İstanbul'da berdel dramı

Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olan 13 yaşındaki S.G.'nin hayatı, Batmanlı bir aileye 'berdel' usulü verilince karardı.
Haber: SERHAT ALAATTİNOĞLU / Arşivi

İSTANBUL- Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olan 13 yaşındaki S.G.'nin hayatı, Batmanlı bir aileye 'berdel' usulü verilince karardı. Ağabeyine kaçan kıza karşılık kızın 17 yaşındaki ağabeyi Muttalip A.'ya zorla verilen 13 yaşındaki S.G., polise sığındı. S.G. beş ay boyunca defalarca tecavüze uğradığını söyledi.
Eminönü Çocuk Büro Amirliği'ne önceki gün gelen 13 yaşındaki S.G. kendisine tecavüz edildiğini öne sürdü. Beş aydan bu yana bir eve kapatılıp işkenceye maruz kaldığını söyledi. Ağabeyinin kaçırdığı kızın ailesinin erkek çocuğuna 'berdel' usulü verildiğini söyleyen S.G.'nin iddiaları üzerine polis soruşturmayı derinleştirdi. İddialara göre S.G.'nin ağabeyi Ramazan G., sevdiği kızı ailesinden istedi. Olumsuz yanıt alan Ramazan G., S.A.'yı kaçırarak dini nikâh kıydı. S.A.'nın ailesi de kaçan kızlarına karşılık aileden 35 bin YTL para ya da ailenin 13 yaşındaki kızı S.G.'nin 'berdel' usulüyle oğulları Muttalip A.'ya verilmesini istedi. S.G. ailenin erkek çocuğu Muttalip A.'ya verildi. Zorla imam nikahıyla evlendirilen S.G. beş ay kaldığı evde yaşadıklarına dayanamadı. İlaç içerek ve bileklerini keserek yaşamına son vermek isteyen S.G. sonunda fırsatını bularak evden kaçtı. S.G. polise sığınarak yardım istedi.
S.G. sosyal gözetmen nezaretinde polise verdiği ifadesinde, yaşadıklarını şöyle anlattı: "S.A. karşılığında beni, ailenin 17 yaşındaki oğlu Muttalip A.'ya 'berdel usulü' vermek istediler. Ailem başta reddetti. Bizi tehdit edip, 'Töremizdir vereceksiniz' deyince ailem vermek zorunda kaldılar. Muttalip A'ye onu istemediğimi söyledim. Ama bana zorla sahip oldu. Eğer birlikte olmazsam bayıltıp sahip olacağını söyledi. Beş ay boyunca bana defalarca sahip oldu. "
S.G.'nin ifadeleri üzerine polis Muttalip A. ile babası Medeni A., annesi Emine A.'yı gözaltına alındı. Savcılık Muttalip A.'yı 'zorla alıkoyma ve tecavüz', anne ve babayı da 'suça iştirak' suçlamasıyla mahkemeye sevk etti. Muttalip A. ile Medeni A.ve Emine A. tutuklandı. Savcılık olayın ardından S.G.'nin annesi Suzan G. ile babası Fahrettin G. için de yakalama kararı çıkardı. Baba Fahrettin G. tutuklandı.