İstanbul'da 2045'ten önce bir deprem şaşırtıcı olur!

İstanbul'da 2045'ten önce bir deprem şaşırtıcı olur!
İstanbul'da 2045'ten önce bir deprem şaşırtıcı olur!
İTÜ Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Ahmet Ercan, İstanbul'da olması beklenen deprem ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu...

İstanbul Büyükada'da Adalar Kültür Derneği'nce düzenlenen 1. İstanbul Adaları Sempozyumuna katılan İTÜ Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Ahmet Ercan, "Adalarda Deprem Olursa Ne Olur?" başlıklı 1 saat, 15 dakika süren bir sunuş yaptı. Ahmet Ercan, İstanbul'da olması beklenen depremin 1894 depreminin benzeri olacağını belirterek, 2045 tarihinden önce gerçekleşmesinin ise şaşırtıcı olacağını söyledi.

6.3 - 6.7 ARASINDA GERÇEKLEŞECEK

Depremin odağının 7 ile 10 km derindeki gevrek granit katmanı içinde olacağını, büyüklüğünün ise 6,3 - 6,7 arasında ortalama M=6,5 büyüklüğünde gerçekleşeceğini ifade eden Ercan, sözlerine şöyle devam etti:

"Depremin yıkım gücü adalarda VIII olacak, odağı Sivriada-Bakırköy-Küçükçekmece üçgeni içinde olacak. Depremin içinde en az 2 deprem olacak, toplam süresi 15 ile 18 saniye sürecek. İlk deprem göreceli olarak güçsüz kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda olacak. Yaklaşık kırık boyu-10-15 km olacak. Bu durum da en çok Avcılar-Ambarlı, Esenyurt'u etkileyecek. Ambarlı doğal gaz kurgusunun yönseme etkisiyle doğal gaz ana borusu ile gaz tankları büyük etki görecek, önlem alınmazsa çok büyük patlamalarla yangın çıkacak. Avcılar önündeki deniz içindeki sekiden büyük parçalar düşerek deniz içi uçkunları oluşacak. Bu uçkunlar sanki küçük bir deprem gibi sarsacak. İkinci ara deprem göreceli büyük, doğu batı doğrultusunda, Kınalı-Büyükçekmece arasını yaklaşık 30-40 km kıracak. Dirsek etkisiyle Maltepe-Kartal-Küçükyalı'da çok etkili olacak.

GÖLCÜK DEPREMİNİN ETKİSİNDEN 2.4 KAT DAHA BÜYÜK OLACAK

İç içe geçmiş üçüncü deprem de doğu-batıda ayrıca Adalarda oluşturacağı ikincil kırıklarda göreceli çok küçük olacak. Heybeliada'da ikincil kırık oluşabilecek. Bostancı kırığı, Bostancı'dan başlayıp Dilek Adaları (Vordonisi) üzerinden, Fenerbahçe Burnu'ndan geçerek Sarayburnu önünden Haliç'e girerek Sirkeci-Eminönü-Balat-Eyüp doğru giderken kıyıda yer yer göçükler, oturmalar oluşturacak. Beşiktaş ile Ortaköy dere içlerinde oturmalar, yer yer yarıklar oluşacak. Adalar'da deprem, Gölcük depreminin Adalar'da etkisinden 2,4 kat daha büyük, İstanbul Avrupa yakasında ise 1,8 kat büyük duyulacak.

RUHBAN OKULUNUN DUVARLARI YIKILABİLİR

Adalarda 3-4 katlı taş yığma ile demirtaş (betonarme) yapılara deprem ortalama 500 ton, ağaç yapı temellerine ise 150 ton güçle vuracak. Taş ya da demirtaş yapılarda orta, orta-büyük çığımlar(hasarlar) görülecek. Adalardaki taş yığma yapılar ağaç yapılara göre daha çok etkileyecek. Ruhban Okulu duvarları ile Doğu Roma dönemi kiliselerin duvarları yıkılabilir. Yeryüzünün ikinci en büyük ağaç yapısı olan 5 katlı, Büyükada'daki Rum Yetimhanesi göçebilir. Surlarda yer yer yıkılmalar olacak. Yeni yapılmakta olan Yedikule ile Maltepe deniz dolgularında oturma ile yarıklar görülebilecek. Deprem ölümleri 250 ile 2000 kişi arasında, yaralanmalar ise 1000 ile 6000 arası olabilir. Açıkta kalanların sayısı 1 milyonu geçebilir. Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Avcılar, Yalova, Çınarcık, Karmürsel'de orantısız güçlendirilmiş yapılarda yıkımlar görülecek. Bu depremin akçal çıkışı (maliyeti) 15 ile 30 milyar dolar olacak. Artçı depremler 8-12 ay sürecek."  (DHA)