İstanbul'a vizeli giriş

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İstanbul'a günde ortalama 10 bin baş hayvan geldi.

BOLU - Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İstanbul'a günde ortalama 10 bin baş hayvan geldi. Ankara-İstanbul karayolunun Abant kavşağı çıkışındaki
'Hayvan Sevk Kontrol ve Vize Merkezi' yetkilileri Anadolu'dan İstanbul'a dört günde 40 bin baş kurbanlık hayvanın götürüldüğünü söyledi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı merkezden günde kurbanlık taşıyan 900 ile 2 bin arasında kamyon, kamyonet ve TIR geçiyor.
Yetkililer, jandarma ekipleriyle birlikte hayvanın cinsi, sayısı, geldiği, gittiği nokta, taşıdığı hastalık ve hayvan serbest geçiş vizesi kontrollerini yaptıklarını belirtti.
24 saat kontrol
Kontrollerde hayvanlarla ilgili bilgilerin anında bilgisayar ortamına aktarıldığını anlatan yetkililer, "İstanbul'daki bir görevli bilgisayara girdiğinde kente gelen kurbanlık hayvanların ne zaman hangi kentten çıktığını, Bolu'dan ne zaman geçtiğini, bir hastalığı olup olmadığını anında görebilecek. Personelimiz 24 saat görev yaparak verileri ana sisteme aktarıyor. Bizim kayıtlarımıza göre dört günde İstanbul ve Marmara Bölgesi'ne Anadolu'dan 44 bin 499 kurbanlık hayvan girdi diye konuştu.