İstanbul'a iki haber: Su geliyor, zam da yoldaİSTANBUL - Kuraklık tehlikesi altındaki İstanbul, 20 Ekim'de Melen'in suyuyla hayat bulacak.

Kuraklık tehlikesi altındaki İstanbul, 20 Ekim'de Melen'in suyuyla hayat bulacak. İstanbul'un su sıkıntısını gidermek amacıyla Düzce'deki Melen Çayı'ndan su getirme çalışmalarında geri sayım başladı.

İSTANBUL - Kuraklık tehlikesi altındaki İstanbul, 20 Ekim'de Melen'in suyuyla hayat bulacak. İstanbul'un su sıkıntısını gidermek amacıyla Düzce'deki Melen Çayı'ndan su getirme çalışmalarında geri sayım başladı. Devlet Su İşleri (DSİ), İstanbul'un artan su ihtiyacını karşılamak amacıyla 1997'de 'Büyük Melen Projesi'ni hazırlamıştı. Üç
aşamalı projenin 1. aşaması 2001'de başlamıştı. Toplam 180 kilometrelik boru hattı, Cumhuriyet Arıtma Tesisi ve Boğaziçi Tüneli inşaatını da içeren 1. aşama ile Melen Çayı'ndan İstanbul'a yılda 268 milyon metreküp su taşınması hedefleniyor. Normalde 2010 yılında tamamlanması planlanan 1. aşamada, Melen Çayı'ndan getirilecek olan su, Ağva'dan itibaren Yeşil Vadi'den geçirilip Cumhuriyet Arıtma Tesisi'ne aktarılacak. Daha sonra bu su İstanbul Boğazı'na döşenecek tünellerle Avrupa yakasına geçirilip İSKİ'nin Kâğıthane'deki arıtma tesisine aktarılacaktı. Ancak DSİ, İstanbul'a su veren barajlardaki doluluk oranının yüzde 28'lere düşmesi üzerine, 1. aşamanın bitmesini beklemeden Ağva-Yeşilçay boru hattını tamamlayarak Melen Çayı'nı Yeşilçay isale hattına bağlayacak. Daha sonra bu hattan Ömerli Barajı'na akıtılacak su, İstanbul Boğazı'na yapılacak yeni bir isale hattıyla Avrupa yakasına aktarılacak. DSİ, çalışmayı 20 Ekim'e kadar bitirecek.
Topbaş: İnşallah ekim sonuna yeter
Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, suyun zamlanacağı sinyalini verdi. Zam oranının henüz belirlenmediğini belirten Topbaş, "İstanbul'u susuz bırakmama adına ciddi yatırımlara ihtiyaç var. Bundan dolayı bir zam talebi de geldi. Yüzde 17 gibi maalesef hak etmedikleri halde borulardan çalan insanların tükettiği bir su var. Bir kısmı tankerlerle satılıyor" dedi. Barajlardaki su seviyesinin yüzde 28'ler düzeyinde olduğunu belirten Topbaş, "Kentte su tüketimi son 10 yılda dört misli arttı. Dikkatli kullanırsak inşallah ekim sonuna kadar suyumuz yeter" temennisinde bulundu.