İstanbul'da 5 bin taksici meslekten tasfiye edildi

İstanbul'da 5 bin taksici meslekten tasfiye edildi
İstanbul'da 5 bin taksici meslekten tasfiye edildi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taksicilik yapacak kişilerden sabıka kaydı istemeye başlamasının ardından aralarında 'madde bağımlılarının' da olduğu 5000 taksici meslekten uzaklaştırıldı.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl başlattığı, taksi sahiplerinden ve şoförlerden adli sicil kaydı istenmesi uygulaması kapsamında, 5 bin taksicinin meslekten uzaklaştırıldığı bildirildi.

Geçen yıla kadar adli sicil kaydı istenmediği için, hırsızlık, kapkaç, dolandırıcılık gibi suçlardan haklarında işlem bulunanların ya da madde bağımlısı olanların bile kolaylıkla taksi şoförü olması ve bu nedenle müşterilerin büyük sıkıntı yaşaması üzerine, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ortak bir çalışma başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği uygulamaya göre, çalışma ruhsatı verilmesi için taksi sahiplerinden ve şoförlerden adli sicil kaydı istenmesi şartı getirildi.

İTEO Başkanı Yahya Uğur yaptığı açıklamada, kararın uygulanmasının ardından müşteri şikayetlerinin değiştiğini söyledi.

Uygulamanın müşteri memnuniyetini artırdığını vurgulayan Uğur, "Müşterilerimize, 'beyefendi taksicilik' geri gelinceye kadar çalışacağımıza söz verdik. Göreve geldiğimiz günlerde taksicilik, itibarını ve müşterilerin güvenini yitirmişti. Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşme ve çalışmalar neticesinde projeler ürettik. Projelerimizle müşterilerimizin özlemiş olduğu 'beyefendi taksicilik' anlayışını İstanbullu halkımızla buluşturmak istedik" diye konuştu.

"MADDE BAĞIMLILARI BİLE TAKSİCİ OLABİLİYORDU"
Taksiciliğin zaman içerisinde günübirlik bir olarak görülmeye başlandığını belirten İTEO Başkanı Uğur, "Mesleğimiz öyle bir hale gelmişti ki madde bağımlıları bile taksici olabiliyordu" dedi.

Göreve geldiklerinde hemen odaya ait bir şikayet ve öneri hattı kurduğunu anlatan Uğur, böylece müşterilerden gelen şikayetleri incelemeye alarak değerlendirdiklerini söyledi.

Şikayetlerin sonucunu değerlendirdiklerinde, "ürkütücü bir sonuçla" karşılaştıklarını dile getiren Uğur, şöyle devam etti:

"Şikayetlerin yüzde 25'i tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve 'dolandırıcılıkla' ilgiliyken, yüzde 35'inin ise müşteriye kötü davranma şeklinde olduğunu gördük. Bunun üzerine taksici profilinin değişmesi gerektiğine karar vererek projelerimizi hazırladık ve belediyeye başvurduk. Bizlere daima yardımcı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, taksicilik yapacak kişilerden sabıka kaydı alınmasını zorunlu hale getirdi. Bu sayede yüz kızartıcı suçlara sahip kişiler bu meslekten uzaklaştırıldı."

Kararın ardından, yaklaşık 5 bin kişinin, adli sicil kaydı zorunluluğu sebebiyle meslekten tasfiye edildiğini kaydeden Uğur, "Son bir yıl içerisinde İTEO'ya gelen 2 bin 728 şikayet içerisinde, 'tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve 'dolandırıcılık' gibi adi suçlara yönelik hiç şikayet almadık.

Müşteriye kötü davranma şikayetleri ise yüzde 2'ye kadar indi. Müşterilerin memnuniyeti arttı. Artık teşekkür mesajları alıyoruz. Şikayetlerin yüzde 85'ini ise taksicilerin kısa mesafe için müşteri almaması oluşturuyor. Bunu da en kısa zamanda çözeceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114783811478383

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Adli sicil kaydı zorunluluğu" mu "Temiz sicil zorunluluğu" mu? - generalduncan

  Yapmak istediğiniz şeyin adını doğru koyun da herkes gerçek niyetinizi görsün. Şikayetlerle tek tek ilgilenmek, problemleri tek tek çözmek, gerçekten yakışmayan taksicileri temizlemekle uğraşmak yerine hepsini hizaya sokma çabası... Sanki sabıkasızlar tırnakçılık yapmıyor? Siz öyle sanmaya devam edin bakalım. Klasik bir Osmanlı'dan kalma kurunun yanında yaşı da yakan toptan çözüm denemesi...

  Komple ayrımcılık - generalduncan

  Taksici olabilmek için sabıkasız olmak gerektiği nerede görülmüş? Cezasını çekmiş gelmiş insana "para karşılığı araba süremezsin, insan taşıyamazsın" demeye kimin hakkı var? Bu insanlar ne yapsın, taş mı taşısın? Zaten birçok işyeri onları almıyor. Sabıkalı işçi çalıştırma yükümlülüğü yüzünden kamu kurumlarında zar zor iş buluyorlar. Bu insanlar kamyonculuk yapmaya mahkum mu olsunlar? Geçmişteki günahlarının bedelini ömür boyu ödemek zorundalar mı? Sabıkalılar nasıl topluma kazandırılacak? Yarın bakkal, market, Tekel bayisi açmalarına da engel olacak mısınız? Kamu kurumları ayrımcılık yapamaz. Belediye dahil. Sivil toplum ayaklanmalıdır.

  Hep Böyleyiz. - Clear

  Önceden düşünmeyiz,bir sürü şikayete neden olduktan sonra tedbir alırız.Bir üst geçit yapacağımız zaman bile,önce bir sürü kaza ve ölüm vakası olması gerekir.Bir kere,bütün dünyanın doğrulama metodu olarak kabul ettiği "deneme yanılma yöntemini" doğrulama değil,öğrenme metodu edinmişiz ve asla bu yanlıştan da vazgeçmeyiz.Ancakbir sürü mağdur oluştuktan sonra aklımız başımıza gelir.Kim bilir,belki de şu ünlü "masumiyet karinesi" nin istismarı bütün bunlara sebep oluyor.