İstanbul'da 10 okulda H1N1

İstanbul'da 10 okulda H1N1
İstanbul'da 10 okulda H1N1

Bilkent?liler atlattı Domuz gribi nedeniyle bir hafta tatil edilen Ankara Özel Bilkent İlköğretim Okulu?nda eğitime yeniden başlandı. 597 öğrencisi olan okulun genel müdürü James Swetz, ?Kaç öğrencide domuz gribi virüsü tespit edildi?? sorusunu, ?Şu ana kadar 26 öğrencide virüs saptandı. Ama hepsi iyileşti? diye yanıtladı. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

İstanbul'da son olarak 16 öğrenciye virüs bulaştı. 40 kişinin tahlilleri sürüyor. Dört öğrencide domuz gribi tespit edilen Ankara'daki Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi bir hafta tatil...

İSTANBUL / ANKARA - Türkiye, dünyayı etkisi altına alması beklenen domuz gribi salgınına karşı aşıyla mücadeleye hazırlanırken, İstanbul’da 10 ayrı okulda 16 öğrencide H1N1 virüsünün tespit edildiği açıklandı.
Ankara Valiliği, 4 öğrencide domuz gribi virüsü tespit edilen Mamak’taki Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi’nde öğretime bir hafta ara verildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise dün itibarıyla hangi illerde kaç vaka olduğu sorusunu yanıtlamadı.
İstanbul Valisi Güler, önceki gün domuz gribine yakalanan öğrenci sayısının altı olarak açıklandığını hatırlatarak, rakamın 16’ya çıkmasının bir günde meydana gelen artış olmadığını vurguladı. Güler, şunları söyledi:
“Bir okulda dört, üç okulda ikişer, altı okulda birer kişi olmak üzere 10 okulda 16 öğrencide virüs tespit edildi. H1N1 virüsü tespit edilen okullar arasında özel okullar da var, devlet okulları da. Bu öğrenciler, son beş günden beri, yani cuma gününden beri evlerinde tedavileri sürmekte olan öğrencilerden tahlil sonuçları alınanlarla ilgidir. Son beş günde bu okullardan başka vakanın gelmemiş olmaması temas öyküsünün bulunmadığını, bir yayılma riskinin bulunmadığını göstermektedir. Grip emaresi olan çocukların okullara gönderilmemesi velilere tavsiye edilmektedir. Okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum yoktur. Çocukların tedavilerin evlerinde sürüyor. Yakın temas içinde olanların tedavilerine de başlandı. İstanbul’da şu anda bir panik havası yaratacak sıkıntı yok.”
Çapa Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda çeşitli yaş gruplarından 40’a yakın tahlilin sürdürüldüğünü, bunun 22’sinin 18 yaş altındakilere ait olduğunu kaydeden Güler, “Yeterli personelimiz ve ilaç stokumuz vardır. Aşılar da ay sonuna gelecektir” dedi.
İstanbul’da 14 Mayıs’ta ilk vakanın görüldüğünü anımsatan Güler, o zamandan bu yana 1300’e yakın tahlilin gerçekleştirildiğini ve bunlardan 258’inde virüs tespit edildiğini de vurguladı. Güler, domuz gribiyle ilgili olarak Şişli Etfal ve Okmeydanı, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin görevlendirildiğini bildirdi.
Ankara Valisi Kemal Önal Ali Naili Erdem Anadolu Lisesinde  öğrencilerinden alınan tetkiklerde 4 öğrencide domuz gribi virüsünün belirlenmesi üzerine okulda bugünden itibaren öğretime bir hafta süreyle ara verildiğini söyledi. Önal, bu durumdaki çocukların dershanelere de gönderilmemesini istedi.
Bu arada Sağlık Bakanlığı domuz gribinin hangi illere sıçradığını açıklamadı. Bakanlığa H1N1 virüsü bulunan iller ve bu illerdeki vaka sayısını soran Radikal muhabiri, ‘paniğe neden olmamak için’ bu verilerin açıklanamayacağı yanıtıyla karşılaştı. (Radikal)