İstanbul'da büyük afet

Trakya'da 7 cana mal olan yağışlar İstanbul'u da kötü vurdu. İkitelli, Halkalı'da yoğun yağışın getirdiği sel nedeniyle 24 kişi öldü, 9 kişi kayıp

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 


SEL SİLİVRİ VE ÇATALCA'YI SU ALTINDA BIRAKTI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 


İSTANBUL - Pazar günü yapılan sel alarmına rağmen dün Silivri'yi vuran yağmur etkisini İstanbul'da gösterdi. Trakya'da 7 cana mal olan sel, şu ana kadar İstanbul'da 24 kişinin ölümüne neden oldu. 9 kişi ise kayıp

  Tekirdağ, Silivri ve Çatalca'da sel felaketine neden olan sağanak yağış gece boyunca aralıklala devam etti. Sabah saatlerinde etkisini iyice arttıran yağmur, İstanbul'da sel baskınlarına neden oldu.   Marmara Bölgesi, 17 Ağustos depreminden beri ilk kez bu boyutta bir felaket yaşadı. İlk facia haberi de İkitelli'den geldi. Pameks Tekstil Fabrikası'na işçi götüren, standartlara uymayan ve nakliye aracı olarak kullanılan servis aracı içindeki 7 kadın çalışan, aracın kapakları açılmayınca sel sularında boğularak can verdi. Yine İkitelli Osmanlı Tır Garajı'nda da 10 kişi öldü. Halkalı'daki bir tekstil fabrikasında iki, sedef tır garajından da iki ölüm haberi geldi. Bunlara 1 de kayıp eklendi. Dün Selimpaşa'da 1, Çatalca'da iki kişinin ölümü ile can kaybı toplam 24'e çıktı.  Selfelaketin yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: Halkalı Pameks Tekstil Fabrikası'nın giderken servis aracında boğulan Nebahat Salkım, Nuriye Taş, Bircan Karataş, Özden Binal, Fikriye Özen, Altın Yüksek ve Mevide Kırcı İkitelli Osmanlı Tır Garajı'nda hayatın kaybedenler: Süleyman Süleymanoğlu, Kendal Gönenç (35), Serkan Gögel, Ali Karagöl, Salim Öztaş, ) Serhat Gürel(17) ile henüz kimliği belirlenemeyen 4 kişi.  Halkalı'daki NAS Tekstil'de ölen iki kişi ile Sedef Tır Garajı'nda ölen bir kişini isimleri henüz belirlenemedi. Altınşehir'de 31 yaşındaki Murat Aktay ile Kanarya Mahallesi'nde 17 yaşındaki Kaan Çetinkaya da kayıplar arasında yer alıyor.

Yollarda birçok araç mahsur kaldı. Çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. Sabah başta İkitelli Basın Express yolu olmak üzere, Arnavutköy, Sultangazi, Bağcılar , Eyüp, Esenler, Bahçelievler, Başakşehir, Büyükçekmece ilçelerinde su baskınları ve sele neden oldu. Ayamama Deresi, Tavukçu Deresi, Papaz Dereleri taştı.  Son yılların en büyük yağışını alan bölgeye saatte metrekareye 90 kilogram olarak ölçüldü. Eylül ayı ortalaması 45 kg iken, Çarşamba sabahı İkitelli bölgesine 1 saatte 90 kg yağış düştü. 


Başakşehir girişindeki bir TIR garajındaki araçlar, suya kapılarak havalimanına gidiş yolunu kapadı.  Göl haline gelen yolda, bazı hususi araçlar da sele kapıldı.  Başakşehir ilçesinin ara yollara büyük ölçüde kapandı. İlçeye bağlantı sağlayan yollarda ulaşım aksıyor. Ara sokakların sel sularıyla doldu.  Ayamama ve Tavukçu derelerinin yağış nedeniyle taştığı gözlenirken dere yakınlarındaki bir binanın yıkıldığı bildirildi.  Yeni Bosna’daki bazı fabrikaları da su bastığı bildirildi. Fabrikalardaki bazı eşyaların suyla birlikte çevreye yayıldığı gözlendi. Sağanak yağışlar nedeniyle İstanbul genelinde çok sayıda kaza meydana geldi. TEM Otoyolu Gazi Sapağı'nda Mehmet Öz yönetimindeki 34 TTE 32 plakalı ticari taksi arıza yapınca sürücüsü yol kenarına çekti. Araçtan inen sürücü Mehmet Öz'e bu sırada henüz sürücüsü ve plakası öğrenilemeyen kamyon çarptı. Kazada, Mehmet Öz olay yerinde yaşamını yitirdi. Çatalca'da işadamı Faruk Donat'ın ardından Kabakçı Köyü'nde kayıp olduğu belirtilen 30 yaşındaki Havvanur Korkmaz'ın cesedi de sel sularının çekilmesiyle bulundu. Çatalca'da kaybolan, aynı aileden 4 kişi ile Silivri'de kaybolan 4 kişinin arama çalışları ise sürüyor.
Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler'in akşam saatlarinde yaptığı açıklamaya göre, Silivri Yeni Mahalle'de sel sonucu öldüğü belirtilen 70 yaşındaki felçli Remzi Demir'in korku nedeniyle kalp krizi geçirerek öldüğünün anlaşıldığı belirtildi.
Ayrıca AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, sel felaketinin olduğu bölgelerde temizlik çalışmalarına başlandığı, vatandaşların barınma sorunları için Çatalca'da Endüstri Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi, Silivri'de ise Numan Baldöktü İlköğretim Okulu'nda yatakhane hazırlandığı kaydedildi.

 

EVLERİNİ TERKETTİLER

Bir kişinin öldüğü Selimpaşa'da da sahil kesimindeki siteler sele teslim oldu. Ev sahipleri evlerini terketti. Ulaşım iş makineleri ve kepçelerle yapıldı. Otomobillerin yanısıra ev eşyaları da oluşan gölde yüzdü. Otomoblillerin çoğu denize doğru sürüklendi. Güvenlik amacıyla elektirikler kesildi. kesiminde siteleri hepsi sele teslim oldu. Ulaşım iş makineleriyle yapılabildi.

TELEFONLAR ÇALIŞMADI

Yağış telefon hatlarını da vurdu. Vodafone'un Basın Ekspres Yolu üzerinde buluna veri santrali saat 07.50'de kullanılamaz hale geldi. Telefon kullanıcıları görüşme yapamadı. Çalışanlar, tahliye edildi.Vodofone yaptığı açıklama santrallerinin su altında kaldığınıabonelere hizmet vermek için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

BÜYÜKÇEKMECE'DE BARAJ KAPAKLARI AÇILDI

Büyükçekmece Gölü'nde baraj kapakları açıldı, sahilleri ve kıyıyı su bastı. Yağışlar ve sel sularıyla barajın seviyesi yükselince, kapaklar açıldı. Göl kenarında bulunan dinlenme tesisi de sular altında kaldı. (dha)


    ETİKETLER:

    Bağcılar