İstanbul'da fatura istihbarat müdürüne

Hrant Dink suikastine ilişkin ihmal soruşturmasında ilk somut gelişme dün yaşandı. Trabzon'dan gelen 'Dink öldürülecek' ihbarını ciddiye almadığı ve görevini yapmadığı gerekçesiyle İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler görevden alındı.

ANKARA - Hrant Dink suikastine ilişkin ihmal soruşturmasında ilk somut gelişme dün yaşandı. Trabzon'dan gelen 'Dink öldürülecek' ihbarını ciddiye almadığı ve görevini yapmadığı gerekçesiyle İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler görevden alındı.
Suikastin sekiz tutuklu zanlısından biri olan Erhan Tuncel'in Trabzon İstihbarat Şubesi'nin muhbiri olduğu ve suikasti yaklaşık bir yıl önce ihbar ettiği ortaya çıkmış, Trabzon istihbaratının, Tuncel'den gelen bu ihbarı İstanbul istihbaratına ilettiği, ancak gerekli önlemlerin alınmadığı öne sürülmüştü. İçişleri Bakanlığı'nın Trabzon'da başlattığı ihmal soruşturması İstanbul'u da içine alacak şekilde genişletilmişti.
Çalışmalarını İstanbul'da sürdüren mülkiye başmüfettişleri, İstanbul istihbaratının Trabzon'dan gelen ihbarda yer alan adresi kontrol edip tutanak tutmaktan başka bir işlem yapmadığını belirledi. İstanbul istihbaratının, müfettişlere sunduğu tutanakta, "Trabzon'dan gelen ihbarda adı geçen adres ve isim bilgisi kontrol edilmiş, ancak suikast ihbarını teyit edecek bilgi ve bulguya rastlanamamıştır" denildiği öğrenildi. İstanbul istihbaratının, 'teyit edilemedi' bilgisini Trabzon istihbaratına ve İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirmediği anlaşıldı.
Bu arada, Güler'in müfettişlere verdiği ifadede suçu üzerine alarak İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı kurtarmaya çalıştığı
öne sürüldü. İlhan'ın, "Gelen bilgiyi müdürümüz ve emniyet müdür yardımcımızla paylaşmadım. Adres boş çıkınca ciddiye almadım. İşlerimin yoğunluğundan da cevap yazısı yazamadım" dediği iddia edildi.
'Poster' iki görevliyi daha götürdü
Tetikçi Ogün Samast'ın Samsun'da çekilen poster gibi fotoğrafıyla ilgili soruşturma kapsamında bir polis daha görevden alınırken bir jandarmanın da görev yeri değiştirildi. Samast'ın üzerinde Atatürk'ün "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez" sözünün de bulunduğu Türk bayrağı önünde çektirilen fotoğrafını soruşturmak üzere Samsun'a İçişleri Bakanlığı iki müfettiş göndermişti. Görüntülerin Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde çekildiği açıklanmıştı. Soruşturma kapsamında Astsubay Başçavuş Birol Ustaoğlu'nun görev yeri değiştirildi. Terörle Mücadele'de görevli polis Cengiz Aydın da görevden alındı. Görevden alınan polislerin sayısı da görev yeri değiştirilen jandarmaların sayısı da beş oldu.