İstanbul'da 22 okul, 48'i öğrenci 88 vaka

İstanbul'da 22 okul, 48'i öğrenci 88 vaka
İstanbul'da 22 okul, 48'i öğrenci 88 vaka

İstanbul?da belediye ekipleri otobüs, metro, vapur gibi toplu taşıma araçlarını temizlemeye başladı. Fotoğraf: SERKAN AKKOÇ / DHA

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, kent genelinde 22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandığını, toplam vaka sayısının 88 olduğunu söyledi.
İstanbul Pandemi (salgın) Bilimsel Kurulu, dün Vali  Güler’in başkanlığında ‘domuz gribi’ konusundaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplandı. Toplantının ardından Muammer Güler, “22 ayrı okulda 48 öğrencide H1N1 virüsüne rastlandı. Toplam vaka ise 40’ı erişkin olmak üzere 88’dir” dedi. Son 10 gündür okulları yakından izlediklerini belirten Güler, İstanbul’da H1N1 virüsü çıkan öğrencilerin evlerinde istirahat ettiklerini, hastanede tedavi altında olan bir vakanın olmadığını kaydetti.
Muammer Güler, “Bu tedbirlerin başlangıcı olan 30 Nisandan tarihinden, hatta ilk vakaya rastladığımız 14 Mayıs tarihinden bu yana da 329 vaka tespit edilmiştir. Bu İstanbul nüfusu için tolere edilebilir bir sayı olarak görülmektedir” bilgisini verdi.
“Gerektiği ortamda kesinlikle tatile karar vereceğiz” diyen Güler, “Ancak  bilimsel kurulumuz henüz bir kümelenmenin, tatile gerektirecek bir durumun olmadığını saptadı” dedi. Güler, 30 Ekim’de ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini  anımsatarak, şöyle devam etti:
“Tatil süresinde okullarımızda genel temizlik çalışmalarına devam edilecek. Bu sürede hasta çocuklarımızın kesinlikle dışarıda olmamasını, dershaneye gidenlerin dershaneye dahi gitmemelerini, evlerinden çıkmamalarını, 29 Ekim tatiliyle birlikte bu dört buçuk günlük süreç içinde tedavilerine evde devam etmelerini, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalarını kendilerine tavsiye ediyoruz.”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Atatürk Oto Sanayi Sitesi-Dürüşşafaka hattında ilk rayların döşenmesi nedeniyle düzenlenen törende gazetecilerin ‘domuz gribi’yle ilgili sorularını yanıtladı. Topbaş, “İETT otobüsleri, deniz otobüsleri, tranvaylar, metro ve vapurların hepsini dezenfekte ettik. Yarından itibaren toplu kullanım alanlarında, yürüyen merdivenlerde, üstgeçit kolları gibi insanların el teması yaptıkları yerlerde ilave dezenfekte çalışması yapılacak” dedi. 

Belediye bu ilaçla dezenfekte ediyor
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Dezenfektede kullanılan ilaç, mikrobik çoğalmaya karşı kapsamlı, çözülme yapmayan, su bazlı, renksiz ve kokusuz, farklı yüzeylerde koruma sağlayan, yüksek derecede dayanıklı, bio-film gelişimini engelleyen, mekanik etkinlik sağlayan özellikler taşımaktadır” denildi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş