İstanbul'da 10 okulda domuz gribi tespit edildi

İstanbul'da 10 okulda domuz gribi tespit edildi
İstanbul'da 10 okulda domuz gribi tespit edildi
İstanbul'da 10 ayrı okulda domuz gribi ortaya çıktı, hastalanan 16 öğrenci tedavi altın alındı. Ankara'da da 11 okulda domuz gribi vakasına rastlandı. Ancak okullar tatil edilmedi.


İstanbul Valisi Muammer Güler, "İstanbul’da 10 ayrı okulda 16 öğrencide H1N1 virüsünün referans tahlil laboratuvarları sonuçları itibarıyla tespit edildiği ortaya çıktı" dedi.

Valilikte basın mensuplarına açıklama yapan Güler, dün domuz gribine yakalanan öğrenci sayısının 6 olarak açıklandığını hatırlatarak, bugün rakamın 16’ya çıkmasının bir günde meydana gelen artış olmadığını vurguladı.

Güler, "Bu öğrenciler, son 5 günden beri, yani cuma gününden beri evlerinde tedavileri sürmekte olan öğrencilerden tahlil sonuçları alınanlarla ilgidir" diye konuştu.

Virüs tespit edilen çocukların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü, yakın temas içinde olanların tedavilerine de başlandığını anlatan Vali Güler, "Grip emaresi olan çocukların okullara gönderilmemesi velilere tavsiye edilmektedir" dedi.

Bu çocukların, farklı sınırlarda olduğunu kaydeden Güler, "Şu anda okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum yoktur" ifadesini kullandı.

Domuz gribi vakasıyla ilgili İstanbul’da 30 Nisandan beri takibinin sürdürüldüğünü, 14 Mayısta ilk vakanın görüldüğünü anımsatan Güler, o zamandan bu yana 1300’e yakın tahlilin gerçekleştirildiğini ve bunlardan 258’inde virüs tespit edildiğini ve bunlardan çoğunun yurt dışından gelen kişiler olduğunu belirtti.

İstanbul Valisi Güler, İstanbul’daki referans kabul edilen Çapa Hastanesi laboratuvarında şu anda 40 kişinin tahlilinin sürdüğünü, bunlardan 22’sinin 18 yaş altı olduğunu söyledi.