İstanbul'da facia!

İstanbul'da facia!
İstanbul'da facia!
Zeytinburnu Ziya Gökalp Mahallesi 47/1 Sokakta bulunan 4 katlı binanın bodrum katında 5 kişi ölü bulundu.

Zeytinburnu’nda 4 katlı apartmanın bodrum katında 5 Afganistanlının cesedine ulaşıldı. Afgan Türk Dostluk Konseyi Başkanı Celalettin Şahab ölen 5 kişinin Afganistan’da yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye ’ye sığındığını söyledi.

Olay, saat 18.00’de Gökalp Mahallesi 47/5 Sokak’ta 4 katlı bir apartmanın bodrum katında meydana geldi. Yaklaşık 1 hafta önce bodrum kata taşındıkları öğrenilen Şuraşuhap, Nakibullah ile kardeşi Muhibullah ve Hudaybirdi Yusupi ile kardeşi üniversite öğrencisi İnayetullah Yusupi’nin cesedine ulaşıldı.

Bunun üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye, sağlık ve doğalgaz ekibi sevk edildi. İGDAŞ ekipleri binanın doğalgazını kesti. Yaşları henüz bilinmeyen 5 kişinin doğalgaz zehirlenmesinden öldüğü sanılıyor. Polis ekiplerinin olay yerindeki incelemesinin ardından cesetler cenaze aracına konularak otopsi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

İÇ SAVAŞTAN KAÇARAK TÜRKİYE’YE SIĞINDI İDDİASI

Zeytinburnu’nda cesedi bulunan 5 Afgan vatandaşın, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındıkları öne sürüldü. Afgan-Türk Dostluk Konseyi Başkanı Celalettin Şahab, ölen 5 kişinin iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlar olduğunu söyledi.

Afganistan’daki iç savaştan en çok kendilerinin etkilendiğini belirten Şahab, "Arkadaşları kapıyı çalıyor ama ses seda yok. Sonra bakmışlar başka bir olay var. Emniyete bildirmişler. Arkadaşlar gelip bakmışlar şuan da 5 tane ölü var. 4 tanesi 20- 25 yaş arası. Bir tanesi de İzmir’de okuyan kardeşimiz. Ölenlerden Nakibullah ve Muhibullah iki kardeş, İnayetullah ile Hüdaybirdi de 2 kardeş, bunlar Allahın rahmetine kavuştu. Soy isimleri henüz elimizde değil. Fakat Özbek asıllılar. 10 gün önce burayı kiralamışlar. Yasal olarak oturma izinleri var. Yeni gelmişler hatta bir tanesi de geçen hafta buraya gelmiş. Kimse kendi memleketini sıkıntı olmadan bırakmıyor. Afganistan’da savaş var. Eskiden iç savaş vardı. Afganistanlı Türkler olarak ezildik. İç savaşta da Afgan Türkleri olarak sıkıntı yaşıyoruz. Tabi ki iç savaştan kaçmışlardır. Kimse anasını babasını sıcak yuvasını bırakıp da kaçmaz" diye konuştu.

"DOĞALGAZ SIZINTISI SEBEBİYLE ÖLDÜLER"

Zeytinburnu’nda doğalgaz sızıntısı sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen 5 Afganistanlı ile ilgili açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Mete Ahmet Alparslan, "Afgan kardeşlerimizden 5’i içeride doğalgaz sızıntısı sebebiyle rahmetli oldu. Sabaha karşı saat 02.00’ye kadar oturmuşlar. Arkadaşları ayrılmış. Diğerleri burada kalıyorlar. Akşam 18.00 sıralarında tekrar geliyorlar ve kapıyı çalıyorlar, ancak cevap alamıyorlar. Telefonla arıyorlar yine cevap alamıyorlar. Polisi çağırıyorlar ve çilingir eşliğinde içeriye giriyorlar. İçeriden ağır bir doğalgaz kokusu geliyor. Polis geri çekilerek İGDAŞ’ı arıyor. İçeri girdiklerinde 5 kişinin öldüğünü görüyorlar. Yanma yok, doğalgaz sızıntısı var. Doğalgaz sobası kullanıyorlar. İkisi bir odada ikisi bir odada biri de başka bir odada olmak üzere 5 arkadaş, biri üniversite öğrencisi. 3 tanesini de misafır gelmişler. İkisi kardeş, bunlar Afgan Türklerinden. Zeytinburnu’nda 10 bin Afgan Türkü var. Ölenlerin hepsi erkek olduğunu öğrendik. Öğrencinin biri İzmir’de oturuyor. Ölenlerin isimleri Nakibullah, Muhibullah, İneyatullah, Hüdaybirdi ve Şuraşuhap" dedi.

DHA - İhsan YALÇIN


  http://www.radikal.com.tr/111492911149297

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorum yarım kalmış - iscisınıfı

  Sabahki yorum yarım kaldığından yanlış anlaşılmaş bu ülkede nufüsu kasıtlı olarak artırma politikası var iş ve emek gücünü ucuzlaştırmak amaç.İhtiyaçtan değil.Avrupaya giden kürtler ve türkler o ülkenin ihtiyaçları için gittiler.

  ... - AENCÜ

  Türkler ve Kürtler zor geçinirken Afganların burda ne işi varmış..İyi de Türkler ve Kürtler de birçok yabancı ülkede yaşıyor, oralarda çalışıp ekmek parası kazanıyor. Bu kadar tahammülsüz olmayın

  Ölenler insan ama Nasıl geliyorlar ? - iscisınıfı

  Mevcut nufüsumuzun çoğunluğunu oluşturan kürtler ve türkler bile zor geçinirken bu afganlar bu ülkeye nasıl alınıyor ?türkiyede nufüsu artırmak için elinden gelen herşeyi yapıyorlar.Da

  Kamu davası açılmalıdır - generalduncan

  Doğalgaz sobasının montajını yapan servis, doğalgaz sistemine onay veren İGDAŞ, mesken olarak sayılmayan bodrum katta oturulmasına göz yuman apartman yöneticisi yargılanmalıdır.

  Böylesine pes! - South pole

  Bulunduğum ülkeye gelip yerleşeli 39. yılım. Bu güne kadar doğal gaz zehirlenmesi olarak tek bir vakaya ne şahit oldum. Ne duydum. Ne TV ve gazete haberlerinde de seyretmedim, okumadım. Bu bir tesadüf değil. Kader de değil. Mutlaka bir boşluk var. Yıllar yılı Türkiye'de sürüp gelen bir cinayettir bu. Bir yerlerde yanlış var. Ya bürokraside. Ya eğitimde. Ama bana göre bunlardan ziyade başta sorumsuzluk. İnsan yaşamının değerinin olmadığı, sorumluların sorgulanamadığı, hukuksal yaptırım ve uygulamaların askıda kaldığı ülkelerde bu insan yaşamında kader sayılıp gidiyor. Ömrü bu kadarmış. Arkasından bir fetva. İş bitiyor. Bu olay Türkiye'de ne ilkidir ne de sonuncu olacaktır. İnsan yaşamı bu kadar ucuz mu? Yazık. İşin teknolojik tarafında suç ama bunu engelleyen yasalar, yaptırımlar olmalı. Varsa acımasız uygulanmalı. Burada olsa bu olay sanayi bakanlığından birilerinin mutlaka yerinden edilir. Alışığız. 3-5 gün sonra gündemden düşer. Yenisinin bir haberini daha okuruz. Ülkemiz gelişti! Yol kat ettik her alanda! Hem de bu gibi olayları yaşıyarak.

  Ne ummustunuz ne buldunuz :( - Ayse Sule

  Her olum zordur. Ama gurbette olum her bakimdan daha trajiktir. Bunu ancak, gurbetin, gurbette ogrenciligin, gurbet arkadasinin cenaze merasimine yardimci olmanin ne oldugunu bilenler anlar. Kimbilir ne umutlarla gelmistiniz Istanbul'a. Rabbim, umdugunuzdan daha guzel makamlara kavustursun hepinizi. Dilerim, en ufak ihmaliyle dahi sebep olanlar, derhal bulunur ve gereken cezayi alir. Cok acittiniz icimi cok...

  'Arkadaş Fukara ölürken dahi fukara be ' - BARİSİM

  O insanlar kim bilir ne emekle ne çabayla geldiler okumak içinde burda da bu şekilde can verdiler.Doğalgaz firmalarının bu işi yapıyorlarsa bu güvenliği %100 sağlamaları lazım artık.Fukara ölürken dahi fukara bee , hemde bir bodrum katında, 19 ,20 yaşında...