İstanbul'da 7 şoförden 6'sı uyuşturucu kullanıyor

İstanbul'da 7 şoförden 6'sı uyuşturucu kullanıyor
İstanbul'da 7 şoförden 6'sı uyuşturucu kullanıyor
İstanbul'da yapılan denetimlerde 7 minibüs ve otobüs sürücüsünden 6'sının uyuşturucu kullandığı ortaya çıktı.

İstanbul ’da yapılan denetimlerde şüphe üzerine durdurulan yedi minibüs ve otobüs sürücüsünden 6’sının uyuşturucu alıp direksiyona geçtiği ortaya çıktı..

Karayolları Trafik Ceza Kanunu’nda yapılan yenilikle alkollü araç kullananlara ek olarak uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülere de 3 bin 600 TL para cezası ile 5 yıl trafikten men cezası getirildi.

Kanunun uygulamasına yönelik yurt dışından ithal edilen tükürük, ter ve kandan ölçüm yapan kitler ilk olarak büyük şehirlerde denendi. Ankara ’dan sonra Ağustos ayında İstanbul’da da uyuşturucu kullanan sürücülere yönelik uygulamalara başlandı. Her bir testin 5 euro maliyetinin olması nedeniyle trafik ekipleri belli bölgelerde sadece şüpheli gördükleri sürücülere bu testi uyguladı.

3 MİNİBÜS 2 OTOBÜS
Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir’in haberine göre İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün 21 Ağustos ile 20 Ekim arasındaki yaptıkları uygulama verileri vahim bir gerçeği ortaya çıkarttı. Trafik ekiplerinin durdurdukları 3 hatlı minibüs ile 2 hatlı otobüs şoföründe uyuşturucu tespit edildi. İkisi de ticari minibüs olmak üzere toplamda kontrol edilen 7 minibüs ve otobüs sürücüsünden 6’sının kanında uyuşturucu çıktı. Sürücülere 3 bin 600 TL para ile 5 yıl ehliyetlerine el konuldu.

73 TEST UYGULANDI
Trafik ekiplerinin son iki aylık denetimlerinde ise 73 sürücüye uyuşturucu testi uyguladı. Bu uygulamalarda 16 ticari taksi sürücüsünden 3’ünde, bir kamyon ve kamyonet sürücünde, 49 otomobil sürücüsünden 15’inde ve 7 minibüs ve otobüs sürücüsünden 6’sında uyuşturucu madde tespit edildi. İşlem gören 24 sürücüye kanun gereği 3 bin 600 TL para cezası uygulandı. Sürücüler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İstanbul’da trafik polisleri, uyuşturucu testini maliyeti yüksek olduğu için sadece şüphelendikleri sürücülere uyguluyor. Teste tabi tutulan 49 otomobil sürücüsünden 15’inin uyuşturucu madde kullandığı tespit edildi.


  http://www.radikal.com.tr/115768111576814

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yıllardır söylenir duru bu durum,Savcılar göreve! - moral

  Özellikle Minibüs ve halk otobüsleri için yıllardır şöförlerin uyuşturucu kullandığı halk içinde söylenir durur. Trafikteki davranışlarının dengesizliği altında yatan sebep de buna bağlanır. Trafik polisleri de sadece ayakta yolcu ve güzergah değişimi kontrolu yapıp(sözüm ona bilmedikleri) bu durumu kaale almazlardı. Savcıların sağlık bakanlığı ekipleri ile tüm toplu taşıma şöförlerini periyodik kan,tükürük ve gerekirse saç testinden geçirmeleri için daha ne kadar kaza olması gerekiyor. Bu iş trafikteki polisin değil, esas savcıların görevi.

  Kimse kafa güzel trafiğe çıkmasın - thinkerbell

  Ama bu arada, söz konusu test son 48 saat içinde madde kullanıldığını belirliyor. Direksiyon başında olduğu sırada tamamen ayık olabilir bu şoförler. Tam olarak direksiyonda bulunulan anı belirlemediği, cezası buna rağmen çok ağır olduğu ve en çok da trafik polisine özel hayata müdahale kapsamına girebilecek bir konuda yetki vermesi nedeniyle, sıkıntılı buluyorum uygulamayı.

  Durun şaşırmış gibi yapalım - SBalkaya

  Aslında bizim için şaşılacak bir durum yok , sarı minibüslerde hangi şartlarda yolculuk yaptığımızı biz (halk) biliyoruz zaten , sayın! yetkililer ve orta sınıf vatandaş bu habere baya şaşırabilir. Tahminimce bu güne kadar yapılan şikayetleri kâle bile almıyorlardı. (kendi şikayetlerimden biliyorum) Ayrıca Bütün poliscikler başbakanın çevresinde güvenlik şeysine yollar kapatıp sürü gibi koruma sağlamak dışında görevlere ehemmiyet veriyorlarmı?

  PEKİ - pispor

  bu sürücülerin kaçı asker kaçağıdır