İstanbul'da dolandırıcılık operasyonu: 20 gözaltı

İstanbul'da dolandırıcılık operasyonu: 20 gözaltı
İstanbul'da dolandırıcılık operasyonu: 20 gözaltı

Fotoğraf:: Arşiv

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İstanbul ve Kocaeli'de eş zamanlı yaptıkları lüks otomobil dolandırıcılığı operasyonunda, şebeke liderinin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, lüks otomobillerin noter satışı yapıldıktan sonra sahiplerine paralarını ödemeyerek dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik operasyon düzenledi. İstanbul ve Kocaeli'de eş zamanlı yapılan operasyonlarda şebeke lideri olduğu iddia edilen Hanefi Y.'nin de aralarında bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alındı.

ARACI NOTERDEN ALDIKTAN SONRA PARA ÖDEMİYORLAR

Emniyet kaynakları, şebekenin araçlarını satmak için internette ilan veren kişileri işlettikleri galerilerine çağırdıktan sonra güvenlerini kazanarak araçların satışını özellikle akşam saatlerinde noterlerde resmi bir şekilde yaptırdığını belirtti. Şebeke üyelerinin noter satışından sonra vatandaşların parasını banka havalesi ile yapılacağını söyleyerek bankaların havale ekranlarını mağdurlara gösterdikleri ancak  havale yapmadıkları ifade edildi.

PARASINI İSTEYENE, YA SENET, YA ÖLÜM TEHDİDİ

Polis, şebekenin nakit para konusunda ısrarcı olan mağdurlara senet vererek geçiştirdiğini ya da mağdurları ölümle tehdit ederek olayın peşini bırakmalarını istediklerini öne sürdü.

 

(Çağatay KENARLI / DHA)