İstanbul'da esnaf protestosu

İstanbul'da esnaf protestosu
İstanbul'da esnaf protestosu
Fatih'teki iş yerlerinden çıkartılmak istendiklerini öne süren bir grup Gedikpaşa esnafı, ayakkabı ve çanta yakarak bu durumu protesto etti.
Beyazıt tramvay durağında toplanan bir grup esnaf, slogan atarak iş yerlerinin boşaltıldığını öne sürdü. Grup adına bir basın açıklaması yapan Beyazıt Gedikpaşa Esnaf Platformu Sözcüsü Celal Fırat, Gedikpaşa bölgesinden çıkartılmaya çalışılan imalatçı esnafın, en fazla 3-5 kişiyle el sanatları tarzında üretim yapan, atık suyu, bacası olmayan, çevreyi kirletmeyen esnaf olduğunu belirtti. Esnafın bölgede ve ham madde aldığı İstanbul çevresi, Çorlu, Tuzla, Gerede, Biga, Bursa, İzmir ve Uşak gibi Anadolu’daki fabrikalarda çok sayıda kişiyi istihdam eden bir iş kolunun üyesi olduğunu dile getiren Fırat, bölgede üretilen malların, yaklaşık 55 ülkeden gelen, Laleli ve Beyazıt piyasasına uğrayan turistler tarafından alındığını kaydetti. Esnafa destek vermek amacıyla basın açıklamasına katılan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de ekonomik koşullara rağmen Gedikpaşa esnafının böyle bir muameleye maruz kalmalarına tahammül edemeyeceklerini, haklı mücadelelerinde esnafın yanında olacaklarını söyledi.
Grup, açıklamanın ardından çuvallardaki ayakkabı ve çantaları yere dökerek yaktıktan sonra yangını da tüplerle söndürdü. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protesto gösterisi, olaysız şekilde tamamlandı