İstanbul'da Emniyet ile savcılık birbirine girdi

İSTANBUL - ‘Hacıhüsrev’deki uyuşturu çetelerine içeriden haber uçurulduğu, bu yüzden Beyoğlu Adliyesi’nin basıldığı’ iddiası, İstanbul’da polisle adliyeyi birbirine düşürdü. Adliyenin polis tarafından basılması diye bir şeyin söz konusu olmadığını ve olamayacağını açıklayan Beyoğlu Başsavcılığı,  operasyonun basına sızdırılmasıyla ilgili de İstanbul Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma açtı. 
Emniyet-Adliye geriliminin fitili, önceki gün Hacıhüsrev’e yapılan operasyonlarla başladı. Operasyonlar kapsamında, Beyoğlu Adliyesi’nde de üç kişinin ifadesine başvuruldu. Ancak olay sıcağı sıcağına bazı internet sitelerine ‘Beyoğlu Adliyesi’ni polis bastı, bazı çalışan ve avukatlar gözaltında’ şeklinde yansıdı. Beyoğlu Adliyesi bunun üzerine aynı gün basın kuruluşlarına bir açıklama yollayarak baskın iddiasını yalanladı.  Açıklamada polisin adliyeyi nın söz konusu olmadığı, zaten polisin böyle bir yetkisinin olmadığı, sadece üç çalışanın bilgisine başvurulduğu,  gözaltının ise söz konusu olmadığı vurgulandı.
Önceki günkü bu açıklamaya rağmen dünkü bazı ‘baskın ve içeriden bilgi sızdırma’yla ilgili iddialar dünkü gazete ve TV yayınlarına yansıdı.  Hemen ardından  Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ilginç bir haber geldi.
Başsavcılık, soruşturmanın gizliliği ihlal edildiği ve basına bilgi sızdırıldığı gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı. Yetkililer, operasyonlarla ilgili basına bilgi verenlerin tespit edilmeye çalışıldığını, söylerken  haberlerde iddia edildiği gibi gözaltına alınan avukat olmadığını da bir kez daha vurguladı. (Radikal)