İstanbul'da domuz gribi paniği!

İstanbul'da domuz gribi paniği!
İstanbul'da domuz gribi paniği!
İstanbul'da geçtiğimiz hafta ABD'den dönen bir kadın domuz gribi şüphesiyle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.Edinilen bilgilere göre Y.S isimli bir kadın, geçtiğimiz hafta ABD'nin New York şehrinden İstanbul'a geldiğini ve uçakta sürekli hapşıran bir yolcu bulunduğunu belirterek, dün saat 20.00 sıralarında yüksek ateş şikayeti ve domuz gribi şüphesiyle Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu.

İsmi öğrenilemeyen bir yakını ile birlikte hastaneye gelen Y.S, görevliler tarafından araç içinde, hastane bahçesinde bekletildi. Bu sırada Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan çalışanlar, hastalar ve hasta yakınlarına maske dağıtıldı. Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü vakalarına karşı Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin karantina şartlarına sahip olduğu öğrenilirken, Y.S ve yakını habercilerin görüntü alması üzerine ambulans beklemeden kendi araçlarıyla hızla uzaklaştı. Y.S'nin başvurusunun hastane kayıtlarına "Domuz gribi şüphesi" olarak geçtiği öğrenildi. Bu arada Y.S ve yakının Hastaneden ayrıldıktan sonra nereye gittikleri ile ilgili bir bilgi alınamadı.
Y.S'nin yanında bulunan ve ismi öğrenilemeyen yakını habercilere verdiği ses kaydında, Y.S'nin Amerika'dan geçen hafta geldiğini belirterek, "Uçakta bu vakadan etkilenen veya düşünülen, bir grip endişesinden dolayı eğer kendisini kötü hissedilirse bu süreç içinde en yakın sağlık kuruluşuna acil olarak başvurması istendi. Biz de bir gribal enfeksiyondan şüphelendiğimiz için, bende bir yakını olduğumdan bende de risk teşkil ettiği için hastaneye başvurduk. Yetkili arkadaşlar gerekli tedbirin alınamadığını, tecrit odasının olmadığını ve gerekli teşhisin Kartal'da yapılacağını belirttiler. Bundan dolayı Kartal'a özel bir ambulansla götüreceklerini belirttiler. Şu anda onları bekliyoruz. Yaklaşık bir saatten beri bekliyoruz. Özel bir ambulans olduğu için onu beklememiz gerektiğini belirttiler. Herkese maske dağıtıldı. Herhangi bir riske karşı özel önlem almak için hastane yetkilileri gerekli tedbiri aldılar. Bizi diğer hastalardan uzak tutuyorlar. Uyarıyı uçakta bulunan doktor arkadaşlar yaptı. Bir hastalığı vardı uçakta birinin. Uçakta olan tüm yolculara aynı uyarıda bulunuldu. Herhangi bir ateş yükselmesi olursa, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi söylendi. Gribal enfeksiyon olarak söylendi"diye konuştu.