İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu
İstanbul'da DHKP-C'ye şafak operasyonu

İdil Kültür Merkezi daha önce de baskına uğradı (arşiv)

İstanbul polisi, bu sabah 06:00 sularında İstanbul Gençlik Federasyonu binasına baskın düzenledi. Aynı saatlerde İdil Kültür Merkezi de polis tarafından ablukaya alındı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 06.00 sıralarında değişik adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Beyoğlu Okmeydanı Piyalepaşa Caddesi üzerinde bir adrese yapılan baskına Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleri de destek verdi.

DHKP-C'ye yönelik olduğu ileri sürülen operasyonda, evin içinde bulunan şüpheliler slogan atmaya başladı. Kapıları açmayan şüpheliler pencerelere çıkarak slogan atarken, polis ekipleri de eve gaz bombası attı. Binayı saran polisler apartman kapısından, çatıdan ve itfaiye merdiveni yardımıyla pencerelerden binaya girmeye çalıştı. Ekipler uzun süren çalışma sonucunda pencere korkuluklarını keserek içeri girdi. Polislere direnen 6’sı kadın 13 kişi gözaltına alınarak çevik kuvvet otobüslerine bindirildi. Diğer adreslerde de çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Aynı saatlerde polisi Grup Yorum’un bulunduğu İdil Kültür Merkezi’ni de ablukaya aldı.

Çok sayıda polis merkezin önünde beklerken, Radikal’e açıklama yapan Grup Yorum üyesi Cihan Keşkek, Kültür Merkezi içinde yaklaşık on kişi olduklarını ve gelişmeleri izlediklerini söyledi.

Baskın haberinin duyulmasının ardından Kültür Merkezi önünde kalabalık bir grup toplandı. Polis'in henüz müdahale etmediği Kültür Merkezi’nde ise Grup yorum üyeleri türküler ve sloganlarla polise tepki gösterdi.

MUAMMER GÜLER: YAKALANANLARDAN BİRİ LİDER POZİSYONUNDA 
İçişleri Bakanı Muammer Güler de operasyona ilgili açıklamalarda bulundu. Güler, "Bu operasyon sırasında biri aranmakta olan 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 6'sı 18 yaşından küçüktür. Yakalananlar kişiler arasında DHKP-C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmakta olan bir şahıs bulunuyor" diye konuştu. Öte yandan Okmeydanı'nda operasyonun yapıldığı bina öğleden sonra basın mensuplarına açıldı. Basılan 4 katlı binanın her katında kalın çelik kapılar ile çelik plakalarla güçlendirilmiş duvarların olduğu görüldü.


ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ KAÇAK KULLANILMIŞ
Operasyon yapılan binayla ilgili bir başka iddia ise 'elektrik, su ve doğalgazının kaçak olduğu' yönündeydi. Polisler, İSKİ, İGDAŞ ve BEDAŞ’a ihbarda bulundu. Olay yerine gelen bir İSKİ görevlisi, binanın ödenmemiş 24 bin TL borcunun olduğunu ve kaçak kullanım yapıldığını, bu yüzden savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


PROTESTOCU GRUBA MÜDAHALE
Gençlik Federasyonu'ndaki aramalar devam ederken alt sokakta bulunan İdil Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup polis baskınını protesto etti. Grubun sloganlar atarak polise taş ve şişe atması üzerine polis, gaz bombalarıyla gruba müdahale etti. Müdahale sırasında arada kalan bir çocuk çevik kuvvet polisi tarafından kucaklanarak olay yerinden uzaklaştırıldı. Yine olayın yaşandığı sıralarda iki çocuğunu okula götüren bir baba da grup ile polis arasında kaldı. Aile, polisler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı. İdil Kültür Merkezi'nin pencerelerine çıkan protestocular polisi şov yapmakla suçladı. Atılan taşların isabet etmesi sonucu bir çevik kuvvet polisi başından yaralandı. Başı kanlar içinde kalan polis, arkadaşlarının yardımıyla bir otomobile bindirilerek hastaneye kaldırıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1125082112508216

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yahu tamam - ahmetsomut

  Hadi her şeyi anladık. Bunlar tamamen zararsız sevgi pıtırcığı sosyalist kardeşlerimiz. Sadece oturup Kapital okuyup Grup Yorum dinleyerek biz cahil halkın aydınlanması için uğraşır dururlar. Peki o yüzlerce kilo ağırlığındaki çelik kapı nedir yahu? Bir evden 10 küsur çelik kapı çıkması nedir? var mı bunun da bir izahı?

  yesinler barış eşitlik türkülerinizi - bumerag

  Müdahaleyi öğrenen gruplar türkülerle protesto etmişler.Ağızlarına hiç yakışmıyor kardeşlik,barış eşitlik lafları.Çünkü dillerinde bu sözcükler ellerinde bomba olan bir sol örgüt bu.Ama anlamazlar bunlar.Türkü söyleyen Grup yoruma da bir sorsunlar ABD elçiliği önünde ölen güvenlik görevlisi ve kandırılmış canlı bomba hakkında ne düşünüyorsun diye? Cvp eee. kem... küm ....barış...emek...eee...

  3 T.. - anaximenes

  Bilinen şeydir. Portekiz diktatörü Salazar'a ülkesini nasıl bu kadar uzun süre yönetebildiği sorulduğunda verdiği cevaptır 3 F.. İlerde (ne kadar ilerde olur bilinmez) bu ülkenin başbakanına (belki de başkanına) aynı soru sorulursa vereceği yanıta yardım edelim; 3 T.. Yani Üç Torba. 1. torba Ergenekon, 2. si KCK, 3. torba DHKP-C diyebilir. İşine gelmediklerini bu torbalara doldurup muhalefeti derdest ederek nasıl 'güllük gülistanlık' bir ülke yarattığını anlatabilir

  Solcular Kendini Sorgulamalı - evetisyan06

  Lafa gelince insanlık, eşitlik, kardeşlik, barış vs vs ama gerçek hayata bakınca bir yığın sol terör örgütü ki işleri güçleri sağı solu bombalayıp masum insanları öldürmek. Solcular bunu sorgulamalı. Neden söylemle eylem arasında bu kadar büyük bir zıtlık var? Neden ağızlarından barış, kardeşlik, eşitlik lafları dökülürken neden ellerinden kan ve şiddet eksik olmuyor? Dizilere, filmlere, romanalra vs bakıyoruz ne güzel solcu çocuklar, asla şiddete başvurmuyorlar karşılarında konuşmayı bir türlü beceremeyen faşist ülkücüler veya polisler.. Ama gerçeğe bakıyoruz Türkiye'de şiddeti en yoğun kullanan grup solcular. Her durumda bu sizi samimiyetsiz, yalancı yapar; çünkü aslolan fiildir laf değil. Bir adamın sözü ve hareketi çelişiyorsa fiiline bakılarak hükmedilir ki bunu liseli kızlar bile bilir. Birisi seni seviyorum deyip hareketiyle desteklemezse o lafla liseli kızı bile kandıramazsınız. Ee artık liseli kız kadar olsun sorgulamayı becerin. Sabahın 6sında 13 kişi doluşmuşlar bir daireye sonra polis neden bastı? Daha 1 ay önce bombalı saldırı yapmış bir örgütten bahsediyoruz herhalde piknik organizasyonu yapmıyorlardı orada. ne yapacaktı polis yeni bombanın patlamasını bekleyip sonra mı operasyon yapacak? Olur canım başka arzunuz? Siz ya bu barış kardeşlik ağızlarını bırakın ya da bomba işlerini ikisi bir arada millet yemiyor; 50 yıldır yemedi bu samimiyetsizliğinizi 100 daha geçse yemez.

  Savas bitiyor Sosyalizim gelecek - telat cengiz

  Devlet bundan sonra sosyalistlere karsi daha sert önlemler alacak. yaslari 10-15 fark etmeyecek, egitim sistemiyle ablukaya aldigi genc insanlari gelisim sürecinde iceri tikmakla baslayacak. acaba türkiyede venezuella gibi müslüman halkida yanina alarak burjuvaziye karsi örgütlenen bir yapi cikacakmi. mesela Maradona, CHe dövmesinin yaninda her sahaya ciktiginda dini isaretlerini yapmis öyle maca baslamistir, bu demektirki bir insan hem dindar olabilir hemde burjuvaziye karsi savasabilir, acaba türkiyede komünizmin din karsitligi olmadigi algilanabilecekmi, müslümanlarda sosyalist olabilir anlayisi algilanacakmi, tüm güney amerika hiristiyan, arjantin, venezualla, bolivya, ama hepside sosyalist devrimlerini gerceklestirdiler. tek sorun kendi gerilla hareketini insaa eden kürtler burjuvaziyle anlasarak kendi misyonlarini en azindan bu yüzyilda yitirmelerinin ardindan, türkler kendi gerilla hareketini kurabilecekmi, herseyi altüst edildigi aclik ve sefaletin kol gezdigi ülkede din halki daha nekadar dizginleyecek. acaba Türkiyede kendine sol diyen unsurlar neden tek bir cati altinda birlesmez, veya aclik ve sefalet icinde olan kesimler neden iktidara karsi tek yumruk olmaz, bugün konusulmasi gereken tek konu budur. saygilar

  Yakalananlardan biri lider konumundaymis - huseyinyilmaz1973

  Her ay ayni mekana bir operasyonun yapildigi biliniyor. lider konumundakiler de o kadar aptallar ki operasyonun yapildigi yerlerde kaliyorlar. birakin bu orgut hikayelerini, basbayagi grup yorum rahatsiz etti sizi son konserinde topladigi 50 den fazla sanatciyla.

  Yetti artik her ay bir operasyon - huseyinyilmaz1973

  her seyi kabul edelim. diyelim ki bu adamlar gercekten terorist. polis, 18 ocak gunu ayni yeri basmis, ıdil kultur merkesi'ni darmadagin etmis ne var ne yoksa almis goturmustu. aranmadik tek nokta kalmamisti. "gerekli gorduklerini" tutuklamis, gerekli gormediklerini de salivermisti. bunun uzerinden henuz 2 ay gecmeden, oraya baskin yaparak devlet ne bulmayi amacliyor? orgut, bu kadar mi aptal? baskinin hemen sonrasinda "haydi orgutsel dokumanlarimizi suraya yiginak yapalim, polis geldiginde de yakariz... ne kadar da kotu kisilikleriz, yasasin!" diyor olmalilar.