İstanbul'da bomba

Taksim Gümüşsuyu'nda, Alman Konsolosluğu'nun önündeki bombalı saldırıda, ikisi polis üç kişi yaşamını yitirdi. Ölen sivilin 'intihar eylemcisi' olduğu belirlendi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi
AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Taksim Gümüşsuyu'nda gerçekleştirilen intihar saldırısında 'canlı bomba'nın yanı sıra Halil İbrahim Doğan ve Zülfükar Karataş adlı polis memurları öldü, 13'ü polis 20 kişi de yaralandı. Yasadışı sol örgüt üyesi olduğu bildirilen Uğur Bülbül adlı 'canlı bomba'nın da parçalanarak can verdiği açıklandı.
Alınan bilgiye göre, Taksim İnönü Caddesi üzerinde bulunan Vakıf Leasing önündeki kontrol noktasına yaklaşan kötü giyimli bir kişi saat 17.30 sıralarında polislerin üzerine doğru yürüdü. Polislerin şüphelenerek engel olmak istediği eylemci üzerindeki bombayı patlattı. Bombanın etkisiyle saldırgan parçalanırken, iki polis de olay yerinde yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları ceset parçalarının 100 metrelik bir alana yayıldığını belirtirken Emniyet yetkilileri yaşamını yitiren polis memurlarının Halil İbrahim Doğan ve Tuncay Karataş olduğunu açıkladı.
Hassas inceleme
Yaralılardan üçü Alman Hastanesi'ne, 17'si de Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılarak
tedavi altına alındı. Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan üçünün sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Patlamanın duyulmasıyla birlikte
İstanbul Emniyeti'nin tüm birimleri alarma geçti. Olay yerine giden tüm yollar trafiğe kapatılırken, olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Patlama bölgesini dört ayrı kordona alan polis olay yerine kimseyi yaklaştırmadı.
Bu arada polis telsizinden sürekli kan anonsları yapıldı. Olay yeri inceleme ekibinin çok hassas davrandığı ve kordon içindeki tüm görevlilerin ayaklarında galoş, başlarında ise bone olduğu gözlendi.
İstanbul Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir ile Emniyet Müdür Yardımcısı Şefik Kul da bilgi almak amacıyla olay yerine gelirken İstanbul Valisi Erol Çakır yaralı polisleri ziyaret etti.
Şartlı tahliyeden çıkmış
Emniyet Genel Müdürü İbrahim Kemal Önal, Taksim'de patlayan bombanın özel bir ekip tarafından incelenmesi talimatını verdi. Bunun üzerine Kriminal Daire Başkanı İrfan Bayar, beş kişilik özel bir ekiple İstanbul'a
hareket etti. Polis, bir sol örgütün üstlendiği eylemin, cezaevlerindeki ölüm oruçları üzerine gerçekleştirildiği olasılığı
üzerinde dururken, bombalı saldırıyı 1976 Bartın doğumlu Uğur Bülbül'ün gerçekleştirdiği açıklandı.
Yasadışı sol örgüt üyesi Uğur Bülbül'ün geçen yıl gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda Bartın Cezaevi'nden alındığı, götürüldüğü Sincan Cezaevi'nden ocak ayında şartlı tahliyeden yararlanarak çıktığı ileri sürüldü. Bülbül'ün Bartın'daki annesi Suzan, ağabeyi Murat Bülbül ve kızkardeşi polis tarafından gözaltına alınıp sorgulanmak üzere Emniyet'e götürüldü.
Başsağlığı mesajları
Bu arada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit birer açıklamayla saldırıyı kınadılar. Sezer ve Ecevit, Taksim'deki patlamada iki polisin şehit olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Saldırıyı nefretle kınıyoruz" dediler.
***
Yaralıların kimlikleri
İSTANBUL - Patlamadan sonra Taksim Eğitim ve Araştırma ile Alman Hastanesi'ne kaldırılan yaralı 13 polisin ismi şöyle: Deniz Bahri Bekar, İbrahim Öztürk, Tuncer Erker, Osman Eker, Hasan Hüseyin Çiftçi, Reşat Susuz, Murat Acar, Abdüllatif Bedel, Murat Sevinç, Bülent Gonca, Murat Temiz, Eşref Koçak ve Arif Duman.
Olayda, Avustralya uyruklu Amanda Rigg ile Aşkın Öztürk, Mehmet Nuri, Cem Ersoy, Burcu Koray, Abdullah Düztaş, Tülin Şenmar adlı yedi sivil de yaralandı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden aldıkları şarapnellerle yaralanan ve Alman Hastanesi'nde tedavi altına alınan Amanda Rigg'in kolunun koptuğu öğrenildi. Diğer yaralılardan Bilgi Üniversitesi öğrencilerinden Burcu Koray ve Cem Elsav ile Abdullah Düztaş'ın ise hayati tehlikelerinin bulunmadığını bildirdi.
***
Önce saçları alev aldı
İSTANBUL - Taksim'deki saldırıda yaralanan 21 yaşındaki Burcu Koray ile 22 yaşındaki Cem Ersoy olayın şokunu atlatamadıklarını söyledi. Alman Hastanesi'nde tedavi gören Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü son sınıf öğrencisi Koray, olayın nasıl olduğunu anlayamadığını söyleyerek,
"Saçlarım alev almaya başladı. Ne olduğunu anlayamadım. Arkadaşım Cem beni buraya getirmiş" dedi.
Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden bu yıl mezun olan Cem Ersoy ise, arkadaşı Burcu ile Taksim'e doğru yürüdükleri sırada birdenbire patlama sesiyle fırladığını anlattı. Çevredekilerin bize ne oldu diye sorduklarını hatırlıyorum" diyen Ersoy ilk olarak saçlarının tutuştuğunu söyleyerek
"Zaten annem çok uzun olan saçlarımı kestirmemi istiyordu" diye konuştu.