sayenizde her gün biraz daha beton rengine bürünürken o her yıl diktiğiniz fidanların yeşilini neden göremiyoruz acaba. Yaptığınız işi sevimli göstermeye çalışmayın boş yere. İstanbul gözümüzün önünde, görüyouz ne olduğunu.