İstanbul'da cami sıkıntısı varmış!

İstanbul'da cami sıkıntısı varmış!
İstanbul'da cami sıkıntısı varmış!
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: "Konya'da 3 bin cami var, Kastamonu'da da 3 bin cami var... İstanbul'da da 3 bin cami var. Nüfus oranları dikkate alındığında camisi en az olan ilimiz İstanbul'dur."

Radikal.com.tr - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Avrupa yakasındaki cami dernek başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Konya’da 3 bin cami var, Kastamonu’da da 3 bincami var… İstanbul’da da 3 bin cami var. Nüfus oranları dikkate alındığında camisi en az olan ilimiz İstanbul’dur” dedi.

Türkiye ’deki cami sayıları üzerinden spekülasyon yapıldığını savunan Görmez, nüfus oranları dikkate alındığında şehirlerdeki cami ihtiyacının önemli boyutlara ulaştığını iddia etti.

'VATANDAŞIN ÜÇTE BİRİ SOKAKTA CUMA NAMAZI KILIYOR'
Görmez ilginç rakamlar da verdiği sözlerine şöyle devam etti, "Türkiye’de 15 ila 20 milyon arasında Cuma namazını kılan vatandaşımız var, bu zenginliğimizdir… Biz hamd ediyoruz. Bu insanların üçte biri Cuma namazını yer bulamadığı için sokakta kılıyor. 85 bin cami var. Doğru, ama bunların 60 bine yakını köy camisi. Nüfusun yüzde 25’i köylerde yaşarken, camilerin ise yüzde 75'i köylerde bulunuyor. Nüfusun yüzde75’i şehirlerde yaşarken, camilerin yüzde 25’i şehirlerde bulunuyor. Bunları göz önünde bulundurmak zorundayız. Bayram namazında ise durum daha da değişiyor, bayram namazı kılan vatandaşların yarısına yakını namazlarını sokakta kılıyor."


  http://www.radikal.com.tr/1124628112462827

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  üslup - kızılcan

  Sn Haraydın, Önce bir üslup sorununu düzeltelim isterseniz. Görüşleriniz ne olursa olsun, burda sizin gibi düşünmeyen hiç kimse size "zırvalıyorsunuz" demiyor (öyle düşünseler bile). Bu nezaket gereğidir. Bunu düzeltebilirsek ancak sizinle tartışmayı uygun bulabilirim.

  KIZILCAN - HARAYDIN

  Camileri devlet yapmaz sahibi tamamen bunu ibadet olarak gören müslümanlardır. İmamın maaşını devlet vermesine gelince bu tartışılabilir.Bunun sorumlusu da cemaat değildir.Atatürk tiyatrocularda, baleciler de imamlar da devlet memuru oacak demiş.Dünyanın hiçbir demokrasisinde bale ve tiyatrocu devlet memuru da olmaz.Ömründe hiç bale ve tiyatro hizmeti almayan ve istemeyen halk nasıl bunlara maaş öderse imam maaşı da ödemektedir. İmamların devlete bağlı olmasından kamu yararı olmasa emin ol zaten imam memur olmaz.Ancak bu coğrafyada inançların böyle bir kamusal çatı ile çatışmalarının önlenmesi önemsenmiş olabilir aksi halde nasıl iştir bilinmez çok kolay çatıştırılıyor, kamu imamları bu çatışmayı önleme fonksiyonu görmüş belki ondan memur yapılmışlardır onu bilemem ancak en azından benim imama maaş ödensin diye bir talebim yok,camiyi yapan müslüman arkasında namaz kıldığı, Kuran öğrendiği bu dünyanın bir hiç hükmünde olduğu dünya sonrası hayatına katkıda bulunduğunu düşündüğü imamın geçimini de pek ala sağlar.Bunu tartışmak başka şey Cuma cemaati eas alınarak belirlenen cami ihtiyacını Cumaya gitmeyenlerin tartışması başka şeydir.Bu kesinlikle onu alakadar etmediği gibi camide yer yoksa cami yapma dışarda yağmurda çamurda kıl diyede kimse kimseye bir zırva akıl verme hakkına ve haddine sahip değildir.

  herkes müslüman değil - kızılcan

  "haraydın" isimli sayın yorumcu, insanlar kendi paralarıyla cami yapar derken kim bu insanlar; merak ettik. Bu ülkede Alevi, Hristiyan, Ezidi, Yahudi, ateist ayrımı yapmadan herkesten vergi alıp 75 milyon insanın inancı müslümanlıkmış gibi devletin Sünni Müslüman merkezileştirip her yere cami yaptırmak mıdır ihtiyaç? Müslüman olmayanlardan alınan vergilerle cami yaptırılıp o camilerin imamlarının maaşları ve diğer giderleri ödenmiyor mu?

  ZIRVA - HARAYDIN

  Zırva zincirleme bulaşıcı demek ki. Bir kere tartışılacak şey cami sayısı değil camilerde niye beş vakit cemaat olmadığıdır. İkincisi camileri cemaat yapar.İhtiyacı cemaatin cuma kapasitesi belirler, yani insanlar kendi parasıyla cami yaparken yapmayıp açıkta yağmurda çamurda cuma kılmak zorunda mı ki yorumcular okul hastane diye zırvalıyorlar, şap ile şeker, elma ile armut karşılaştırılmaz diye ana okulunda öğretilmedi mi size.

  boş - Oceandrop

  Hiç varolmayan cisimlere, insanın hayaletvari algısının taşdevri kortexlerince 50bin yıl önce yaratılan görünmeze itilen totem ve tapınaklar için ,hiç kanıtlanamayacak, kanıtlanamayan cisimler, şekiller için inşaatçı tayfası destekli habire tapınak ve totem yapın bakalım. Arapça mırıldanmalar, dua dediğiniz boş inaklar ne işe yarar? Bana dua ile iyileşmiş bir hasta adı verin? ...Sahi ulaşım sorunu ne durumda? İstanbulda yeterince Hastane varmı?, Spor salonu varmı, Bisiklet yolu varmı? Kütüphane varmı?

  çözüm ihtişamlı camiler mi - muluturk

  istanbul'daki cami eksikliğini daha doğrusu mescit eksikliğini dindar biri olarak kabul ediyorum. ancak bunun çözümü yeni camiler yapmak yerine sadece cuma namazı ve bayram namazı için belediyeler çadırlar kurabilir geçici. hele hele osmanlı padişahlarına özenip koca koca camiler yapmak ayıptır, günahtır, insafsızlıktır. o paralar ihtiyaç olan diğer alanlara kaydırılabilir.

  Turkiyeyi ibadethane yapmadan olmaz - Gerçekleri gosteren

  Gercekten insan tiksiniyor boyle sacma haber okuyunca.Saglik, egitim, ekonomi ve bunlara benzer nice temmel sorunlar varken ulkemizde adamlarin dert ettigi seye bakin.Amaciniz nedir sayin gereksiz bilgili insan, ulkemizi ibadethane yapmakmi, her aileye bir cami olusturmak ve sadece itaatkar insan olusturmak mi? Dini, imani, camiyi ticari bir araç olarak kendi çikarlarinizi korumak için kullanmaktan baska bir sey yapmadiniz.Insanlarin açligini camiler doyurmuyor, yasam kalitesini yukseltmiyor, insan gibi ozgur sorunsuz yasamasini saglamiyor, sadece ve sadece insanlari kor edip kolelestiriyor.Degerli okuyucular, bu mesajlari ellinizden geldigi kadar insanlara anlatmaya çalisalin, onlarin gozlerin açmak ile ugrasin, ibadet etmekten daha kutsal bir caba olur....