İstanbul'da da yedi yıldızlı otel

Yabancı sermayeli dev gökdelen ve turizm merkezi projelerinin tartışıldığı İstanbul'da ilk yedi yıldızlı otel Pendik sahilinde yapılacak.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Yabancı sermayeli dev gökdelen ve turizm merkezi projelerinin tartışıldığı İstanbul'da ilk yedi yıldızlı otel Pendik sahilinde yapılacak. 'S' şeklindeki mimarisiyle dikkat çekecek Türkiye'nin ikinci yedi yıldızlı oteli Green Park grubu tarafından inşa edilecek.
Pendik sahil yolunda yapılacak yedi yıldızlı otelin 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelinin atılması ve iki yıl içinde hizmete açılması hedefleniyor. Yedi yıldızlı otel 30 bin dönüm arazide yapılacak, 55 milyon dolara mal olacak. Sabiha Gökçen Havalimanı'na yakınlığı, helikopter pisti ve liman bağlantısıyla Avrupa yakasındaki altyapı sorunundan kaçan yatırımcılara alternatif olmak istediklerini belirten Green Park Otel Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Üstündağ, yatak sayısını 700'le sınırlı tutacaklarını belirterek otelin görünümüne büyük önem vereceklerini söyledi.
Sıra dışı mimari
Paris, Berlin ve New York'ta da otel açmayı düşündüklerini, yedi yıldızlı otelin tasarımında çok sayıda mimarla çalıştıklarını belirten Nihal Üstündağ şöyle konuştu: "Beş yıldız ile yedi yıldızlı otel arasındaki fark, sıra dışı mimari görünüm ve iç tasarımla, hizmet farklılığı.
Dubai'deki yedi yıldızlı otel Burj el Arab en büyük özelliği denizin ortasında yelken şeklindeki mimarisi. Uzay motifleri, buzlu camlar gibi şeyler olmayacak ama 100 sene sonra da çok hoş görünecek bir bina yapmayı düşünüyoruz. Dikine yükselmektense girintili çıkıntılı yapısıyla tabana yayıldık. Sahile sıfır noktadaki otel çevreyi rahatsız etmeden denizi maksimum görebilecek şekilde dizayn edilecek. Kişiye özel katlar ve salonlar bulunacak. Oda sayısı 350, yatak sayısı 700 civarında olacak ama daha çok konferans salonlarına önem veriyoruz. Şu anda İstanbul'da en büyük toplantı salonu 3 bin kişilik alanıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde. Biz 5 bin kişilik oratoryum yapıyoruz. Avrupa yakası doldu ve Anadolu yakasına akın var. Sabiha Gökçen Havalimanı'na yakınlığının yanı sıra otele yat ve helikopterle gelme avantajı olacak."
Mevzuat yüzünden 5++
Türkiye'de mevzuat nedeniyle resmi olarak yedi yıldızlı otel bulunmuyor. Bu nedenle kataloglarda yedi yıldızlı oteller 5++ sınıfında gösteriliyor. Türkiye'nin yedi yıldız kalitesinde hizmet veren tek oteli şu anda Antalya'daki Sungate Port Royal olarak gösteriliyor. Pendik'teki otelde ayrıca 5 bin kişilik kongre salonu da yapılması düşünülüyor. Böylece şu anda İstanbul'un en kapasiteli kongre salonu olan 3 bin kişilik Lütfü Kırdar Merkezi geride bırakılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7664007664000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.