İstanbul'a köpekbalıkları geliyor

İstanbul'a köpekbalıkları geliyor
İstanbul'a köpekbalıkları geliyor

Dev akvaryum Turquazoo, Bayrampaşa?da Forum İstanbul Alışveriş Merkezi?nin içinde, en geç eylülde kapılarını açacak. 25 bin canlının yer alacağı akvaryuma denizden su alınmaya başlandı.

İstanbul'da yüzerken köpekbalığına rastlama efsanesi gerçek oldu. İstanbul'un ortasında açılacak akvaryumda parasını veren köpekbalıklarıyla birlikte yüzebilecek
Haber: MEHMET ÖZDOĞAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul, eylül ortasından itibaren sayıları  25 bine yaklaşan deniz canlısıyla birlikte onlarca köpekbalığını da ağırlamaya başlayacak. Boyları 2.5 metreye yaklaşan kumkaplanı türünün yanı sıra irili ufaklı diğer cinslerden de birçok köpekbalığı sivri dişlerini akvaryum ziyaretçilerine gösterecek. Köpekbalıklarına  seyirci olarak kalmakla yetinmeyenler, köpekbalıklarıyla dalış heyecanını da yaşayabilecek.
İstanbul Bayrampaşa’da 2005 Haziran ayında yapımına başlanan 140 bin metrekarelik  Forum İstanbul Alışveriş Merkezi inşaatında son dönemece girildi. AVM’nin içine inşa edilen dev akvaryum Turkuazoo da en geç eylül sonu ilk ziyaretçisini kabul edecek. 

Suyu Marmara Denizi’nden
Marmara Denizi’nden getirilen su, 25 bin su canlısının evi olacak akvaryumu doldurmaya başladı.  İlk balıklar, önümüzdeki hafta uçaklarla önce Avrupa’ya oradan da TIR’larla yeni evlerine getirilecek. 
‘Turkuazoo’ projesinin Genel Müdürü Phil Crane, akvaryumun Türkiye’de büyük bir ilgiyle karşılaşacağından emin: 
“Şimdiden ilgi çok büyük... İlk projemizi 1993 yılında İngiltere’de gerçekleştirdik. O günden bu yana, Dubai’de Yeni Zelanda’da ve daha birçok ülkede de dev akvaryumlar inşa ettik. Türkiye’deki neredeyse tüm sualtı kurumlarının desteğini de aldık. Projeyi duyan herkes açılış günü için sabırsızlanıyor. Burada çok büyük bir projeden bahsediyoruz. Türk kıyılarından gelecek deniz canlılarının yanı sıra; Güney Afrika, Srilanka, Florida kıyılarından; ayrıca Amazon Nehri’nden de binbir çeşit balık getirilecek. Bunlara dünyanın en büyük tatlı su balığı olan arapaymalar ve sayısız ahtapot da eylül itibariyle akvaryumda yer bulacak. Köpekbalıkları en son gelecek. Önce kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlayacağız. Ardından dalışlar başlayacak.”

Peki ya güvenlik?
Akvaryumla ilgili en ilgi çekici nokta kuşkusuz dalış kısmı... Köpekbalıklarıyla dalmak güvenli mi? Phil Crane’e göre evet: “Güvenli bir ekiple beraber en fazla iki kişi aynı anda dalabilecek. Gelenlerin dalma konusunda bir tecrübelerinin olmasına gerek yok... Bir saat eğitim, bir saat da dalış olmak üzere toplam iki saatlik bir süreç... Köpekbalıkları aç kalmadıkları sürece asla insanlara saldırmazlar, son derece uysal hayvanlardır. Bu açıdan hiç bir tehlike yok. Elbette ki bununla ilgili önlemler alınacaktır.”

Sivri dişli nikâh şahitleri
Turkuazoo’nun Pazarlama ve İletişim Müdürü Gülnur İnkaya’nun hayalleri büyük: “Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede sualtı sporlarına ilgi beklenenin çok altında. Turkuazoo’dan sonra bu ilginin artacağına inanıyoruz. Daha şimdiden binlerce insan, dalış için sıraya girmiş durumda. En basiti, oğlum ve arkadaşları hergün ‘Köpekbalıkları ne zaman gelecek’ diye soruyor. Bu akvaryumun çocuklara yeni bir bakış açısı kazandırma adına da çok başarılı olacağına inanıyorum. Akvaryum organizasyonlar için kiralanabilecek. Sualtında köpekbalıklarıyla evlenmek için sırada bekleyen birçok çift var!”
Dev akvaryumun maliyeti de kendi gibi ‘dev’... Yapım bütçesi yaklaşık 17 milyon avro. Güvenlik, çalışanlar, içindeki deniz canlıların bakım maliyetiyse yıllık 1.5 milyon avro tutacak. Akvaryuma giriş ve dalış ücretleri üç aşağı beş yukarı belli. Akvaryumu gezmek isteyen meraklılar 25 TL ödeyecek. Öğrenci indirimiyle giriş 18 TL. Köpekbalıklarıyla beraber yüzmenin maliyetiyse tuzlu... Şimdilik net olmayan rakam, 150 - 200 TL.