'İstanbul'da çok büyük bir tsunami olacak'

'İstanbul'da çok büyük bir tsunami olacak'
'İstanbul'da çok büyük bir tsunami olacak'
ABD'li sismoloji uzmanı Profesör Leonardo Seeber'e göre büyük İstanbul depreminde çok büyük bir tsunami olacak. Kanal İstanbul ise Boğaz'ın rengini bile değiştirecek.

ABD’de Columbia Üniversitesi’ne bağlı Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden sismik-jeoloji uzmanı Profesör Leonardo Seeber; Marmara Denizi’ndeki Çınarcık fayının kırıldığı zaman çok büyük bir tsunami yaratacağını iddia etti.

17 Ağustos 1999 depreminden bu yana Marmara Denizi altındaki fay hatlarını araştıran Seeber, New York’ta Hürriyet’ten Razi Canikligil’in sorularını yanıtladı.

Marmara Denizi’ndeki fay hatlarına ilginiz nasıl başladı?
17 Ağustos depreminden sonra hemen Adapazarı, Gölcük’e gidip sismolojik araştırmalar için incelemelere başladık. İlk defa Marmara Denizi altında geçmişteki depremlerin nasıl oluştuğuna baktık. Turkish-American Marmara Multichannel (TAMAM) ekibi ile bin metre derinliğe bakarak son 1 milyon yılda neler olduğunu gördük. Marmara’nın derinliklerden uzun tüplerle kaya ve toprak parçalarını vakumlayıp çıkardık. Bölgede 1509 ve 1766’da deprem olduğunu biliyoruz.

Marmara’nın dibinde ne aradınız?
Fay hatlarının geometrisini çıkardık. Özellikle Çınarcık fayını yakından inceledik. Çınarcık fay hattının İstanbul kıyılarına sadece 10 km mesafede olduğunu tespit ettik. Eskiden bu hattın 20 km mesafede olduğu düşünülüyordu.

Çınarcık fayı kırılırsa felaket olur mu?
Çınarcık fayının üst diliminin İstanbul’a doğru kaydığını, tek parçalı bir kırılma olduğunda da gerilim birikme ve boşalma hızlarına bağlı olarak önemli bir deprem olacağını biliyoruz. 30 km uzunluğundaki Çınarcık fayının hareketlerinin vertikal olması, üst dilimindeki kırılma durumunda dev bir tsunami yaratacağını gösteriyor. Bu sadece İstanbul değil, tüm Marmara sahilleri için felaket olur. İstanbul’un geçmişinde tsunami olduğuna dair çok sayıda veri var.

İstanbul depremi için tarih verebiliyor musunuz?
Bu benim işim değil. Ancak, bazı araştırmacıların 20 yıl içinde büyük bir depremin olacağı ve en az 50 bin kişinin ölebileceği tahminleri hiç abartılı değil. Bizim verilerimiz de bu fayın er ya da geç kırılacağını gösteriyor.

Marmaray ve buradan geçen trenler fay hattını tetikler mi?
Marmaray depremi tetiklemez. Etkisi olması için kilometrelerce genişlikte ve yüzlerce metre derinlikte toprağı yerinden oynatmak gerekir. Marmaray, fay hattına 10 km. mesafede, fayın derinliği ise 15-20 kilometre arasında. Marmaray’ın bu fay hattına tetikleyici etkisi olmaz.

Kanal İstanbul olumsuz etki yapar mı?
Kanal İstanbul, mutlaka sorunlar çıkaracaktır. Marmara Denizi’nin ekoloji dengesi elbette bozulur. Ama doğa daima kendi dengesini bulur. İnsanlar ve ekonomi olumsuz etkilenir. Kanalın inşa edileceği bölgenin derinliklerinde önemli su rezervleri var. Birileri mutlaka kanalın olası etkilerini bilimsel tekniklerle araştırmalı. Boğaz’da suyun akış hızı azalacaktır. Boğaz’ın eko sistemi, hatta rengi bile değişir. Balık türlerinde de değişiklikler olacaktır.

İnsanlar depremi tetikleyebilir mi?
Kesinlikle tetiklerler. Eğer bölgede büyük çapta yapılanmalar ve değişiklikler yapılırsa bunun fay hattına olumsuz etkileri olacaktır.


  http://www.radikal.com.tr/116256611625661

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ülkenin sonu - bizeke

  istanbul depremi ülkenin sonu Gerçekten de İstanbul için yapılan ulaşım yolları takdir edilecek boyutta.Yapanlara bir İstanbul'lu olarak teşekkür ederiz.Ancak İstanbul 16 milyonluk bir şehir haline nasıl getirildi? Anadoludan bu kadar göç neden oldu? neden önlenemedi? İstanbul yaşanacak yer olmaktan neden çıktı?Bu kadar özel oto üretimi neden teşvik edildi ? bu konuda neden önlem alınmadı?Gecekondu yapımına izin verildi hatta teşvik edildi. Kaçak yapıların yapılmasına neden göz yumuldu? Peki bunlar oldu şimdi ne yapalım denilebilir.Şimdi esas sorundan bahsedeceğim.Tüm deprem uzmanları Marmara bölgesinde çok kuvvetli bir deprem olacağını bara bara söylüyorlar.Özellikle İstanbul Türkiye'nin kalbi. Burada kesin olarak olacağı bir deprem konusunda siyaset kurumundan hehangi bir önlem alındığını , bundan bahsedildiğini,hatta siyasi parti proğramlarına ve söylemlerinde bu tehlikeden bahsettığini duydunuz mu? cevabın hayır olduğunu söylediğinizi zannediyorum. Marmara depremi ülkenin sonu olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.Ekonomini finans piyasamızın kalbi bu şehirde. Yukarıda takdir ve teşekkürle karşıladığım hizmetlerin ne hale geleceğini bir düşünün .Belki de kullanılacak ne köprü kalacak ne tüp geçit ne de yollar.İstanbulda ölenlerin sayıları 100000 leri yaralanıp tedavi edilemetenlerin sayısı da milyonları bulacak. Bu konuda siyasilerden tık yok.Tekrar söyleyeyim. Yapılan hizmetlerin hiçbiri depremi önlemeyle ilgisi yok. Oysa hayati sorun Beklenen Marmara depremidir.