İstanbul'da C planı devrede

Olası kötü hava koşullarına ön tedbir olarak başlatılan 'B' planından 'Çok Yüksek Yoğunluk Alarmı' anlamına gelen 'C' planına geçildi.

İstanbul'da perşembe gününden itibaren etkili olması beklenen yoğun kar yağışı ve fırtınaya ön tedbir olarak başlatılan 'B' planı uygulamasından 'Çok Yüksek Yoğunluk Alarmı' anlamına gelen 'C' planına geçildi.
Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün saat 17.30 itibariyle 'C' planı devreye girdi. Plan çalışmaları çerçevesinde önceden belirlenen kritik noktalarda kar küreme, tuzlama, su tahliye araçları hazır bekletiliyor. Kötü hava koşulları süresince izinler iptal edilirken, ihtiyaca göre İETT sefer sayıları arttırıldı. İstanbul Metrosu gece boyunca seferlerine devam edecek. Ayrıca merkezi bölgeler de zincir takım araçları ve bakım ekipleri hazır bekletiliyor.
İlçe belediye yetkilileriyle AKOM'da yapılan toplantıda koordinasyon sağlandı. Tüm personel ve araçlar kriz durumuna göre yönlendirilerek kar ve buzlanmaya karşı çalışma yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri kötü hava koşulları süresince E-5 ve Tem yolları, Boğaz Köprüsünde de tuzlama ve kar küreme çalışmaları yapacak. 5 ayrı bölgede 83 noktada kriz ekipleri müdahaleye hazır bekletilecek. Kriz ekipleri Gaziosmanpaşa, Esenler, Bayrampaşa, Eyüp, Küçükçekmece, Bağcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Sarıyer, Şişli, Ümraniye, Beykoz, Üsküdar, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ilçelerinde bekletilecek.
Afet boyutunda tehlike içeren kış koşullarının geçerli olduğu durumlarda uygulanan 'C' planı 'Çok Yüksek Yoğunluk Alarmı'nda AKOM devreye girecek. 'A' ve 'B' planlarında görev alan birimlerle birlikte İsfalt, İston, İsbank, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Müteahhitlik hizmeti veren kuruluşlar ve İlçe Belediye Başkanlıklarına ait birimler de görev yapacak. Bu plan kapsamında İBB personeli ve İBB'ye müteahhitlik hizmeti veren kuruluşlar, yaptıkları işin türüne bakılmaksızın 5 bin personel, bin araç-gereç donanımlarıyla birlikte AKOM'un koordinasyonunda çalışacak.

KARAYOLLARI DA ÖNLEM ALDI

Karayolları Genel Müdürlüğü de, geçtiğimiz günlerde meydana gelen kar yağışı sonucu ortaya çıkan olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için bir dizi önlem aldı. Genel müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, trafiğe çıkacak sürücülere takozsuz, zincirsiz trafiğe çıkmamaları, karayolları ve trafik ekiplerinin uyarılarına uymaları, karşı şeridin ihlal etmemeleri, güvenlik şeritlerine girmemeleri uyarısında bulunuldu. Açıklamada, beklenen kar yağışı nedeniyle Karayolları ekiplerinin 24 saat vardiya usulüne göre kar ve buz ile mücadele çalışmalarını yürütecek şekilde organize olduğu bildirildi.
Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın yarın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıllık icraatının değerlendirileceği '5 Yıldır Gece Gündüz' toplantısı, olumsuz hava şartları beklendiği için ertelendi.