İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası

İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası
İstanbul'da 255 sanıklı Gezi davası
İstanbul'da Gezi soruşturması tamamlandı. Gezi Parkı'nda bilanço: 7'si yabancı 255 sanık, 41 iddianame, 563 şüpheli var. 6'sı Terörle Mücadele Kanunu'ndan 42 soruşturma devam ediyor. Olaylar hakkında 249 şikâyet bulunuyor
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

  İSTANBUL - Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul’da şu ana kadar 40 ayrı iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığı ifade edildi. Başsavcılık ayrıca olaylar sırasında kamuoyunca çok tartışılan Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne girenlerin de yer aldığı 225 şüpheli hakkında da dava açıldığını bildirdi.

Savcılığın 6 Aralık 2013 tarihli iddianamesinde, 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, şüphelilerin “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret”, “kamu görevini usülsüz üstlenme”, “kamu malına zarar verme”, “ibadethaneyi kirletme suretiyle zarar verme” ve “suçluyu kayırma” gibi suçlardan cezalandırılmasının istendi. Bu soruşturma kapsamında 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiillerin suç teşkil etmediği gibi gerekçelerle takipsizlik kararı verildi. İddianame İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.


KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK


Başsavcılık ayrıca 249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti doğrultusunda da soruşturma başlattıklarını bildirdi. Açıklamada sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen bu kişiler hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanuna muhalefet”, “Kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme”, “mala zarar verme”, “Kamu malına zarar verme”, “Kamu görevlisini kasten yaralama”, “yağma”, “Hırsızlık” gibi suçlardan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kişilerin kimliklerinin tespiti için de güvenlik birimlerine talimat verildiği ifade edildi.

TMK’DA 6 AYRI SORUŞTURMA


Gezi olaylarıyla ilgili İstanbul'da bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığını belirtildi. 36 ayrı soruşturmanın da halen devam ettiği kaydedildi. Bununla birlikte Başsavcılık “Terörle Mücadele Kanunu” (TMK) bürosunda da 6 ayrı soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcılık bu soruşturmalardan bazılarının Gezi olaylarından daha önce başladığını, soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başka yer ve zamandaki fiilleri de kapsadığını ifade etti.