İstanbul'a uzay zabıtası

İstanbul'un suyunu sağlayan havzalardaki 'mutlak koruma mesafesi' dahilinde
7 bin 192 kaçak bina tespit edildi. Bölgeleri uydudan izlemeye hazırlanan
İSKİ yönetimi, gerekirse uygunsuz binaları yıkacak.

İSTANBUL - İstanbul'a içme suyu sağlayan yedi su havzası, Terkos, Büyükçekmece, Sazlıdere, Alibeyköy, Elmalı, Ömerli ve Darlık Barajı havzaları, beton kuşatması altında. İSKİ'nin yaptırdığı araştırmaya göre 1996-2003 arasındaki yedi yıllık dönem karşılaştırıldı: 1996'da havadan alınan ilk fotoğraflarda, bu bölgelerdeki mutlak koruma alanında 2 bin 95, kısa mesafede 6 bin 222 bina olduğu görüldü. 2003'te alınan uydu fotoğraflarında ise mutlak koruma alanındaki bina sayısının kamulaştırmalarla 1867'ye indiği, ancak kısa mesafede 7 bin 192'ye çıktığı tespit edildi.
İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, "İstanbul'da korumakla yükümlü olduğumuz 4 bin kilometrekare havza alanı var. Bu kadar geniş bir alanda ihbar olmadığı veya bizzat görülmediği sürece yeni yapılan binaları tespit edemiyoruz" dedi.
Üç ayda bir uydu raporu
Çodur, bunu kişilerin inisiyatifinden çıkararak kontrol altına almak için bir firma ile anlaştıklarını belirterek, "Firma, havzalardan üçer aylık periyotlar halinde uydudan görüntü alarak, nerede bir bina yapılmış bize rapor verecek. Biz de bu raporları ilgili birimlere havale edeceğiz. Eğer İSKİ yönetmeliğine uygunsa, ruhsat da varsa 'tamam' diyeceğiz. Yoksa, tamamını yıkacağız. Bir sonraki uydu görüntüsünde de bu binaların yıkılıp yıkılmadığını göreceğiz. Ayrıca binalara müsaade edenler için suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.
İstanbulluları İSKİ'ye sormadan havza alanında arsa almamaları konusunda uyaran Çodur, bugünden itibaren tek bir binaya dahi izin vermeyeceklerini söyledi.
'Haberim yoktu' yok!
Çodur, kaymakam ve belediye başkanının "Haberim yoktu, yıkamadım" diyemeyeceğini, kendilerinin de tespit edilen binaları bizzat yıkacaklarını vurguladı.1 kilometreden yakın ev olmaz
İSKİ Yönetmeliği'nde havzalardaki koruma alanları şöyle:
0-300 metre mutlak koruma alanı: Hiçbir yapı yapılamaz, turizm tesisi kurulamaz, atık dökülemez, ziraat ve hayvancılık yapılamaz.
300-1000 metre kısa mesafeli koruma alanı: Turizm alanı ve sanayi tesisi ve serbest bölge kurulamaz. İSKİ denetiminde eko-tarım yapılabilir.
1000-2000 metre orta mesafeli koruma alanı: 5 bin metrekareye tek bina düşer. İnşaatta maksimum yükseklik 6.5 metredir. Sanayi ve madencilik tesisleri kurulamaz.
2000-3000 metrelik uzun mesafeli koruma alanı: 2 bin 500 metrekareye tek bina. İnşaat yüksekliği 6.5 metre.
3000-5000 metrelik uzun mesafeli koruma: Her 2 bin metrekareye tek bina. Değiştirilebilir arazi oranı yüzde 15.