İstanbul'da borç bini aştı

İstanbul'daki okulların yüzde 80'i, TEDAŞ'a borçlu. Bu yüzden bir bölümünün elektrikleri kesildi, bir bölümü ise 'kaçak' elektrik kullanım yoluna gidiyor.

İSTANBUL - İstanbul'daki okulların yüzde 80'i, TEDAŞ'a borçlu. Bu yüzden bir bölümünün elektrikleri kesildi, bir bölümü ise 'kaçak' elektrik kullanım yoluna gidiyor. İstanbul'daki okulların su sorunu ise İSKİ ile Valilik arasında imzalanan protokolle çözüldü.
Silivri'de 'kes' emri
Silivri Belediyesi ise ilçede, toplam 10 milyar liraya yakın su borcu bulunan dört ilköğretim okulunun suyunu kesti. Turgut Reis, 75'inci Yıl, Baldöktü ve Pirimehmet Paşa ilköğretim okulları susuz kaldı. Tahsis çıkarsa borçlarını ödeyeceklerini belirten okul yöneticileri, "Öğrenciler güç durumda kalacak, tuvaleti bile kullanamayacak" diyerek tepkisini dile getirdi.
Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Işıklar,
"Kaymakam bize 'Gerekirse adliyenin de suyunu kesin, herkes borcunu ödesin' dedi. Biz de kestik" dedi. 2000 ve 2001 yıllarına ait faturaların bir bölümünün ödendiğini, çok az bir borcun kaldığını açıklayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar ise şu bilgileri verdi:
"Her yıl belediyeye 15-20 milyar lira su parası ödüyorum. 1987'den kalma borç için su kesilmesi çok anlamsız. Kaldı ki bu borç
10 milyar lirayı geçmez. Ben bunların da ödenmesi için İl Özel İdare'ye istekte bulundum. Onlar göndersin ki ben de ödeyeyim."