@ismailsaymaz

İstanbul'da Ermeni kilisesine silahlı saldırı

İstanbul'da Ermeni kilisesine silahlı saldırı
İstanbul'da Ermeni kilisesine silahlı saldırı
İstanbul'daki Ermeni Patriklik Kilisesi'ne bu sabahki ayin sırasında silahlı saldırı düzenlendi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - Kumkapı’da bulunan Ermeni Patriklik Kilisesi’ne bu sabah saat 12:30 sularında silahlı saldırı düzenlendi. Kim olduğu belirsiz bir kişi, ayin sırasında yedi el havaya ateş ettikten sonra kaçtı. Geçen 27 ve 28 Nisan’da Ataşehir’deki Yeni Umut Protestan Kilisesi ve Burgazada’daki Ayois İonis Rum Ortodoks Kilisesi’ne de saldırılar gerçekleştirilmişti.

Ermeni Cemaati’nden Garo Paylan’ın verdiği bilgiye göre bugün ayinin bitim saatine yakın kilise önüne gelen bir kişi havaya yedi el ateş ettikten sonra yaya vaziyette kaçtı. Ayin halindeki, aralarında çocukların da olduğu cemaat büyük panik yaşadı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Polis kamera kayıtlarını inceliyor

Paylan, polisin kamera kayıtlarına el koyduğunu kaydederken, saldırganın kimliğinin ve yalnız olup olmadığının belirlenmeye çalışıldığını vurguladı. Paylan, şöyle dedi:

“Bir kişi saat 12.30 sularında patrikanenin kapısına geliyor, yedi el kurusıkı tabancayla havaya ateş ediyor. Şu an eşkaller belirlenmeye çalışılıyor. Terörle mücadele ve güvenlik şube birlikte çalışıyor. Tek ya da başka kişi de olabilirmiş. Kapıda bizden kimse yokmuş. Bağırma veya slogan atma yok. İçerde bir panik oluyor. Kapıları kapatıp tedbir alıyorlar.”

Saldırıdan sonda kiliseye çok sayıda polis sevk edildi. Çevredeki MOBESE kameralarını inceleyen ve görgü tanıklarının ifadelerini alan polis saldırganın eşkalini belirlemeye çalışıyor. İlk incelemede, olay yerinde bulunan yedi boş kovanın kurusıkı bir silaha ait olduğunun belirlendiği ifade ediliyor.

Ataşehir ve Burgazada’da da saldırı

Geçen 27 Nisan’da, kimliği belirsiz 30-40 kişilik bir grup, Ataşehir Yeni Umut Kilisesi’ne taş ve yumurtalarla saldırdı. Kilisede yalnız olan Finlandiya vatandaşı bir cemaat üyesi olaydan zarar görmezken, kilisede maddi hasar meydana geldi. Polisin saldırının hemen ardından olay yerine intikal ettiği ve geniş çaplı olarak olayın soruşturulmasına başladığı bildirildi. Kilisenin camları kırılırken, tabelası sökülüp götürüldü ve kapı girişinde bulunan dekorlar parçalandı. Gruptan bazı kişilerin kilisenin iç kapısını tekmeleyip zorladığı ancak içeriye giremediği beyan edildi.

Ayrıca 28 Nisan’da, Çatalca’dan Burgazada’ya gelen 15-18 yaş arasındaki 10 kişilik gurup Ayois İonis Rum Ordodoks Kilise’sine girerek mumlukta bırakılan paraları almak istedi. Mumlukta bulunan tüm mumları alıp, dolabı kırdılar, sokaklara savurdular ve mumluğu soymak için kapılarını kırdılar.


  http://www.radikal.com.tr/113228611322869

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  . - bisushuzurver

  Nasıl bir zihniyettir bu bizdeki, anlamadım ki.

  Yeter bu aklin alamadigi ilkel gerilik - nemzetkozi

  Biraz insaf avrupa'da milyonlarca turk vatandasi yasarken ve sadece yasamakla kalmayip her sehrine camiler dikerken ve avrupa onlarin topragi bile degilken boylesi ilkel bir saldiri gormedikleri halde; sizler daha anadoluya gelmeden o topraklarin sahibi olan farkli dinlere ve farkli halklara bu pervasizca saldiriyi ne yuzle yapiyorsunuz? Madem o kadar kendinizden olmayanlardan nefret ediyorsunuz neden kendinizden olmayanlarin yaninda israrla yasamaktan diretiyorsunuz?!

  Yuksek tansiyon - Pirtik

  Hukumet tansiyonu yuksellttikce insanlarin damarina bastikca bir yerlerden patlama olacak. Herkes aklini basina almali.

  Kim bunlar? - HannesYilmaz

  Malesef sayin Basbakanim, siz televizyonlarda biz inanci bir turk gencligi istiyoruz derseniz iste böyle bir tablo ile karsilasirsiniz. Uzgunum ama maalesef muslumanlar ipin ucunu diger dinlere nazara biraz daha fazla kaciriyor. Size tavsiyem daha seküler bir genclik edinin cunku onlarin kendinden farkliya daha cok fazla saygisi var. Bugun isvecte ezan okuyor evet dunyanin en ateist ulkesi %85 ile sizin %99 gibi uyduruk bir numarada degil hani. Evet ateist olun demiyoruz size, sadece daha seküler olun.

  NE DEMEK BU ? - BARİSİM

  Böyle provakatif olayların olabilme ihtimalini emniyet hiç düşünmemiş mi ?Neden bayram günü,ve kalabalık olan bir ortamda güvenlik önlemleri alınmamış,demek ki adamlar kiliseye girip halkı kurşunada dizse anında müdahale ve güvenlik sağlayacak hiç kimse yok.İlla eşkiyalık mı yapalım,kendimizi kendimiz mi korumaya çalışalım, nerde sosyal devlet anlayışı.Güvenlik önlemi almamış tüm devlet yetkililerinden şikayetçiyim bir ermeni vatandaş olarak, illa hrant abimiz gibi askerde katledilen sevag kardeşimiz gibi insanlar katledildikten sonra mı güvenlik alınıp ,yargı yarım yamalak harekete geçecek ?Bırakın da bayramımızı rahat kutlayalım bari yahu , ne kötü ırkçı insanlar var.Geçmişte yaşadıklarımızı zaten unutamıyoruz, geçmişin yaralarını zaten daha tam sarmış değiliz , neden hala bazıları yaramızı sürekli deşip-deşip iyileşmesine izin vermiyor.Biz herşeye , bize olan herşeye rağmen kardeşçe yaşamaktan , özgürce yaşamaktan başka birşey istemiyoruz , anlasın artık ırkçılar bunu. Bu nasıl bir eylemdir , ne kadar mide bulandırıcıdır yahu, ayıptır , günahtır..Neden bazı insanlar sürekli ırkımız ve dinimizden dolayı bir korkuyla yaşamamızı istiyorlar,bu şekilde eylemler yaparak.Biz her türlü provake edici eylemlere rağmen kardeşçe ,ırkımıza da dinimize de sahip çıkarak yaşamaya devam edeceğiz...

  KAHRAMANLIGIN BÖYLESI ! - palenke

  Ama ne kahramanmissiniz siz, sayilari binlere düsen zaten tedirgin yasayan.dogduklari topraklarda,vatanlarinda özgürce ve insanca yasamaya calisan bir avuc Ermeni Kardeslerimize kalkan eller KIRILMALI ve onlarin yalniz olmadiklarini hissettirmeliyiz.

  Irkçılık tohumları ve nefret söylemi - legendary

  Irkçılık tohumları bu topraklarda iyi yeşertildi. Eğitimden, medyaya, kitaplara, halkın gündelik diline kadar yaygınlaşan ırkçılık ve nefret söylemi artık meyvelerini vermeye başladı... Bir avuç azınlığa tahammül edemeyen, nefretine sahip çıkan nesiller geldi... Halen kitaplarla, siyasetçilerle bu nefret besleniyor. Olmayan tehdit ve tehlikelerle ilgili söylentiler yaygınlaştırılarak halka korku pompalanıyor... Misyonerlikten dem vuran askeri raporları, Yahudiler'in ülkeyi ele geçirdiklerini, iftiradan öte geçerliliği olmayan Nil'den Fırat'a yalanlarını anlata anlata halkı bu safsatalara inandıran kitaplar... Hem o misyonerlik nasıl bir tehditse bugün ülke nüfusunun yalnızca binde 2'si gayri müslim... İsrail amacına uygun şekilde Nil ve Ürdün nehirleri arasında kurulmuş bir ülkedir. Ne yapsın senin Fırat'ını! Yarattığınız canavarla gurur duyun. Devlet eliyle ve devlet destekli pompalanan bu nefret söyleminin meyveleri bunlar. Sonra Almanya'da ırkçı bir saldırı olunca feryat figan olunur...