İstanbul'da 13 tacizciye tutuklama

İstanbul'daki yılbaşı kutlamalarında, 22'si taciz iddiasıyla olmak üzere 88 kişi gözaltına alındı. tacizle suçlanan 13 kişi tutuklandı

İSTANBUL - Önlemlerini günler öncesinden alan İstanbul polisi, yılbaşı gecesi kimseye göz açtırmadı. 22’si taciz iddiasıyla 88 kişi gözaltına alındı. Taciz iddiasıyla gözaltına alınan kişilerden 13'ü tutuklandı. Gözaltına alınanlar arasında 2 de tebliğci olduğu öğrenildi. Tedbirleri yerinde inceleyen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, "Taksim bu gece beklediğimizden çok daha huzurlu oldu. Halkımız huzur içinde yılbaşına girdi" dedi. Çapkın Taksim ve çevresinde yılbaşı kutlamasına gelen kalabalığı vurgularken "Yaklaşık 1 milyon sirkülasyon oldu" diye konuştu. Taksim’deki yılbaşı kutlamalarında 3 bıçaklama yaralama olayının yaşandığını ve bu iki olayda 9 kişinin gözaltına alındığını açıklandı. Yılbaşı etkinlikleri esnasında yapılan çalışmalarda değişik suçlardan aranması olan 8 kişi gözaltına alındı. Kutlamalar sırasında çevreye rahatsızlık veren ve küfür eden 48 kişi hakkında Kabahatler Kanunu’na göre işlem yapıldı. Bir kişi ise silah kanuna muhalefet suçundan yakalandı.

Yılbaşında güven timleri farklı kılıklarda Taksim ve çevresinde görev yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde ve Taksim Meydanı’nda şapka satıcısından kestaneciye, Noel Baba kılığından, simitçiye kadar yüzlerce sivil polis pür dikkat görevlerini yaptı. Bölgede önceki yılların aksine resmi üniformalı polis ara sokaklarda görev yaptı. Sayıları yaklaşık 2 bini bulan sivil polisler, gece boyu kalabalığın arasında dolaştı. Polis bu yılbaşında kalabalık gruplar halinde görev yapan gazetecilere de koruma verdi. Her haber ekibinin yanında birer sivil polis görev yaptı. Ekipler gece boyu şüphelendikleri kişileri durdurup kimlik kontrolü ve GBT sorgulaması yaptı.

GÖZALTILARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
2010’u 20011’e bağlayan dakikalarda İstiklal Caddesi ve Taksim meydanı dolup taştı. Kalabalık arasında gruplar halinde dolaşan erkekler dikkat çekerken, kadınların daha çok yabancı turistlerden oluşması da gözlerden kaçmadı. Kadınları takip edip sözle taciz edenler güven timleri ve sivil polisler tarafından anında gözaltına alındı. Ekipler gözaltına aldıkları şahısları kalabalığı yararak, Taksim Meydanı’ndaki gözaltı merkezi götürdü. Polis gece boyunca telsizlerden bilgi alışverişinde bulundu. Bu görüntü gece boyu tekrar tekrar yaşandı. Gözaltına alınan bazı şahıslar polisin elinden kurtulmaya çalıştı. Asker olduğunu söyleyen bir kişi de "Ben bu ülkeye askerlik yaptım, suçum ne" diyerek" gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

ZABITA DA POLİSE EŞLİK ETTİ
Polisin aldığı tedbirler yanında Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Zabıta ekipleri de Taksim ve çevresinde seyyar satıcılık yapanlara karşı operasyon yaptı. Zabıta işportacılık yaptığını tespit ettiği çok sayıda kişinin mallarına el koydu. (dha)