İstanbul'da Ankara'daki gibi bir sorun olmazdı

Ankara'daki su sıkıntısı, "Benzeri İstanbul'da da yaşanacak mı" sorusunu akla getirdi. Ancak İstanbul'da patlayan ana hat boruları yüzünden üç günlük kesinti olmaz deniliyor.

İSTANBUL - Ankara'daki su sıkıntısı, "Benzeri İstanbul'da da yaşanacak mı" sorusunu akla getirdi. Ancak İstanbul'da patlayan ana hat boruları yüzünden üç günlük kesinti olmaz deniliyor. Çünkü İstanbul'da birden fazla
arıtma tesisi ve depolardan oluşan bir sistem işletiliyor.

  • Barajlardan gelen su önce arıtma tesislerine geliyor, oradan depolara ve kente veriliyor.
  • İstanbul'da su dağıtımı tek değil, birden çok kaynaktan sağlanıyor. Anadolu Yakası'nda Elmalı ve Ömerli; Avrupa Yakası'nda Kâğıthane, İkitelli, Büyükçekmece, Taşoluk, Çatalca gibi arıtma ve dağıtım sistemleri var. Bu arıtma ve dağıtım noktaları, çeşitli baraj ve kaynaklardan besleniyor.
  • Örneğin Kâğıthane Arıtma Tesisi, Alibeyköy ve Terkos barajlarından suyu alıyor. Ana su boruları hatları çok büyük, bu yüzden yedekleme yapılamıyor, ek hat konulamıyor. Ancak eğer barajlardan arıtma tesislerine
    su getiren hatlardan herhangi birinde bir sorun meydana gelirse diğer baraj devreye giriyor. Çözüm sağlanıyor.
  • Arıtma tesisinden çıkan su, ilçelerdeki depolara ulaşıyor. Şayet depoyla arıtma tesisi arasında sorun meydana gelirse, aksama yaşanabiliyor. Ancak yine de Ankara'da olduğu gibi üç gün boyunca kente su verilememesi söz konusu değil. Bu noktada İSKİ, 24 saatlik bir onarım süresi öngörüyor. Onarım boyunca depoların su aktardığı bölgelere belli saatlerde su veriliyor. Bunun için bir depodan diğerine destekle geçici çözüm sağlanıyor.