İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu
İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

İdil Kültür Merkezi daha önce de baskına uğradı (arşiv)

İstanbul polisi, bu sabah 06:00 sularında İstanbul Gençlik Federasyonu binasına baskın düzenledi. Aynı saatlerde İdil Kültür Merkezi de polis tarafından ablukaya alındı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 06.00 sıralarında değişik adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Beyoğlu Okmeydanı Piyalepaşa Caddesi üzerinde bir adrese yapılan baskına Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleri de destek verdi.

DHKP-C'ye yönelik olduğu ileri sürülen operasyonda, evin içinde bulunan şüpheliler slogan atmaya başladı. Kapıları açmayan şüpheliler pencerelere çıkarak slogan atarken, polis ekipleri de eve gaz bombası attı. Binayı saran polisler apartman kapısından, çatıdan ve itfaiye merdiveni yardımıyla pencerelerden binaya girmeye çalıştı. Ekipler uzun süren çalışma sonucunda pencere korkuluklarını keserek içeri girdi. Polislere direnen 6’sı kadın 13 kişi gözaltına alınarak çevik kuvvet otobüslerine bindirildi. Diğer adreslerde de çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Aynı saatlerde polisi Grup Yorum’un bulunduğu İdil Kültür Merkezi’ni de ablukaya aldı.

Çok sayıda polis merkezin önünde beklerken, Radikal’e açıklama yapan Grup Yorum üyesi Cihan Keşkek, Kültür Merkezi içinde yaklaşık on kişi olduklarını ve gelişmeleri izlediklerini söyledi.

Baskın haberinin duyulmasının ardından Kültür Merkezi önünde kalabalık bir grup toplandı. Polis'in henüz müdahale etmediği Kültür Merkezi’nde ise Grup yorum üyeleri türküler ve sloganlarla polise tepki gösterdi.

MUAMMER GÜLER: YAKALANANLARDAN BİRİ LİDER POZİSYONUNDA 
İçişleri Bakanı Muammer Güler de operasyona ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, "Bu operasyon sırasında biri aranmakta olan 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 6'sı 18 yaşından küçüktür. Yakalananlar kişiler arasında DHKP-C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmakta olan bir şahıs bulunuyor" diye konuştu. Öte yandan Okmeydanı'nda operasyonun yapıldığı bina öğleden sonra basın mensuplarına açıldı. Basılan 4 katlı binanın her katında kalın çelik kapılar ile çelik plakalarla güçlendirilmiş duvarların olduğu görüldü.


ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ KAÇAK KULLANILMIŞ
Operasyon yapılan binayla ilgili bir başka iddia ise 'elektrik, su ve doğalgazının kaçak olduğu' yönündeydi. Polisler, İSKİ, İGDAŞ ve BEDAŞ’a ihbarda bulundu. Olay yerine gelen bir İSKİ görevlisi, binanın ödenmemiş 24 bin TL borcunun olduğunu ve kaçak kullanım yapıldığını, bu yüzden savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


PROTESTOCU GRUBA MÜDAHALE
Gençlik Federasyonu'ndaki aramalar devam ederken alt sokakta bulunan İdil Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup polis baskınını protesto etti. Grubun sloganlar atarak polise taş ve şişe atması üzerine polis, gaz bombalarıyla gruba müdahale etti. Müdahale sırasında arada kalan bir çocuk çevik kuvvet polisi tarafından kucaklanarak olay yerinden uzaklaştırıldı. Yine olayın yaşandığı sıralarda iki çocuğunu okula götüren bir baba da grup ile polis arasında kaldı. Aile, polisler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. İdil Kültür Merkezi'nin pencerelerine çıkan protestocular polisi şov yapmakla suçladı. Atılan taşların isabet etmesi sonucu bir çevik kuvvet polisi başından yaralandı. Başı kanlar içinde kalan polis, arkadaşlarının yardımıyla bir otomobile bindirilerek hastaneye kaldırıldı.