İstanbul'da film değil gerçek felaket

İstanbul'da film değil gerçek felaket
İstanbul'da film değil gerçek felaket

Araçların denize sürüklendiği Selimpaşa?da sel dehşeti, felakete tanık olanların yüzüne yansımıştı. Yüzlerce ev su altında kaldı. fotoğraflar: SALiH ZEKi FAZLIOğLU / aa fotoğraf: BURAK AKBULUT / dha

İstanbul sele üç kurban verdi, iki yaşında bir çocuk kayıp. Pendik'ten Çatalca'ya felaket manzaraları yaşandı. Yollarda mahsur kalanları helikopterler ve dozerler kurtardı. Yüzlerce ev su altında kaldı
İstanbul’da yağış daha çok Avrupa Yakası’nı vurdu. Yazlıkların ağırlıkta olduğu Silivri, Selimpaşa ve Kumburgaz’da yollar kapandı. Yıkılan evin çatısında mahsur kalan vatandaşın imdadına helikopter yetişti.
fotoğraf: aa
fotoğraf: Asım Güneş / dha


İSTANBUL - Helikopterle suyun içinden kurtarılan, otomobiliyle sel sularında sürüklenen, kucaklarında bebekleri dozerlerin kepçelerinde ağlayan insanlar... İstanbul’un dört bir yanında dün yaşananlar film sahneleri değil, felaketin kendisiydi. Üç kişi yağmur nedeniyle yaşamını yitirdi, iki yaşındaki bir çocuk kayıp. İstanbul’un özellikle Avrupa Yakası’nda etkili olan yağışlar birçok ev ve işyerini su basmasına, kimi evlere yıldırım düşmesine ve trafiğin kilitlenmesine neden oldu. 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre dün akşama kadar Çatalca ve Silivri’de toplam 827 kişi kurtarıldı. 

Geç müdahale iddiası
Sele toplam 332 personel, 129 araç, 32 bot, 10 helikopterle müdahale edildi. Çatalca ve Silivri’ye önceki geceden itibaren düşen yağış oranı 177.6 kilogram oldu.  Gün içinde dört kişinin yaşamını yitirdiği haberleri geldi. Sel nedeniyle arabalarında, evlerinde mahsur kalan vatandaşlar ekiplerin öğleden sonra müdahale ettiğini, bu gecikme nedeniyle mağdur olduklarını söyledi. Vali Muammer Güler ise, “İstanbul’da son yıllarda hiç yaşamadığımız bir doğal afet yaşandı. Can güvenliği açısından çok yoğun tedbirler uygulandı” dedi. Çatalca, Silivri ve Selimpaşa’da 17 yaralı olay yerinde, 30 yaralı da hastanelerde tedavi edildi.

İşadamı otomobiliyle sürüklendi
İstanbul’da ölenlerden biri işadamı Faruk Donat’tı. Sabah Silivri’deki cam fabrikasına gitmek için evinden çıkan Donat, yolda önce yağmura yakalandı, sonra sel sularıyla boğuşmaya başladı. Cep telefonuyla ailesini arayan Donat “Çok kötü durumdayım” dedi. İşadamından alınan son haber de bu oldu. Hemen bölgede arama çalışmalarına başlayan ailesi Donat’ın arabasına ulaştı ancak içinde kimse yoktu. Donat’ın cesedi oğlu tarafından bulundu.
Silivri’de Yeni Mahalle Gül Sokak’ta oturan 70 yaşındaki felçli Remzi Demir, selin  bastığı evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybederken, bir ölüm haberi de Kartal-Pendik arasındaki Yunus Tren İstasyonu’ndan geldi.  Sel sularıyla dolan yaya alt geçidi yerine raylardan geçmeye çalışan 58 yaşındaki Saadet Tülay Çamsarı tren çarpması sonucu öldü. 
Silivri’de otomobilleriyle sele kapılan 34 yaşındaki Aslı Manav ile yanındaki iki kızından biri olan altı yaşındaki Azra Manav kurtarılırken, iki yaşındaki Dila sel sularında kayboldu. Yağışın bölge bölge etkisi şöyle oldu:

SİLİVRİ: Merkez Mahallesi, Kumburgaz, Yeni Mahalle, Basınkent, Selimpaşa, Denizkent Sitesi, Başkent Sitesi, Basınkent sitesi ile birçok köyü şiddetli yağıştan etkilendi.  Yağış yazlıkçılara zor anlar yaşattı. Selimpaşa TEM Otoyolu bağlantı yolunun  çukur bölümü, derenin taşması sonucu sular altında kaldı. Sel yolun karşı tarafında bulunan evleri yer yer bir metreye varan suyla doldurdu. Vatandaşların bazıları balkon ve çatılara çıkarak, bazıları da ağaçlara tırmanarak korundu. Helikopterler vatandaşları çatılardan, balkonlardan ve ağaçlardan kurtardı. Denizle sel suları birleşti. Yaklaşık 50 araç selle denize sürüklendi. Selimpaşa’daki yazlık sitelerde 800 konut su altında kaldı. Silivri’de de 900 evi su bastı.

ÇATALCA: Belediye Başkanı Cem Kara’nın “Baş edemiyoruz. Çevre ilçelerden yardım istedik” sözleri ilçedeki durumu özetliyordu. Çatalca Devlet Hastanesi’nin bahçe duvarı yağış nedeniyle yıkılınca, sel suları hızla hastaneye doldu. Çatalca İzzettin Köprüsü ile Subaşı köyü arasında bulunan Kestanelik Köprüsü yıkıldı. 13 vatandaşı kurtarmaya giden dört itfaiyeci de mahsur kaldı. Akşam saatlerinde bu kişiler kurtarıldı.

KARTAL-PENDİK: Sahil şeridi su altında kalırken, araçlar derelere sürüklendi.  Bir binanın çatısına yıldırım düştü. (Radikal)