İstanbul'da dolu yağdı

İstanbul'da dolu yağdı
İstanbul'da dolu yağdı

Araçların camından yol böyle görünüyordu. Görüş sıfıra kadar düşünce araçlar durarak yağışın dinmesini bekledi. (FOTOĞRAF: SERKAN OCAK)

İstanbul'da dolu ve şiddetli yağış etkili oldu. Fındık büyüklüğündeki dolu yüzünden seyir halindeki araçlar zor anlar yaşadı. Bağcılar'da arabaların üzeri ve yerler bembeyaz oldu.

 

İSTANBUL- Bağcılar ve Esenyurt'ta dolu ve sağanak yağmur nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Alınan bilgiye göre, öğlen saatlerinde etkili olan dolu ve sağanak yağmur sonucu Bağcılar'ın Fevzi Çakmak ve Göztepe ile Esenyurt'un Yenikent, Yeşilkent, Kıraç Merkez ve Pınar mahallelerinde birçok ev ve iş yerinde su baskını yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar ve Avcılar itfaiye ekipleri ev ve iş yerlerinde suları tahliye çalışmalarına başladı.Bu arada, İstanbul'un genelinde de etkili olan, aniden bastıran dolu ve sağanak yağmura yolda yakalanan vatandaşların da zor anlar yaşadıkları görüldü.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'un, atmosferin üst kısımlarındaki serin havanın etkisi altında bulunduğunu söyledi. Bu nedenle konvektif (kısa süreli ve şiddetli) yağışlar görüldüğünü ifade eden Yıldırım, ''kararsız yağış'' denilen bu tür yağışların kısa süreli ve lokal olduğunu söyledi.

''İstanbul genelinde yarın öğlen saatlerinde yine kısa süreli lokal sağanak yağış beklentimiz var'' diyen Yıldırım, atmosferin üst seviyelerindeki aşırı sıcaklık farkından dolayı yağışların dolu şeklinde de olabileceğini kaydetti. Mustafa Yıldırım, ''Vatandaşlarımız ani gelişen yağışla birlikte trafikte yaşanabilecek olumsuzluklar ve kısa süreli lokal su baskınlarına karşı dikkatli olsunlar'' dedi.

GÜLHANE PARKI'NA YILDIRIM DÜŞTÜ


Sağanak yağıştan korunmak için Gülhane Parkı'nda altına sığındığı ağaca yıldırım düşen bir kişi yaralandı. Eşiyle birlikte Gülhane Parkı'nda gezen İrfan Yıldırım, aniden bastıran sağanak yağmurdan korunmak için bir ağacın altına sığındı. Bu sırada ağaca yıldırım düşmesi üzerine İrfan Yıldırım, eşi ve başka bir vatandaş etkilendi.

Olay yerine gelen sağlık görevlilerince kontrolleri yapılan bu kişilerden yüzünün bir bölümünü hissetmediğini ifade eden İrfan Yıldırım, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yıldırım'ın eşi ile diğer kişinin ise herhangi bir sağlık sorunlarının bulunmadığı belirtildi. (aa)