İstanbul'a 'kara kutulu' otobüsler geliyor

İstanbul'a 'kara kutulu' otobüsler geliyor
İstanbul'a 'kara kutulu' otobüsler geliyor
İstanbul'daki belediye otobüslerine görüntülü kayıt sistemi geliyor. Otobüs içinde ve dışında 5 gün korunacak şekilde kayıt yapılacak. Kayıtlar şikayet üzerine gerekli emniyet birimleri tarafından incelenebilecek.

İSTANBULİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İETT personeli, Zabıta Müdürlüğü'nde görevli zabıta ekipleri ve itfaiye personeli ile bayramlaştı. Topbaş, belediye çalışanlarına teşekkür ederek "Bayram yapmıyoruz, bayram yaptırıyoruz" dedi.


İLK ZİYARET İETT ÇALIŞANLARINA
Edirnekapı'da bulunan İETT garajında düzenlenen bayramlaşma törenine İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ve İETT çalışanları da katıldı. Personelle bayramlaşan Topbaş, tören sonrasında elini öpen çocuklara harçlık verdi.


OTOBÜSLERE KARA KUTU UYGULAMASI
İETT'ye 1705 tane yeni otobüs alımı yapıldığını belirten Topbaş, bunlardan 758 tanesinin önümüzdeki haftalarda devreye gireceğini ifade etti. Otobüsler içerisinde hem içeriyi hem dışarıyı kayıt altına alan kara kutu gibi sistemin olmasını amaçladıklarını söyleyen Topbaş, "Otobüs içinde ve dışında ne varsa 5 gün kayıt altına alıyor. Bir olay cereyan ederse o otobüsün iç kayıtları da şikayet üzerine gerekli emniyet birimleri tarafından incelenebilecek bir sistem kuruldu. Daha güvenli bir yolculuk yapılabilsin diye" şeklinde konuştu.


ÇIRPICI ARAZİSİNİN BEDELİNİ KASAMIZDAN ÖDEDİK
İBB Başkanı Topbaş, Şehir Parkı yapılması planlanan Çırpıcı olarak bilinen arazi için 196 Milyon TL artı KDV'nin peşin ödendiğinin altını çizdi. Arazinin krediyle alınmadığını ifade eden Topbaş, "Birileri diyor ki 'belediye kredi ile aldı'. Hayır kredi ile almadık, sanki krediyle almışız gibi düşünenler var. Hayır, kasamızdan ödedik. Hamdolsun sıkıntımız yok, kaynağımız var. Kendi kaynağımızla kendi yağımızla kavruluyoruz. Birileri çünkü algılayamıyor, 'Belediye bir arsaya bir anda 196 milyon TL nasıl verebilir' diyor. Kredi aldık zannediyorlar, hayır bu para kasamızdan ödendi" diye konuştu.


"TURİZM ZABITASI" İÇİN KÜÇÜK ARAÇLAR
İETT çalışanları ile bayramlaşmasının ardından zabıta personeli ile bayramlaşmaya giden Topbaş çiçeklerle karşılandı. Sultanahmet, Eminönü, Beyazıt ve Taksim gibi turistlerin yoğun olduğu noktalarda kullanılacak 'Turizm Zabıtası' aracının direksiyonuna geçti. İngilizce ve Arapça bilen 30 kişinin görev yapacağı Turizm Zabıtası ekibinin özellikle turistlere yardımcı olması hedefleniyor.


GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK PROJESİ
Zabıta ekiplerinin ardından itfaiye ekipleri ile bayramlaşan Topbaş törenle karşılandı. İstanbul genelinde 4300 itfaiyecinin görev yaptığını belirten Topbaş, 632 aracın olduğunu, 74 yeni aracın alınacağını söyledi.

Yangınlara daha etkin müdahale edebilmek için "gönüllü itfaiyecilik" sistemini kurmaya çalıştıklarını söyleyen Topbaş, "Özellikle köylerden başlamak üzere gönüllü itfaiyecilik sistemini kurmaya çalışıyoruz. Bu konuda 10 istasyonumuz var. 52 köyde 1300 gönüllü ile aktif olarak varız. Bir müdahale gerektiği an çevrede tedbir almak suretiyle haklı uyarmak suretiyle bize altyapı hizmeti verecekler" dedi. Zabıta ve itfaiye ekiplerini ziyareti sırasında kadro bekleyen sözleşmeli personelle ilgili Başbakan'la görüştüklerini ifade eden Topbaş, "Sözleşmenin dışında asli görevler yapan arkadaşlarımızla ilgili bir düzenleme bekliyoruz" şeklinde konuştu. 18 bin taşeronla ilgili de çalışma yürüttüklerini söyleyen Topbaş "Bir başkasının aczi, umutları üzerinden siyaset olmaz. Siyaset ülke için yapılır" dedi.


EZGİ ÇAPA - ÖZGÜR ARSLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114550711455074

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pes artık - cselcuk

  "Tukaka" politika anlayışından bir sıyrılabilseniz... En son ne zaman otobüse bindiniz acaba? Şoförlerin devamlı cep telefonunda konuşması, şoförler arasında kavga çıkması, yolcuların çantalarından - ceplerinden cüzdanlarının çalınması, ani fren nedeniyle yaralanan yolcular gibi olayların %10'unu dahi engelleyecekse, ben bu uygulamayı destekliyorum. Bu yüzden kendimi "gözetleniyor" gibi hissedecek de değilim. Kendisini böyle hissedenlere/hissedeceklere acil şifalar dilerim.

  GEZİ SEN NEYMİŞSİN BE - pispor

  Türkiye'nin rotasını değiştirdi ak parti iktidarını sarstı valla sekizlik bir deprem gibi şimdi insanların bir araya gelmemesi için tüm devlet araçlarına kara kutulu robot ajanlar düşünülmüş birde bunun yanında parti yandaşlarına da rant fena değil ama bu sizi kurtarmaz kardeşim bakın bir hap var her gün vatandaş yutsun vatandaş 24 saat ne yapmışsa anında görüntü

  Çok yararlı - E.S

  Kesinlikle çok yararlı. Otobüs içinde seyahat ettiğimz süre boyunca kaç nefes aldığımızı saymalı, bu sayede kalp krizi, böbrek krizi, dalak krizi, ayak başparmağı krizi gibi tıbbi rahatsızlıklara bile çözüm getirme olasılığı var olan bir çözüm yontemidir. Bu çözümü düşünen yöneticilerimizin ellerinden öperim.

  Siyasi davalarda kara kutu devri - ohabey

  Otobusler yetmez. Asansorlere ve kahvehanelere de koyun. Erdogan'i elestiren olursa yargilamak kolay olsun.