İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası

İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası
İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası
İstanbul'da Gezi soruşturması tamamlandı. Gezi Parkı'nda bilanço: 7'si yabancı 255 sanık, 41 iddianame, 563 şüpheli var. 6'sı Terörle Mücadele Kanunu'ndan 42 soruşturma devam ediyor. Olaylar hakkında 249 şikâyet bulunuyor
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

  İSTANBUL - Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul’da şu ana kadar 40 ayrı iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığı ifade edildi. Başsavcılık ayrıca olaylar sırasında kamuoyunca çok tartışılan Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne girenlerin de yer aldığı 225 şüpheli hakkında da dava açıldığını bildirdi.

Savcılığın 6 Aralık 2013 tarihli iddianamesinde, 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelilerin “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret”, “kamu görevini usülsüz üstlenme”, “kamu malına zarar verme”, “ibadethaneyi kirletme suretiyle zarar verme” ve “suçluyu kayırma” gibi suçlardan cezalandırılmasının istendi. Bu soruşturma kapsamında 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiillerin suç teşkil etmediği gibi gerekçelerle takipsizlik kararı verildi. İddianame İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.


KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK


Başsavcılık ayrıca 249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti doğrultusunda da soruşturma başlattıklarını bildirdi. Açıklamada sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen bu kişiler hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanuna muhalefet”, “Kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme”, “mala zarar verme”, “Kamu malına zarar verme”, “Kamu görevlisini kasten yaralama”, “yağma”, “Hırsızlık” gibi suçlardan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kişilerin kimliklerinin tespiti için de güvenlik birimlerine talimat verildiği ifade edildi.

TMK’DA 6 AYRI SORUŞTURMA


Gezi olaylarıyla ilgili İstanbul'da bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığını belirtildi. 36 ayrı soruşturmanın da halen devam ettiği kaydedildi. Bununla birlikte Başsavcılık “Terörle Mücadele Kanunu” (TMK) bürosunda da 6 ayrı soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcılık bu soruşturmalardan bazılarının Gezi olaylarından daha önce başladığını, soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başka yer ve zamandaki fiilleri de kapsadığını ifade etti. 


  http://www.radikal.com.tr/116541311654139

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Esas Fail - iaaaa

  Hükümet, Gezi'de görev yapan polisleri madalya ile ödüllendirdi. Bu polisler halka insafsızca saldırdı: öldürebilecek ölçüde şiddeti bilerek uyguladı. 6 eylemciyi öldürdü. Bu eylemciler polise saldırmamışlardı. Silah çekmemişlerdi. Yani polisin cinayetlerini hafifletebilecek bir neden yok. Bu sebeple hükümet cinayeti teşvik etmiş olmaktadır... Hükümet azmettirici olarak asıl suçludur.

  Bozaci iktidarin sahidi siraci yargi degilmi? - baizzet1925_379

  Obama Türkiye`ye geldiginde ayakkabilariyla camiye girdiginde savcilarimiz neredeydiler? Yoksa o sirada müslüman degillermiydi? Yada Genel müdürünüz Obama diyemi sustunuz? Bu isler öylesine pis kokmaya basladiki, Fransiz ihtilali yakinmi diye soruyorum kendime !

  Hatta - ezikmen

  Savcılarımız bu davayla yetinmemeli islama inanmayanlara karşı dünya hatta evren çapında soruşturma başlatmalıdır. Ne demek inanmamak ! Camiye sol ayakla girenler kamera görüntüleriyle tespit edilmeli, ayakları kökünden kesilmelidir.

  ..kimin evini kimden koruyorsunuz? - Ilkay

  Onlar ibadethaneyi kanlarıyla kirlettiler sanırım baskaları da yalanlarıyla vicdanları kirletmis

  yalan söylemek - aharasa

  yalan söylemek niye suç değil. hem de konumunun verdiği güçle bu yalanı milyonlara söylemek, bunu tekrarlayarak, konumunu suistimal ederek inandırıcı olmaya çalışmak, bir yalan değil, örtülü kadın dövüldü, bunlar örgütlü, darbe yapmaya çalışıyorlar gibi değişik yalanlar söylemek iyice büyük suç olmalı. nerede kaldı sorumluluk gereği? hani nerede cesur savcılar?

  İleri adalet - X120

  Geziciler ibadethanemizi kirleterek mikrop yuvası hale getirmek istediler. Akılları sıra, müslümanları mikropla, bakteriyle telef edeceklerdi. Sizi gidi dış mihrak maşası din düşmanları sizi! Ama Sarısülük davasında uyuyan savcılarımız mesele cami olunca gayet uyanık davrandı ve bu oyuna gelmedi. İşte hukuk budur, adalet budur, insanlık budur! Bu kadar bağımsız, bu kadar adil ve bu kadar da akıllıca kararlar aldığı için RTE ve bağımsız yargısına teşekkür ederiz.

  milyonlar var miyonlar! boşuna ugraşmayın! - zebda

  ey akp hukumeti! tamam anladık 255 küsür sanık bulmuşsunuz güya da yargılayacaksınız da..sokağa cıkan 3.5 milyon insanı nasıl yargılayacaksınız? efendim? duyamadım!