İstanbul'da ana arterler açık

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Bozdoğan, kar yağışı nedeniyle kentteki ana arterlerde herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, kar yağışı nedeniyle kentteki ana arterlerde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti. Bozdoğan, dün geceden itibaren ekiplerin 'orta yoğunluk' olan 'B' planında çalıştığını belirterek, şunları söyledi:
"Ana arterleri açık tutmak ve buzlanmayı önlemek amacıyla 1467 personelden oluşan 103 ekip, 374 araçla 5 ayrı bölgede çalıştı. 600 tonun üzerinde tuzla 12 ton üre kullanıldı. İstanbul'da her şey kontrol altında. Kar yağışı nedeniyle ana arterlerde herhangi bir sorun yaşanmıyor. Sadece Avcılar'da bir bölgede lokal bir sorun var, o da trafik kazasından kaynaklanıyor. Bugün sabah saatlerinde yaşanan trafik, rutin yoğunluktan kaynaklanıyor. Şu an E-5 ve TEM'de bağlantı yollarında çalışıyoruz. Ekiplerimiz, birkaç saat sonra ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında bulunan büyük sokaklarda da kar temizleme çalışmalarına başlayacak."
Meteoroloji yetkililerinin 'gece don olayı görülebileceği' uyarısında bulunduğunu ifade eden Bozdoğan, akşam çalışmalarını bu yöne kaydıracaklarını kaydetti. Bozdoğan, ana arterlerde saat 24.00'e kadar don olayı yaşanmayacağını anlatarak, "Tuz stoklarımız yeterli, bir sorun yaşanmaz" dedi.

SÜRÜCÜ VE VATANDAŞLARA ÖNERİLER

Bozdoğan, sürücülere de şu önerilerde bulundu:
"Karlı havalarda dikkatli araç kullansınlar. Mümkün olduğu kadar şerit ihlali, panik ve aşırı sürat yapmasınlar. Elektrik kesintilerinden dolayı trafik ışıklarında zaman zaman sorunlar yaşanabilir, ekiplerimiz bunlara en kısa sürede müdahale edecektir. Sürücülerden bize yardımcı olmalarını istiyoruz."
Bu tür havalarda vatandaşların ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanması gerektiğini de vurgulayan Bozdoğan, şöyle konuştu:
"Akşam trafiğinde panik olursa, ciddi sıkışmalar meydana gelebilir. İş çıkış saatlerini, okulların dağılış saati de göz önüne alarak geniş zamana yaymak gerekir. Akşam trafik yoğunluğu 17.00-19.00 saatleri arasındadır. Bunu 17.00 ile 21.00 saatleri arasına yaymalıyız."
Bu arada, kar yağışı nedeniyle bazı özel araçların tramvay yoluna girmesi üzerine sabah saatlerinde tramvay seferleri gecikmeli olarak yapılabildi.