İstanbul'a yeni metro hattı: Mecidiyeköy-Mahmutbey

İstanbul'a yeni metro hattı: Mecidiyeköy-Mahmutbey
İstanbul'a yeni metro hattı: Mecidiyeköy-Mahmutbey
İstanbul'a yeni bir metro hattı daha geliyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik metro projesinin ihalesinin 18 Eylül'de yapılacak

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımına daha başlanacağını açıkladı. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik metro projesinin ihalesi, 18 Eylül'de yapılacak.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar'ı kapsayan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo-Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu'nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurt içi ve dışından birçok büyük inşaat firması ilgi göstermeye başladı.

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar'ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy'de Hacıosman-Yenikapı Metrosu'na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi'nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı'na entegre olacak proje, Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi'nden geçerek Mahmutbey'de, geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile birleşecek.

SAATTE 70 BİN KİŞİ TAŞINACAK
İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy'den Kabataş'a uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak.

Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 istasyondan oluşacak. Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey istasyonlarının yer alacağı metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy'den Mahmutbey'e 26 dakikada ulaşılacak.

İstanbul'daki metro ağları tamamlandığında ise Mahmutbey-Sarıyer-Hacıosman 45 dakika, Mahmutbey-Yenikapı 39,5 dakika, Mahmutbey-Üsküdar Marmaray 48,5 dakika, Mahmutbey-Kadıköy Marmaray 52 dakika, Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika, Çağlayan-Gaziosmanpaşa 13 dakika, Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 dakikaya inecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki metro hattının ihalesi, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 11.00'da belediyenin Merter Ek Hizmet Binası İhale Salonu'nda yapılacak. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114303611430367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eksik bilgi - philamelian

  Yine reklam amacli eksik bilgi dagitilmis basina anlasilan. Muhendis olarak soyluyorum, 17.5km ve 16 duragi metronun 26dkda gidilmesi gibi bir ihtimal yok. Onun haricinde gec kalinmis ama guzel bir gelisme. Keske halkin parasini metrobus gibi yari gelismis teknolojilere ve gereksiz satafatli istasyon kaplamalarina harcayip halkin parasini carcur etmeselerdi. Boylece duzgun yatirimlar one alinabilirdi. Olayin ayri bir boyutu yine ihalenin hangi yandaslara verilip yanlis insaat yontemleri ile halka hem insaat sirasinda hem de isletme suresinde ne kadar bosa para harcatilacagi da var.

  seçimler geldi üfürmeler başladı - eskici35

  tarihe dikkat aralık 2006 http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=394028

  Hukumetin Icraatlari ve Elestri - Wake

  Yapilmasi planlanan icraat gayet mantikli bir is olsa bile toplumlarin buna itiraz hakkinin her daim bulundugunu dusunuyorum. Ama Turkiye"de ki gibi az gelismis demokrasilerde karsit dusunceler, davranislar "gezi parki" olaylarinda oldugu gibi sert bir sekilde bastirilmaya calisilir. Ve belirtmek isterim ki bahsedilen "yakip yikma" hadiseleri gostericilerin yaklasimindan oturu degil polisin (dolayisiyla devletin) insanlik disi yaklasimindan oturu kaynaklanmaktadir.

  iyi de kim yapacak - Artificial intelligence

  önümüzdeki seçimde istanbul belediyesini chp alır, bu metroyu yapmayı bırakın istanbul köy haline gelecek, durun görün!

  Aynı yorum... - sertanyar

  Dikkat ediyorum. Birebir aynı yorumlar yapıyorlar AKPliler. Bunlar aynı kişiler gibi geliyor. Kimse metro, köprü, yol yapılmasına karşı değil. Bunların dışında bir şey yapılmamasına karşıyız. Şimdi size metro yaptı hükümet ne güzel değil mi? Peki millet bundan ne kazanacak bunu düşündünüz mü konuşuyorsunuz? Tamam ulaşım güzel oldu ama bize yurtdışından para getirecek mi? Bize bir üretim sağlayacak mı, şekeri, buğdayı ithal etmekten kurtulacak mıyız? Büyük bir enerji santralimiz mi olacak? Doğalgazı ithal etmeyi mi durduracak bu? Benzin 5 TL, inecek mi bunun sayesinde? Millet olarak sürekli borçlanıyoruz, borcumuzu mu azaltacak? Devlet metroyla yine milletten para alacak sadece. Yani paramız yine bizim paramız, bir şey üretmiş, bir enerji kazanmış olmayacağız ve üretim olmadan ekonomi diye bir şey olmaz. Sadece yara bantlarıyla kurşun yarasını sıvamaya çalışırız. Bizim ekonomimiz her zaman iki tane adamın iki dudağının arasından çıkan lafa göre ezilir, geçenlerde Bernakke'nin yaptığı gibi. Doları nasıl anında yükseltti adamın iki sözü. Merkez bankası 5 milyar dolar satmasına rağmen düşmedi dolar ama Bernakke yine bir açıklama yapınca düştü. Tabii bunları dar zihinlilere anlatmak çok zor. Bu dar zihinlilerin kafasına vur, parasını çal, yeter ki şalvarına, namazına dokunma, sana her türlü kul köle olurlar.

  istemezükkkkk - likapa

  hadi geziciler taksime çıkalım metro istemezüüüükkk diye.hatta gürsel tekin'i de alın yanınıza.nasılsa gezi demek chp demek.chp demek yakıp yıkmak talan etmek demek.

  eyvah - mehmet yılmaz777

  "İstemezük" tayfası yeni bir saldırı malzemesi daha buldu desenize. Hiç bir şey bulamazlarsa bile "köprü yanlış yere yapılmış" yalanına sarılmaktan kaçınmayan, fay hattına doldurulan hafriyatı bile çevre felaketi olarak yutturmaya çalışan çevre-seviciler bakalım bu projeden kaç "gezi benzeri" faaliyet çıkaracak.