İstanbul'da domuz gribi paniği...

İstanbul'da domuz gribi paniği...
İstanbul'da domuz gribi paniği...

Bir kişinin domuz gribi şüphesiyle geldiği duyulunca Haydarpaşa Numune Hastanesi?nde tüm hasta ve yakınlarına maske dağıtıldı. FOTOĞRAF: RAMAZAN EĞRİ / DHA

İSTANBUL/ANKARA - ABD’den gelen Y.S. domuz gribi şüphesiyle önceki gece Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne başvurunca, panik yaşandı. Y.S. geldiği araçta hastane bahçesinde bekletilirken hasta ve yakınlarına maske dağıtıldı. Buradan Haseki’ye giden Y.S.’nin ön test sonuçlarının negatif çıktığı, doğrulama testinin ise bugün sonuç vereceği öğrenilirken dün bu kez Air France’ın uçağıyla İstanbul’a gelen bir Koreli yolcu domuz gribi şüphesiyle Haseki’ye götürüldü. Yolcunun Atatürk Havalimanı’ndaki termal kemaralarda ateşinin yüksek çıktığı öğrenildi.  
İstanbul Valisi Muammer Güler ise dün düzenlediği toplantıda sorular üzerine “Şunu kesinlikle ifade ediyorum ki İstanbul’da tespit edilmiş bir domuz gribi vakası yoktur” dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da domuz gribi nedeniyle öğrencilik yıllarına geri döndü. Son 15 gündür bir öğrenci gibi her akşam ders çalıştığını anlatan Akdağ, dün 81 ilin valisi ve il sağlık müdürleriyle birlikte bir toplantı yaptı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Akdağ, henüz Türkiye’de bir domuz gribi vakasının görülmediğini ancak görülme riskinin olduğunu söyledi. Domuz gribinin tüm dünyayı tehdit eder hale geldiğine dikkat çeken Akdağ, “Son 15 gündür  her akşam adeta üniversitede, akademide olduğum günler gibi ders çalışıyorum. Hepimizin farkındalık seviyesi belli noktada olmalı ki virüs Türkiye’ye gelirse paniğe kapılmayalım” dedi.

‘Bu virüs tamamen farklı’
Akdağ, virüsün yapısı konusunda da uyardı: “Bu tür virüsler her 30-40 yılda bir görülür. Grip virüsleri her yıl yapısını biraz daha değiştirerek ortaya çıkar. Bu kez domuz gribi denen virüs gömleğini, elbisesini değiştirir gibi değil, yapısını tamamen değiştiriyor. Bağışıklık açısından kimsenin hazır olmadığı bir yapıya kavuşuyor. Ancak böyle bir virüs beklendiği için Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülke pandemi planlarını itinayla yaptı” diye konuştu.  Domuz gribinin yayılma hızının yüksek olduğunu ancak öldürücülük oranının düşük olduğunu belirten Akdağ, 1000 vakada üç-beş kişinin öldüğünü ancak çok büyük kitlelere yayıldığında ölüm oranlarının da artabileceğini söyledi.
Peki alınması gereken önlemler:
“Sağlık Bakanlığı olarak, zaruri olmadıkça yurtdışına çıkışı tavsiye etmiyoruz. Zorunlu olarak çıkılması gerekiyorsa vatandaşlarımızı dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda havaalanları ve limanlarda bilgilendiriyoruz. Türkiye’ye girişlerde de termal kameralarla ısı ölçümleri yapıyoruz. Sağlık görevlileri girişlerde gözlem yapıyor. Bireysel olarak da başka insanlarla temas ettiğimizde ve onların dokunduğu yerlere dokunduğumuzda 20-30 saniye sabunla iyice ellerimizi yıkamalıyız. El yıkayarak virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Hasta olanlar hapşırırken bir mendille ağzını kapamalı.”

Vaka sayısı 5 bini aştı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya çapında insanda domuz gribi vakası sayısının 5 bini aştığını, hastalıktan 61 kişinin öldüğünü açıkladı. WHO bir gün önce 4 bin 694 olarak bildirdiği son vaka sayısını dün 5 bin 261’e yükseltti. (Radikal, dha, aa)