İstanbul'da 30 kişilik sınıfa ulaşmaya 400 okul var

Hedef 30 kişilik sınıf

İl Milli Eğitim Müdürü Özer, İstanbul'da sınıf mevcutlarının 30'a düşürülmesi için en az 400 okula ihtiyaç olduğunu söyledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer: 24 kişilik sınıflar için 800-1000 yeni okul lazım.

İSTANBUL - Devlet okulunda 24 kişilik sınıflarda eğitim gören öğrenciler para sıkıntısı çekmeyen okullarından çıkıyor. İstanbul için bu cümle ütopya gibi kalıyor. Bazı ilçelerde sınıf mevcudu 70-80'i buluyor. İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer'in verdiği bilgiye göre sınıf mevcutlarının 30'a düşmesi için acil olarak 400 yeni okul açılmalı.
2007-2008 eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül'de başlıyor. İlköğretim birinci sınıflar için bu tarih 10 Eylül. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Özer'in okullar açılmadan önce yaptığı açıklama eğitimin durumunu gözler önüne serdi. İstanbul'da 2.5 milyon öğrenci, 82 bin öğretmen ve 2 bin 592 okul olduğunu belirten Özer şöyle konuştu: "İstanbul'un hiç göç almayacağını düşünerek bir çalışma yaparsak, kentte bugün sınıf mevcutları liselerde 44, ilköğretimde de 47'dir. Bu sayıları yerinde tutmak istersek İstanbul'a her yıl 1500 derslik yapmamız lazım. Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa ve Bağcılar, maalesef sınıf mevcutları 70-80'i bulan ilçelerimiz. 400 okula acilen ihtiyacımız var. Bu yapıldığı takdirde sınıf mevcutları 30'a düşecektir. 17 Eylül'de 50 okul, yani 1000 yeni derslik hizmete sunulacak."
'Kayıt parası alınmayacak'
Okulların maddi imkânsızlık içinde bulunduklarını bildiğini vurgulayan Özer müdürlerden 'para işlerini' aile birliklerine bırakmalarını istedi. Özer şöyle konuştu: "Ben de okul müdürlüğü yaptım. Okul müdürü arkadaşlarımın maddi imkânsızlıklar içinde olduğunu biliyorum. Hiçbir okul müdürü arkadaşım parasal konulara kendi girmesin. Aile birliklerini çalıştırsınlar. Aile birlikleri olmasa İstanbul 'da zaten eğitim felç olur. Kayıt sırasında velilerden 3-4 bin YTL talep eden bazı okul müdürlerini açığa aldık."
Dinçer: Bütçeden pay ayırın
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer'e göreyse İstanbul'daki okulları Avdupa standartlarına getirmek için 800-1000 arasında yeni okul yapılması gerek. Devlet bütçesinden eğitim için pay isteyen Dinçer'in görüşleri şöyle: "Avrupa'da okulların nüfusu 600-800 arasında değişiyor. Tam gün eğitim veriliyor. İstanbul'da 3 bin nüfuslu okullar var. Sınıf mevcutları Avrupa'da ortalama 24. Bizde bunun çok üzerinde. Bu standartlar için 400 yeni okul yeterli değil. 800-1000 yeni okul lazım. Bu da aşağı yukarı 2,5 milyar YTL anlamına geliyor. Hayırsever yardımlarıyla olmaz bu. Biz başından beri eğitimin parasız olması gerektiğini düşünüyoruz. Ne okul müdürleri ne aile birlikleri veliden para almamalı. Genel bütçeden 10 milyar YTL'lik pay ayrılması halinde çözüm olabilir."